Porte Shield 2019

Felpham Sailing Club

Results are final as of 13:02 on October 20, 2019

Overall

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 46, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
01-09-2019  
R2
01-09-2019  
R3
15-09-19 11:30
R4
22/09/2019 11:00
R5
22/09/2019 11:30
R7
   
R8
   
R10
   
Total Nett
1st FAST SOLO 5691 Guy Mayger   1143 1.0 1.0 (47.0 DNC) 2.0 (3.0) 2.0 1.0 (3.0) 60.0 7.0
2nd FAST BLAZE 782 Peter Jones   1027 8.0 3.0 1.0 (10.0) 1.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 6.0 123.0 19.0
3rd FAST LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073 2.0 6.0 (22.0 OCS) 3.0 (12.0 DNF) 5.0 3.0 (10.0) 63.0 19.0
4th FAST RS AERO 7 1672 Richard Bentley   1065 6.0 (47.0 DNC) 2.0 6.0 4.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 4.0 163.0 22.0
5th FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077 5.0 4.0 3.0 (13.0 DNF) 5.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 7.0 131.0 24.0
6th FAST RS AERO 7 2952 Catherine Hemsley   1065 9.0 9.0 22.0 OCS 7.0 7.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 195.0 54.0
7th FAST PHANTOM 1320 Paul Miller   1002 14.0 16.0 (47.0 DNC) 5.0 12.0 DNF (47.0 DNC) (47.0 DNC) 12.0 200.0 59.0
8th SLOW Pico Race 5192 Sean Hull   1260 16.0 13.0 7.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 11.0 DNF (47.0 DNC) 18.0 206.0 65.0
9th FAST DEVOTI D-ZERO 115 Callum Aldous   1029 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 22.0 OCS 4.0 6.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 9.0 229.0 88.0
10th FAST BLAZE 773 Ross Fisher   1027 11.0 7.0 22.0 OCS (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 2.0 230.0 89.0
11th FAST RS AERO 9 1675 Chris Whitney   1014 28.0 DNF (47.0 DNC) (47.0 DNC) 1.0 12.0 DNF (47.0 DNC) 47.0 DNC 5.0 234.0 93.0
12th FAST BLAZE 786 Richard Ganley   1027 10.0 12.0 22.0 OCS (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 8.0 240.0 99.0
13th FAST RS 600 800 Tim Cutsforth   916 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 8.0 2.0 47.0 DNC 47.0 DNC 1.0 246.0 105.0
14th FAST RS AERO 7 1181 Roger Belton   1065 28.0 DNF (47.0 DNC) (47.0 DNC) 9.0 9.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 15.0 249.0 108.0
15th FAST LASER RADIAL 172782 Oliver Wattam   1145 7.0 17.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 7.0 47.0 DNC 47.0 DNC 266.0 125.0
16th FAST DEVOTI D-ZERO 201 Mark Aldous   1029 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 6.0 13.0 DNF (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 14.0 268.0 127.0
17th FAST LASER RADIAL 151426 Andy Coleman   1145 19.0 18.0 4.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 276.0 135.0
18th SLOW LASER 4.7 206894 Sharon Leftwich   1207 20.0 14.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 11.0 280.0 139.0
19th FAST SOLO 5058 Glenn Powell   1143 23.0 (47.0 DNC) 9.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 20.0 287.0 146.0
20th FAST RS AERO 7 1675 Chris Whitney   1065 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 4.0 2.0 47.0 DNC 288.0 147.0
21st FAST RS AERO 7 2415 Jack Miller   1065 4.0 2.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 288.0 147.0
22nd FAST RS AERO 5 1302 Toby Lloyd   1136 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 3.0 4.0 DNF 47.0 DNC 289.0 148.0
23rd FAST LASER SJC Richard Towse   1099 24.0 19.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 11.0 DNF 47.0 DNC 47.0 DNC 289.0 148.0
24th FAST RS AERO 5 1672 Abi Bentley   1136 3.0 5.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 290.0 149.0
25th SLOW TOPPER 33190 Emily Climpson   1363 18.0 15.0 22.0 OCS (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 290.0 149.0
26th SLOW TOPPER 45250 Luke Roberts   1363 12.0 8.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 302.0 161.0
27th FAST RS AERO 5 1302 Suzi Lloyd   1136 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 13.0 DNF 8.0 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 303.0 162.0
28th SLOW RS TERA SPORT 5036 Mia Gray   1438 15.0 11.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 308.0 167.0
29th SLOW LASER 4.7 52396 Amanda Anderson   1207 21.0 10.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 313.0 172.0
30th FAST SUPERNOVA 495 Andrew Billington   1077 28.0 DNF (47.0 DNC) 5.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 315.0 174.0
31st FAST RS 200 1558 Abi Bentley Sophie Bentley 1046 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 22.0 OCS (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 13.0 317.0 176.0
32nd FAST SOLO 5026 Mike Pelling   1143 28.0 DNF (47.0 DNC) 8.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 318.0 177.0
33rd SLOW TOPPER 46076 Sebastian Wattam   1363 17.0 (47.0 DNC) 22.0 OCS (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 321.0 180.0
34th SLOW BYTE CII 3587 Paula Bentley   1138 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 22.0 OCS (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 19.0 323.0 182.0
35th   Fusion FSC Fusion Mark Phillips   1330 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 1.0 47.0 DNC 47.0 DNC 330.0 189.0
36th FAST RS AERO 7 1672 Richard Ganley   1065 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 6.0 47.0 DNC 47.0 DNC 335.0 194.0
37th FAST RS AERO 5 1181 Roger Belton   1136 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 11.0 DNF 47.0 DNC 47.0 DNC 340.0 199.0
37th FAST RS 100 8.4 294 Andy Conway   1004 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 11.0 DNF 47.0 DNC 47.0 DNC 340.0 199.0
39th FAST RS AERO 7 1413 Roshan Verghese   1065 13.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 342.0 201.0
40th   SOLUTION 361 Tony Lord   1089 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 16.0 345.0 204.0
41st   LASER RADIAL 128935 Richard Towse   1145 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 17.0 346.0 205.0
42nd FAST SOLO 5773 Ian King   1143 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 22.0 DNS (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 351.0 210.0
42nd SLOW BYTE CII 3707 Jo Andrews   1138 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 22.0 OCS (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 351.0 210.0
42nd SLOW TOPPER 24570 Jed Cheesman   1363 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 22.0 OCS (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 351.0 210.0
42nd SLOW TOPPER 44477 Josh James   1363 (47.0 DNC) (47.0 DNC) 22.0 OCS (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 351.0 210.0
46th FAST SOLO 3908 Simon Howell   1143 22.0 (47.0 DNC) (47.0 DNC) (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 351.0 210.0

