Aero Open 2019

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Class SailNo Club HelmName PY R1 R2 R3 Total Nett
RS AERO 7 1590 Bowmoor Chris Hatton 1065 (2.0) 2.0 1.0 5.0 3.0
RS AERO 9 2813 Lymington Town SC Peter Barton 1014 (3.0) 1.0 2.0 6.0 3.0
RS AERO 9 2600 Starcross Greg Bartlett 1014 1.0 3.0 (7.0) 11.0 4.0
RS AERO 9 2420 Draycote Nigel Davies 1014 4.0 4.0 (12.0) 20.0 8.0
RS AERO 7 1562 Felpham SC Toby Schofield 1065 7.0 (10.0) 3.0 20.0 10.0
RS AERO 7 2415 Felpham SC Jack Miller 1065 (14.0) 5.0 5.0 24.0 10.0
RS AERO 7 2836 Highcliffe James Rusden 1065 5.0 (7.0) 6.0 18.0 11.0
RS AERO 6 61 Maidenhead SC Sammy Isaacs-Johnson 1095 (8.0) 8.0 4.0 20.0 12.0
RS AERO 7 2293 Lee-On-Solent SC Caroline Martin 1065 (11.0) 6.0 9.0 26.0 15.0
RS AERO 9 1336 Lymington Town SC Joe Gallivan 1014 6.0 (12.0) 10.0 28.0 16.0
RS AERO 7 1672 Felpham SC Richard Bentley 1065 10.0 (11.0) 8.0 29.0 18.0
RS AERO 7 1413 Felpham SC Roshan Verghese 1065 9.0 9.0 (13.0) 31.0 18.0
RS AERO 7 1675 Felpham SC Callum Aldous 1065 12.0 (13.0) 11.0 36.0 23.0
RS AERO 9 2223 Lee-On-Solent SC Mark Fox 1014 13.0 17.0 (18.0) 48.0 30.0
RS AERO 7 2520 Eastbourne Mark Smith 1065 15.0 (16.0) 15.0 46.0 30.0
RS AERO 6 63 Felpham SC Catherine Hemsley 1095 17.0 (19.0 DSQ) 14.0 50.0 31.0
RS AERO 9 1295 Emsworth SC Jonathan Field 1014 (19.0) 15.0 16.0 50.0 31.0
RS AERO 9 2153 Whitstable YC Francis Stileman 1014 18.0 14.0 (19.0) 51.0 32.0
RS AERO 6 62 Felpham SC Roger Belton 1095 16.0 (18.0) 17.0 51.0 33.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
RS AERO 9 2600 Starcross Greg Bartlett 1014 46:58 2 0:46:19 1.0
RS AERO 7 1590 Bowmoor Chris Hatton 1065 49:34 2 0:46:32 2.0
RS AERO 9 2813 Lymington Town SC Peter Barton 1014 47:17 2 0:46:38 3.0
RS AERO 9 2420 Draycote Nigel Davies 1014 48:33 2 0:47:53 4.0
RS AERO 7 2836 Highcliffe James Rusden 1065 51:42 2 0:48:33 5.0
RS AERO 9 1336 Lymington Town SC Joe Gallivan 1014 49:17 2 0:48:36 6.0
RS AERO 7 1562 Felpham SC Toby Schofield 1065 52:21 2 0:49:09 7.0
RS AERO 6 61 Maidenhead SC Sammy Isaacs-Johnson 1095 54:16 2 0:49:34 8.0
RS AERO 7 1413 Felpham SC Roshan Verghese 1065 53:14 2 0:49:59 9.0
RS AERO 7 1672 Felpham SC Richard Bentley 1065 55:06 2 0:51:44 10.0
RS AERO 7 2293 Lee-On-Solent SC Caroline Martin 1065 55:40 2 0:52:16 11.0
RS AERO 7 1675 Felpham SC Callum Aldous 1065 56:01 2 0:52:36 12.0
RS AERO 9 2223 Lee-On-Solent SC Mark Fox 1014 55:48 2 0:55:02 13.0
RS AERO 7 2415 Felpham SC Jack Miller 1065 58:44 2 0:55:09 14.0
RS AERO 7 2520 Eastbourne Mark Smith 1065 60:23 2 0:56:42 15.0
RS AERO 6 62 Felpham SC Roger Belton 1095 62:21 2 0:56:56 16.0
RS AERO 6 63 Felpham SC Catherine Hemsley 1095 62:29 2 0:57:04 17.0
RS AERO 9 2153 Whitstable YC Francis Stileman 1014 58:58 2 0:58:09 18.0
