WSSYSA Regatta 2019

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Rookie   Topper 5.3 47860 ChYC Jamie Edwards   1363 1.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 8.0 4.0
2nd Rookie   Topper 5.3 48621 CMYC Eva Carmichael   1363 2.0 3.5 1.0 (4.0) 2.0 12.5 8.5
3rd Rookie   Feva Sport 5700 WoSC Eddie Ruffer Luka Medina 1260 3.0 (5.0) 3.0 2.0 4.0 17.0 12.0
4th Rookie   Optimist 4602 ChYC Isabelle Tonks   1642 (10.0) 7.0 5.0 7.0 3.0 32.0 22.0
5th Rookie   Feva Sport 5697 WoSC Jenson Read Ruby Wood 1260 5.0 3.5 2.0 12.0 (18.0 DNS) 40.5 22.5
6th Rookie   Pico F2 FeSC Oscar Brockhurst Ollie Brockhurst 1330 6.0 2.0 6.0 11.0 (18.0 DNS) 43.0 25.0
7th Rookie   Feva Sport 6738 WoSC Tom England Barney Monk 1260 8.0 6.0 (18.0 DNS) 3.0 10.0 45.0 27.0
8th Rookie   Tera Sport 943 PgLS Joe Atherton   1438 4.0 13.0 (18.0 DNF) 5.0 5.0 45.0 27.0
9th Rookie   Pico 81 PgLS Albert Stimpson Charlie Donoghue 1330 11.0 8.0 7.0 6.0 (18.0 DNS) 50.0 32.0
10th Rookie   Pico F1 FeSC Amy Panov Jarko Panov 1330 (12.0) 10.0 8.0 9.0 9.0 48.0 36.0
11th Rookie   Topper 5.3 37464 FeSC Aaron Wilson   1363 (18.0 DNF) 9.0 18.0 DNS 8.0 8.0 61.0 43.0
12th Rookie   Topper 4.2 47649 FeSC Isaac James   1416 9.0 (18.0 DNF) 18.0 DNS 15.0 6.0 66.0 48.0
13th Rookie   Pico F31 FeSC Josie Van Deelan Elenor Thurlow 1330 13.0 12.0 (18.0 DNS) 13.0 11.0 67.0 49.0
14th Rookie   Topper 4.2 H AYAC Callum Harris   1416 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 14.0 7.0 75.0 57.0
15th Rookie   Tera Sport 5034 FeSC Molly Evans   1438 7.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNF 18.0 DNS 79.0 61.0
16th Rookie   Topper 5.3 40384 FeSC Sophie Climpson   1363 14.0 11.0 (18.0 DNS) 18.0 DNS 18.0 DNS 79.0 61.0
17th Rookie   Pico 97 PgLS Lani Smith Ben Brindley 1330 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 10.0 18.0 DNS 82.0 64.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Rookie   Topper 5.3 47860 ChYC Jamie Edwards   1363 20:57 1.0
2 Rookie   Topper 5.3 48621 CMYC Eva Carmichael   1363 33:24 2.0
3 Rookie   Feva Sport 5700 WoSC Eddie Ruffer Luka Medina 1260 31:16 3.0
4 Rookie   Tera Sport 943 PgLS Joe Atherton   1438 35:48 4.0
5 Rookie   Feva Sport 5697 WoSC Jenson Read Ruby Wood 1260 32:44 5.0
6 Rookie   Pico F2 FeSC Oscar Brockhurst Ollie Brockhurst 1330 37:27 6.0
7 Rookie   Tera Sport 5034 FeSC Molly Evans   1438 41:10 7.0
8 Rookie   Feva Sport 6738 WoSC Tom England Barney Monk 1260 36:46 8.0
9 Rookie   Topper 4.2 47649 FeSC Isaac James   1416 44:18 9.0
10 Rookie   Optimist 4602 ChYC Isabelle Tonks   1642 36:36 10.0
11 Rookie   Pico 81 PgLS Albert Stimpson Charlie Donoghue 1330 44:42 11.0
12 Rookie   Pico F1 FeSC Amy Panov Jarko Panov 1330 33:37 12.0
13 Rookie   Pico F31 FeSC Josie Van Deelan Elenor Thurlow 1330 34:40 13.0
14 Rookie   Topper 5.3 40384 FeSC Sophie Climpson   1363 25:43 14.0
15 Rookie   Topper 5.3 37464 FeSC Aaron Wilson   1363 DNF 18.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Rookie   Topper 5.3 47860 ChYC Jamie Edwards   1363 34:23 1.0
2 Rookie   Pico F2 FeSC Oscar Brockhurst Ollie Brockhurst 1330 34:22 2.0
3 Rookie   Topper 5.3 48621 CMYC Eva Carmichael   1363 37:28 3.5
3 Rookie   Feva Sport 5697 WoSC Jenson Read Ruby Wood 1260 34:38 3.5
5 Rookie   Feva Sport 5700 WoSC Eddie Ruffer Luka Medina 1260 35:38 5.0
6 Rookie   Feva Sport 6738 WoSC Tom England Barney Monk 1260 35:52 6.0
7 Rookie   Optimist 4602 ChYC Isabelle Tonks   1642 32:25 7.0
8 Rookie   Pico 81 PgLS Albert Stimpson Charlie Donoghue 1330 41:02 8.0
9 Rookie   Topper 5.3 37464 FeSC Aaron Wilson   1363 42:45 9.0
10 Rookie   Pico F1 FeSC Amy Panov Jarko Panov 1330 34:58 10.0
