RNLI Pennant

Clubhouse Trophy

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1
2019-04-21
Total Nett
1st FAST   SOLO 5691   Guy Mayger   1142 1.0 1.0 1.0
2nd FAST   RS 600 898   Dylan Collingbourne   920 2.0 2.0 2.0
3rd FAST   SUPERNOVA 1110   Andy Conway   1077 3.0 3.0 3.0
4th FAST   RS 600 800   Tim Cutsforth   920 4.0 4.0 4.0
5th FAST   Blaze 808   Martin Gillam   1033 5.0 5.0 5.0
6th SLOW   LASER 4.7 195244   Josie Kelly   1208 6.5 6.5 6.5
6th FAST   RS AERO 7 2415   Jack Miller   1065 6.5 6.5 6.5
8th FAST   RS AERO 9 2839   Richard Bentley   1014 8.0 8.0 8.0
9th FAST   Blaze 786   Richard Ganley   1033 9.0 9.0 9.0
10th FAST   SOLO 5773   Ross Fisher   1142 10.0 10.0 10.0
11th FAST   RS AERO 7 3390   Mark Aldous   1065 11.0 11.0 11.0
12th SLOW   LASER 4.7 193443   Josh James   1208 12.0 12.0 12.0
13th FAST   RS AERO 5 3503   Luke Roberts   1136 13.0 13.0 13.0
14th FAST   RS AERO 7 3148   Callum Aldous   1065 14.0 14.0 14.0
15th SLOW   BYTE CII 3587   Paula Bentley   1135 15.0 15.0 15.0
16th FAST   PHANTOM 1320   Paul Miller   1004 16.0 16.0 16.0
17th SLOW   Pico 5192   Sean Hull   1330 17.0 17.0 17.0
18th SLOW   RS TERA SPORT 3963   Mia Gray   1445 18.0 18.0 18.0
19th FAST   RS 600 980   Tom Twist   920 19.0 19.0 19.0
20th FAST   LASER 177520   Russell Penfold   1100 20.0 20.0 20.0
21st SLOW   FUSION 33190   Emily Climpson   1330 21.0 21.0 21.0
22nd FAST   Pico F31   Richard Littleproud   1330 22.0 22.0 22.0
23rd SLOW   TOPPER 25726   Michelle Wakefield   1365 23.0 23.0 23.0
24th FAST   SOLO 4645   James Stanbridge   1142 24.0 24.0 24.0
25th FAST   RS AERO 7 1302   Toby Lloyd   1065 26.0 DNC 26.0 26.0

R1 - 2019-04-21

Start: Start 1, Finishes: Place, Course: Trapezoid, Wind dir: NE, Ave wind: F2
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST   SOLO 5691   Guy Mayger   1142 39:25 3 0:46:01 0:00:00 1142 1.0
2 FAST   RS 600 898   Dylan Collingbourne   920 42:59 4 0:46:43 0:00:39 934.001 2.0
3 FAST   SUPERNOVA 1110   Andy Conway   1077 37:58 3 0:47:00 0:00:48 1099.99 3.0
4 FAST   RS 600 800   Tim Cutsforth   920 43:27 4 0:47:14 0:01:07 944.142 4.0
5 FAST   Blaze 808   Martin Gillam   1033 36:58 3 0:47:43 0:01:19 1071.017 5.0
6 SLOW   LASER 4.7 195244   Josie Kelly   1208 43:53 3 0:48:26 0:02:11 1271.411 6.5
6 FAST   RS AERO 7 2415   Jack Miller   1065 38:41 3 0:48:26 0:01:55 1120.753 6.5
8 FAST   RS AERO 9 2839   Richard Bentley   1014 37:05 3 0:48:46 0:02:05 1074.397 8.0
9 FAST   Blaze 786   Richard Ganley   1033 38:08 3 0:49:13 0:02:29 1104.819 9.0
10 FAST   SOLO 5773   Ross Fisher   1142 42:24 3 0:49:30 0:02:59 1228.435 10.0
11 FAST   RS AERO 7 3390   Mark Aldous   1065 39:35 3 0:49:33 0:02:49 1146.829 11.0
12 SLOW   LASER 4.7 193443   Josh James   1208 45:5 3 0:49:46 0:03:23 1306.178 12.0
13 FAST   RS AERO 5 3503   Luke Roberts   1136 43:06 3 0:50:35 0:03:53 1248.715 13.0
14 FAST   RS AERO 7 3148   Callum Aldous   1065 40:39 3 0:50:54 0:03:53 1177.733 14.0
15 SLOW   BYTE CII 3587   Paula Bentley   1135 44:5 3 0:51:47 0:04:54 1277.205 15.0
16 FAST   PHANTOM 1320   Paul Miller   1004 39:08 3 0:51:58 0:04:29 1133.791 16.0
17 SLOW   Pico 5192   Sean Hull   1330 36:5 2 0:54:16 0:05:29 1568.137 17.0
18 SLOW   RS TERA SPORT 3963   Mia Gray   1445 40:08 2 0:55:33 0:06:53 1744.145 18.0
19 FAST   RS 600 980   Tom Twist   920 39:1 3 0:56:33 0:07:16 1130.411 19.0
20 FAST   LASER 177520   Russell Penfold   1100 47:53 3 0:58:02 0:09:55 1387.301 20.0
21 SLOW   FUSION 33190   Emily Climpson   1330 39:41 2 0:59:40 0:09:05 1724.589 21.0
22 FAST   Pico F31   Richard Littleproud   1330 41:42 2 1:02:42 0:11:06 1812.231 22.0
23 SLOW   TOPPER 25726   Michelle Wakefield   1365 49:13 2 1:12:07 0:17:48 2138.896 23.0
24 FAST   SOLO 4645   James Stanbridge   1142 42:21 2 1:14:10 0:16:04 1840.479 24.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com