R1 - 01-09-2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST SOLO 5691 Guy Mayger   1143   55.46 2 0.48.47 0.00.00 1143 1.0
2 FAST LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073   52.29 2 0.48.55 0.00.08 1075.704 2.0
3 FAST RS AERO 5 1672 Abi Bentley   1136   57.45 2 0.50.50 0.02.19 1183.651 3.0
4 FAST RS AERO 7 2415 Jack Miller   1065   54.12 2 0.50.54 0.02.14 1110.889 4.0
5 FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077   55.40 2 0.51.41 0.03.07 1140.95 5.0
6 FAST RS AERO 7 1672 Richard Bentley   1065   55.20 2 0.51.57 0.03.22 1134.118 6.0
7 FAST LASER RADIAL 172782 Oliver Wattam   1145   59.53 2 0.52.18 0.04.01 1227.376 7.0
8 FAST BLAZE 782 Peter Jones   1027   54.39 2 0.53.13 0.04.33 1120.113 8.0
9 FAST RS AERO 7 2952 Catherine Hemsley   1065   57.05 2 0.53.36 0.05.07 1169.987 9.0
10 FAST BLAZE 786 Richard Ganley   1027   55.31 2 0.54.03 0.05.25 1137.876 10.0
11 FAST BLAZE 773 Ross Fisher   1027   55.46 2 0.54.18 0.05.40 1143 11.0
12 SLOW TOPPER 45250 Luke Roberts   1363   37.08 1 0.54.29 0.03.53 1522.178 12.0
13 FAST RS AERO 7 1413 Roshan Verghese   1065   58.12 2 0.54.39 0.06.14 1192.874 13.0
14 FAST PHANTOM 1320 Paul Miller   1002   56.01 2 0.55.54 0.07.08 1148.124 14.0
15 SLOW RS TERA SPORT 5036 Mia Gray   1438   40.24 1 0.56.11 0.05.19 1656.086 15.0
16 SLOW Pico Race 5192 Sean Hull   1260   36.10 1 0.57.24 0.05.26 1482.552 16.0
17 SLOW TOPPER 46076 Sebastian Wattam   1363   40.03 1 0.58.46 0.06.48 1641.739 17.0
18 SLOW TOPPER 33190 Emily Climpson   1363   40.26 1 0.59.20 0.07.11 1657.452 18.0
19 FAST LASER RADIAL 151426 Andy Coleman   1145   34.08 1 0.59.37 0.06.12 1399.201 19.0
20 SLOW LASER 4.7 206894 Sharon Leftwich   1207   36.43 1 1.00.50 0.07.16 1505.098 20.0
21 SLOW LASER 4.7 52396 Amanda Anderson   1207   36.57 1 1.01.14 0.07.30 1514.663 21.0
22 FAST SOLO 3908 Simon Howell   1143   35.19 1 1.01.48 0.07.26 1447.709 22.0
23 FAST SOLO 5058 Glenn Powell   1143   37.02 1 1.04.48 0.09.09 1518.079 23.0
24 FAST LASER SJC Richard Towse   1099   37.29 1 1.08.13 0.10.40 1536.525 24.0
25 FAST RS AERO 9 1675 Chris Whitney   1014   DNF         28.0
25 FAST RS AERO 7 1181 Roger Belton   1065   DNF 2       28.0
25 FAST SUPERNOVA 495 Andrew Billington   1077   DNF         28.0
25 FAST SOLO 5026 Mike Pelling   1143   DNF         28.0