11 Rookie   Topper 5.3 40384 FeSC Sophie Climpson   1363 38:36 11.0
12 Rookie   Pico F31 FeSC Josie Van Deelan Elenor Thurlow 1330 39:45 12.0
13 Rookie   Tera Sport 943 PgLS Joe Atherton   1438 28:46 13.0
14 Rookie   Topper 4.2 47649 FeSC Isaac James   1416 DNF 18.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Rookie   Topper 5.3 48621 CMYC Eva Carmichael   1363 30:43 1.0
2 Rookie   Feva Sport 5697 WoSC Jenson Read Ruby Wood 1260 28:32 2.0
3 Rookie   Feva Sport 5700 WoSC Eddie Ruffer Luka Medina 1260 29:01 3.0
4 Rookie   Topper 5.3 47860 ChYC Jamie Edwards   1363 32:48 4.0
5 Rookie   Optimist 4602 ChYC Isabelle Tonks   1642 30:30 5.0
6 Rookie   Pico F2 FeSC Oscar Brockhurst Ollie Brockhurst 1330 38:17 6.0
7 Rookie   Pico 81 PgLS Albert Stimpson Charlie Donoghue 1330 27:11 7.0
8 Rookie   Pico F1 FeSC Amy Panov Jarko Panov 1330 30:21 8.0
9 Rookie   Feva Sport 6738 WoSC Tom England Barney Monk 1260 DNS 18.0
9 Rookie   Tera Sport 943 PgLS Joe Atherton   1438 DNF 18.0
9 Rookie   Topper 5.3 37464 FeSC Aaron Wilson   1363 DNS 18.0
9 Rookie   Topper 4.2 47649 FeSC Isaac James   1416 DNS 18.0
9 Rookie   Pico F31 FeSC Josie Van Deelan Elenor Thurlow 1330 DNS 18.0
9 Rookie   Topper 5.3 40384 FeSC Sophie Climpson   1363 DNS 18.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Rookie   Topper 5.3 47860 ChYC Jamie Edwards   1363 39:06 1.0
2 Rookie   Feva Sport 5700 WoSC Eddie Ruffer Luka Medina 1260 38:03 2.0
3 Rookie   Feva Sport 6738 WoSC Tom England Barney Monk 1260 39:41 3.0
4 Rookie   Topper 5.3 48621 CMYC Eva Carmichael   1363 45:02 4.0
5 Rookie   Tera Sport 943 PgLS Joe Atherton   1438 53:11 5.0
6 Rookie   Pico 81 PgLS Albert Stimpson Charlie Donoghue 1330 26:46 6.0
7 Rookie   Optimist 4602 ChYC Isabelle Tonks   1642 33:29 7.0
8 Rookie   Topper 5.3 37464 FeSC Aaron Wilson   1363 28:05 8.0
9 Rookie   Pico F1 FeSC Amy Panov Jarko Panov 1330 31:22 9.0
10 Rookie   Pico 97 PgLS Lani Smith Ben Brindley 1330 31:45 10.0
11 Rookie   Pico F2 FeSC Oscar Brockhurst Ollie Brockhurst 1330 32:18 11.0
12 Rookie   Feva Sport 5697 WoSC Jenson Read Ruby Wood 1260 31:33 12.0
13 Rookie   Pico F31 FeSC Josie Van Deelan Elenor Thurlow 1330 34:10 13.0
14 Rookie   Topper 4.2 H AYAC Callum Harris   1416 37:43 14.0
15 Rookie   Topper 4.2 47649 FeSC Isaac James   1416 51:38 15.0
16 Rookie   Tera Sport 5034 FeSC Molly Evans   1438 DNF 18.0
16 Rookie   Topper 5.3 40384 FeSC Sophie Climpson   1363 DNS 18.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Rookie   Topper 5.3 47860 ChYC Jamie Edwards   1363 30:13 1.0
2 Rookie   Topper 5.3 48621 CMYC Eva Carmichael   1363 31:25 2.0
3 Rookie   Optimist 4602 ChYC Isabelle Tonks   1642 41:27 3.0
4 Rookie   Feva Sport 5700 WoSC Eddie Ruffer Luka Medina 1260 35:54 4.0
5 Rookie   Tera Sport 943 PgLS Joe Atherton   1438 41:52 5.0
6 Rookie   Topper 4.2 47649 FeSC Isaac James   1416 41:17 6.0
7 Rookie   Topper 4.2 H AYAC Callum Harris   1416 42:21 7.0
8 Rookie   Topper 5.3 37464 FeSC Aaron Wilson   1363 42:00 8.0
9 Rookie   Pico F1 FeSC Amy Panov Jarko Panov 1330 42:44 9.0
10 Rookie   Feva Sport 6738 WoSC Tom England Barney Monk 1260 41:41 10.0
11 Rookie   Pico F31 FeSC Josie Van Deelan Elenor Thurlow 1330 46:32 11.0
12 Rookie   Feva Sport 5697 WoSC Jenson Read Ruby Wood 1260 DNS 18.0
12 Rookie   Pico F2 FeSC Oscar Brockhurst Ollie Brockhurst 1330 DNS 18.0
12 Rookie   Pico 81 PgLS Albert Stimpson Charlie Donoghue 1330 DNS 18.0
12 Rookie   Tera Sport 5034 FeSC Molly Evans   1438 DNS 18.0
12 Rookie   Topper 5.3 40384 FeSC Sophie Climpson   1363 DNS 18.0
12 Rookie   Pico 97 PgLS Lani Smith Ben Brindley 1330 DNS 18.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com