RS AERO 9 1295 Emsworth SC Jonathan Field 1014 60:01 2 0:59:11 19.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
RS AERO 9 2813 Lymington Town SC Peter Barton 1014 33:42 2 0:33:14 1.0
RS AERO 7 1590 Bowmoor Chris Hatton 1065 35:28 2 0:33:18 2.0
RS AERO 9 2600 Starcross Greg Bartlett 1014 35:08 2 0:34:39 3.0
RS AERO 9 2420 Draycote Nigel Davies 1014 35:17 2 0:34:48 4.0
RS AERO 7 2415 Felpham SC Jack Miller 1065 38:15 2 0:35:55 5.0
RS AERO 7 2293 Lee-On-Solent SC Caroline Martin 1065 38:20 2 0:36:00 6.0
RS AERO 7 2836 Highcliffe James Rusden 1065 38:28 2 0:36:07 7.0
RS AERO 6 61 Maidenhead SC Sammy Isaacs-Johnson 1095 39:36 2 0:36:10 8.0
RS AERO 7 1413 Felpham SC Roshan Verghese 1065 38:40 2 0:36:18 9.0
RS AERO 7 1562 Felpham SC Toby Schofield 1065 38:46 2 0:36:24 10.0
RS AERO 7 1672 Felpham SC Richard Bentley 1065 38:50 2 0:36:28 11.0
RS AERO 9 1336 Lymington Town SC Joe Gallivan 1014 37:22 2 0:36:51 12.0
RS AERO 7 1675 Felpham SC Callum Aldous 1065 39:19 2 0:36:55 13.0
RS AERO 9 2153 Whitstable YC Francis Stileman 1014 39:38 2 0:39:05 14.0
RS AERO 9 1295 Emsworth SC Jonathan Field 1014 39:41 2 0:39:08 15.0
RS AERO 7 2520 Eastbourne Mark Smith 1065 41:52 2 0:39:19 16.0
RS AERO 9 2223 Lee-On-Solent SC Mark Fox 1014 40:01 2 0:39:28 17.0
RS AERO 6 62 Felpham SC Roger Belton 1095 47:09 2 0:43:04 18.0
RS AERO 6 63 Felpham SC Catherine Hemsley 1095 DSQ     19.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
RS AERO 7 1590 Bowmoor Chris Hatton 1065 50:08 3 0:47:04 1.0
RS AERO 9 2813 Lymington Town SC Peter Barton 1014 48:08 3 0:47:28 2.0
RS AERO 7 1562 Felpham SC Toby Schofield 1065 51:50 3 0:48:40 3.0
RS AERO 6 61 Maidenhead SC Sammy Isaacs-Johnson 1095 53:24 3 0:48:46 4.0
RS AERO 7 2415 Felpham SC Jack Miller 1065 52:40 3 0:49:27 5.0
RS AERO 7 2836 Highcliffe James Rusden 1065 52:50 3 0:49:37 6.0
RS AERO 9 2600 Starcross Greg Bartlett 1014 50:37 3 0:49:55 7.0
RS AERO 7 1672 Felpham SC Richard Bentley 1065 53:32 3 0:50:16 8.0
RS AERO 7 2293 Lee-On-Solent SC Caroline Martin 1065 53:44 3 0:50:27 9.0
RS AERO 9 1336 Lymington Town SC Joe Gallivan 1014 51:16 3 0:50:34 10.0
RS AERO 7 1675 Felpham SC Callum Aldous 1065 54:36 3 0:51:16 11.0
RS AERO 9 2420 Draycote Nigel Davies 1014 52:46 3 0:52:02 12.0
RS AERO 7 1413 Felpham SC Roshan Verghese 1065 56:25 3 0:52:58 13.0
RS AERO 6 63 Felpham SC Catherine Hemsley 1095 59:54 3 0:54:42 14.0
RS AERO 7 2520 Eastbourne Mark Smith 1065 58:53 3 0:55:17 15.0
RS AERO 9 1295 Emsworth SC Jonathan Field 1014 56:32 3 0:55:45 16.0
RS AERO 6 62 Felpham SC Roger Belton 1095 63:10 3 0:57:41 17.0
RS AERO 9 2223 Lee-On-Solent SC Mark Fox 1014 58:42 3 0:57:53 18.0
RS AERO 9 2153 Whitstable YC Francis Stileman 1014 59:27 3 0:58:38 19.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com