R2 - 01-09-2019

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST SOLO 5691 Guy Mayger   1143   56.21 2 0.49.18 0.00.00 1143 1.0
2 FAST RS AERO 7 2415 Jack Miller   1065   52.34 2 0.49.22 0.00.04 1066.259 2.0
3 FAST BLAZE 782 Peter Jones   1027   51.56 2 0.50.34 0.01.18 1053.413 3.0
4 FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077   55.07 2 0.51.11 0.02.01 1117.983 4.0
5 FAST RS AERO 5 1672 Abi Bentley   1136   58.46 2 0.51.44 0.02.46 1192.02 5.0
6 FAST LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073   55.55 2 0.52.07 0.03.01 1134.21 6.0
7 FAST BLAZE 773 Ross Fisher   1027   53.46 2 0.52.21 0.03.08 1090.6 7.0
8 SLOW TOPPER 45250 Luke Roberts   1363   35.53 1 0.52.39 0.02.17 1455.711 8.0
9 FAST RS AERO 7 2952 Catherine Hemsley   1065   56.56 2 0.53.28 0.04.26 1154.832 9.0
10 SLOW LASER 4.7 52396 Amanda Anderson   1207   32.39 1 0.54.06 0.02.54 1324.541 10.0
11 SLOW RS TERA SPORT 5036 Mia Gray   1438   39.23 1 0.54.47 0.03.56 1597.698 11.0
12 FAST BLAZE 786 Richard Ganley   1027   56.31 2 0.55.02 0.05.53 1146.381 12.0
13 SLOW Pico Race 5192 Sean Hull   1260   34.48 1 0.55.14 0.03.44 1411.762 13.0
14 SLOW LASER 4.7 206894 Sharon Leftwich   1207   33.21 1 0.55.16 0.03.36 1352.939 14.0
15 SLOW TOPPER 33190 Emily Climpson   1363   39.01 1 0.57.15 0.05.25 1582.823 15.0
16 FAST PHANTOM 1320 Paul Miller   1002   57.26 2 0.57.19 0.08.02 1164.974 16.0
17 FAST LASER RADIAL 172782 Oliver Wattam   1145   1:06.09 2 0:57:46 0:09:42 1341.783 17.0
18 FAST LASER RADIAL 151426 Andy Coleman   1145   33.09 1 0.57.54 0.04.56 1344.825 18.0
19 FAST LASER SJC Richard Towse   1099   36.13 1 1.05.55 0.09.08 1469.233 19.0

R3 - 15-09-19 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST BLAZE 782 Peter Jones   1027   29:35 3 0:28:48 0:00:00 1027 1.0
2 FAST RS AERO 7 1672 Richard Bentley   1065   31:27 3 0:29:32 0:00:46 1091.802 2.0
3 FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077   32:04 3 0:29:46 0:01:03 1113.21 3.0
4 FAST LASER RADIAL 151426 Andy Coleman   1145   23:46 2 0:31:08 0:01:47 1237.607 4.0
5 FAST SUPERNOVA 495 Andrew Billington   1077   33:50 3 0:31:25 0:02:49 1174.541 5.0
6 FAST DEVOTI D-ZERO 201 Mark Aldous   1029   32:30 3 0:31:35 0:02:52 1128.254 6.0
7 SLOW Pico Race 5192 Sean Hull   1260   28:09 2 0:33:31 0:03:57 1465.862 7.0
8 FAST SOLO 5026 Mike Pelling   1143   26:54 2 0:35:18 0:04:57 1400.77 8.0
9 FAST SOLO 5058 Glenn Powell   1143   28:31 2 0:37:25 0:06:34 1484.955 9.0
10 FAST LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073   OCS         22.0
10 FAST RS AERO 7 2952 Catherine Hemsley   1065   OCS         22.0
10 FAST DEVOTI D-ZERO 115 Callum Aldous   1029   OCS         22.0
10 FAST BLAZE 773 Ross Fisher   1027   OCS         22.0
10 FAST BLAZE 786 Richard Ganley   1027   OCS         22.0
10 SLOW TOPPER 33190 Emily Climpson   1363   OCS         22.0
10 FAST RS 200 1558 Abi Bentley Sophie Bentley 1046   OCS         22.0
10 SLOW TOPPER 46076 Sebastian Wattam   1363   OCS         22.0
10 SLOW BYTE CII 3587 Paula Bentley   1138   OCS         22.0
10 FAST SOLO 5773 Ian King   1143   DNS         22.0
10 SLOW BYTE CII 3707 Jo Andrews   1138   OCS         22.0
10 SLOW TOPPER 24570 Jed Cheesman   1363   OCS         22.0
10 SLOW TOPPER 44477 Josh James   1363   OCS         22.0

R4 - 22/09/2019 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST RS AERO 9 1675 Chris Whitney   1014   1:01.50 2 1:00:59 0:00:00 1014 1.0
2 FAST SOLO 5691 Guy Mayger   1143   1:09.50 2 1:01:06 0:00:08 1145.191 2.0
3 FAST LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073   1:08.09 2 1:03:31 0:02:43 1117.587 3.0
4 FAST DEVOTI D-ZERO 115 Callum Aldous   1029   1:06.44 2 1:04:51 0:03:59 1094.355 4.0
5 FAST PHANTOM 1320 Paul Miller   1002   1:06.01 2 1:05:53 0:04:55 1082.602 5.0
6 FAST RS AERO 7 1672 Richard Bentley   1065   1:10.38 2 1:06:19 0:05:41 1158.311 6.0
7 FAST RS AERO 7 2952 Catherine Hemsley   1065   1:10.43 2 1:06:24 0:05:46 1159.677 7.0
8 FAST RS 600 800 Tim Cutsforth   916   1:01.43 2 1:07:23 0:05:52 1012.087 8.0
9 FAST RS AERO 7 1181 Roger Belton   1065   1:14.53 2 1:10:19 0:09:56 1228.006 9.0
10 FAST BLAZE 782 Peter Jones   1027   1:12.36 2 1:10:41 0:09:58 1190.562 10.0
11 FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077   DNF         13.0
11 FAST DEVOTI D-ZERO 201 Mark Aldous   1029   DNF         13.0
11 FAST RS AERO 5 1302 Suzi Lloyd   1136   DNF         13.0

R5 - 22/09/2019 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST BLAZE 782 Peter Jones   1027   33.05 3 0.32.13 0.00.00 1027 1.0
2 FAST RS 600 800 Tim Cutsforth   916   30.01 3 0.32.46 0.00.31 931.802 2.0
3 FAST SOLO 5691 Guy Mayger   1143   37.32 3 0.32.50 0.00.43 1165.141 3.0
4 FAST RS AERO 7 1672 Richard Bentley   1065   35:47 3 0:33:36 0:01:29 1110.816 4.0
5 FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077   37:12 3 0:34:32 0:02:30 1154.793 5.0
6 FAST DEVOTI D-ZERO 115 Callum Aldous   1029   36:03 3 0:35:02 0:02:54 1119.094 6.0
7 FAST RS AERO 7 2952 Catherine Hemsley   1065   38:24 3 0:36:03 0:04:06 1192.044 7.0
8 FAST RS AERO 5 1302 Suzi Lloyd   1136   28:13 2 0:37:15 0:03:49 1313.887 8.0
9 FAST RS AERO 7 1181 Roger Belton   1065   27:40 2 0:38:58 0:04:48 1288.277 9.0
10 FAST LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073   DNF         12.0
10 FAST PHANTOM 1320 Paul Miller   1002   DNF         12.0
10 FAST RS AERO 9 1675 Chris Whitney   1014   DNF         12.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1   Fusion FSC Fusion Mark Phillips   1330   37:07 3 0:37:13 0:00:00 1330 1.0
2 FAST SOLO 5691 Guy Mayger   1143   43:02 4 0:37:39 0:00:30 1156.509 2.0
3 FAST RS AERO 5 1302 Toby Lloyd   1136   32:32 3 0:38:11 0:00:50 1165.766 3.0
4 FAST RS AERO 7 1675 Chris Whitney   1065   46:20 4 0:43:30 0:06:42 1245.195 4.0
5 FAST LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073   36:04 3 0:44:49 0:06:07 1292.375 5.0
6 FAST RS AERO 7 1672 Richard Ganley   1065   41:36 3 0:52:05 0:11:53 1490.651 6.0
7 FAST LASER RADIAL 172782 Oliver Wattam   1145   54:25 3 1:03:22 0:22:28 1949.91 7.0
8 SLOW Pico Race 5192 Sean Hull   1260   DNF         11.0
8 FAST LASER SJC Richard Towse   1099   DNF         11.0
8 FAST RS AERO 5 1181 Roger Belton   1136   DNF         11.0
8 FAST RS 100 8.4 294 Andy Conway   1004   DNF         11.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST SOLO 5691 Guy Mayger   1143   45:36 4 0:39:54 0:00:00 1143 1.0
2 FAST RS AERO 7 1675 Chris Whitney   1065   45:02 4 0:42:17 0:02:33 1128.796 2.0
3 FAST LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073   45:47 4 0:42:40 0:02:59 1147.595 3.0
4 FAST RS AERO 5 1302 Toby Lloyd   1136   DNF         4.0

R10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST RS 600 800 Tim Cutsforth   916   39:09 4 0:42:44 0:00:00 916 1.0
2 FAST BLAZE 773 Ross Fisher   1027   44;41 4 0;43;31 0;00;47 1045.464 2.0
3 FAST SOLO 5691 Guy Mayger   1143   50:53 4 0:44:31 0:02:02 1190.527 3.0
4 FAST RS AERO 7 1672 Richard Bentley   1065   47:54 4 0:44:59 0:02:23 1120.725 4.0
5 FAST RS AERO 9 1675 Chris Whitney   1014   45:38 4 0:45:00 0:02:18 1067.692 5.0
6 FAST BLAZE 782 Peter Jones   1027   46:21 4 0:45:08 0:02:27 1084.46 6.0
7 FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077   48:57 4 0:45:27 0:02:55 1145.292 7.0
8 FAST BLAZE 786 Richard Ganley   1027   46:42 4 0:45:28 0:02:48 1092.649 8.0
9 FAST DEVOTI D-ZERO 115 Callum Aldous   1029   47:07 4 0:45:47 0:03:08 1102.398 9.0
10 FAST LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073   49:18 4 0:45:57 0:03:26 1153.481 10.0
11 SLOW LASER 4.7 206894 Sharon Leftwich   1207   42:55 3 0:47:25 0:04:14 1338.839 11.0
12 FAST PHANTOM 1320 Paul Miller   1002   47:41 4 0:47:35 0:04:51 1115.656 12.0
13 FAST RS 200 1558 Abi Bentley Sophie Bentley 1046   49:49 4 0:47:38 0:05:07 1165.57 13.0
14 FAST DEVOTI D-ZERO 201 Mark Aldous   1029   49:28 4 0:48:04 0:05:29 1157.381 14.0
15 FAST RS AERO 7 1181 Roger Belton   1065   38:25 3 0:48:06 0:04:17 1198.456 15.0
16   SOLUTION 361 Tony Lord   1089   39:20 3 0:48:10 0:04:26 1227.053 16.0
17   LASER RADIAL 128935 Richard Towse   1145   43:05 3 0:50:10 0:06:23 1344.039 17.0
18 SLOW Pico Race 5192 Sean Hull   1260   52:31 3 0:55:34 0:12:08 1638.323 18.0
19 SLOW BYTE CII 3587 Paula Bentley   1138   31:59 2 0:56:13 0:07:40 1496.64 19.0
20 FAST SOLO 5058 Glenn Powell   1143   53:01 3 1:01:51 0:16:23 1653.921 20.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com