Menagerie Shield

Menagerie Shield Race 8

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 38, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R8 Total Nett
1st FAST Lark 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073 (8.0) 2.0 (4.0) 1.0 1.0 3.0 19.0 7.0
2nd FAST Blaze 773 Ross Fisher   1027 (6.5) 1.0 1.0 5.0 3.0 (39.0 DNC) 55.5 10.0
3rd FAST Aero 7 1672 Richard Bentley   1065 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 5.0 2.0 2.0 2.0 89.0 11.0
4th FAST Blaze 786 Richard Ganley   1027 2.0 5.0 2.5 6.0 (7.0) (39.0 DNC) 61.5 15.5
5th SLOW Topper 44477 Josh James   1363 (11.0) 10.0 6.0 (18.0) 10.0 6.0 61.0 32.0
6th FAST SOLO 5058 Glenn Powell   1143 (18.0) 13.0 9.0 10.0 (17.0) 8.0 75.0 40.0
7th SLOW RS Tera Sport 9 Josie Kelly   1438 16.0 16.0 7.0 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 5.0 122.0 44.0
8th SLOW Pico 5192 Sean Hull   1330 12.0 14.0 8.0 (19.0) 13.0 (39.0 DNC) 105.0 47.0
9th FAST DEVOTI D-ZERO 283 James Gerwat   1029 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 4.0 4.0 4.0 129.0 51.0
10th FAST Laser Radial 172782 Sebastian Wattam   1145 13.0 15.0 (39.0 DNC) 22.0 12.0 (39.0 DNC) 140.0 62.0
11th FAST Solo 5026 Mike Pelling   1143 21.0 DNS 21.0 DNS (39.0 DNC) 16.0 15.0 (39.0 DNC) 151.0 73.0
12th FAST Solo 5691 Guy Mayger   1143 3.0 3.5 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 162.5 84.5
13th FAST RS 600 800 Tim Cutsforth   916 1.0 6.0 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 163.0 85.0
14th FAST SOLO 2121 Sharon Leftwich   1143 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 11.0 17.0 18.0 39.0 DNC 163.0 85.0
15th FAST Blaze 783 Mark Phillips   1027 4.0 3.5 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 163.5 85.5
16th FAST Aero 7 2952 Catherine Hemsley   1065 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 3.0 6.0 39.0 DNC 165.0 87.0
17th FAST DEVOTI D-ZERO 201 Mark Aldous   1029 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 7.0 5.0 39.0 DNC 168.0 90.0
18th FAST Aero 5 1413 Roshan Verghese   1136 5.0 7.0 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 168.0 90.0
19th SLOW Topper 33190 Emily Climpson   1363 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 10.0 21.0 20.0 39.0 DNC 168.0 90.0
20th FAST Laser Radial 145902 Chris Bull   1145 6.5 8.0 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 170.5 92.5
21st SLOW Byte C1 3587 Paula Bentley   1207 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 8.0 8.0 39.0 DNC 172.0 94.0
22nd FAST Aero 7 1302 Toby Lloyd   1065 9.0 9.0 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 174.0 96.0
23rd FAST SOLUTION 431 Tony Lord   1089 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 11.0 9.0 39.0 DNC 176.0 98.0
24th SLOW Topper 46076 Oliver Wattam   1363 10.0 12.0 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 178.0 100.0
25th SLOW Topper 31695 Fin Geri   1363 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 12.0 11.0 39.0 DNC 179.0 101.0
26th SLOW Byte C1 2623 Jo Andrews   1207 14.0 11.0 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 181.0 103.0
27th FAST LASER 152812 Dylan Collier   1099 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 13.0 14.0 39.0 DNC 183.0 105.0
28th FAST LASER SJC Richard Towse   1099 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 14.0 16.0 39.0 DNC 186.0 108.0
29th SLOW Topper 12820 ??   1363 15.0 17.0 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 188.0 110.0
30th SLOW RS Tera Sport 5029 Mia Gray   1438 17.0 18.0 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 191.0 113.0
31st SLOW Topper 25726 Michelle Wakefield   1363 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 20.0 19.0 39.0 DNC 195.0 117.0
32nd FAST RS 2000   Andy Mckinnnon   1090 20.0 19.0 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 195.0 117.0
33rd   RS 600 800 Tim Cutsforth   916 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 1.0 196.0 118.0
34th SLOW RS Tera Sport 5032 Archie Moore   1438 19.0 21.0 DNS (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 196.0 118.0
35th FAST RS 200 1558 Lauren Bentley Luke Mapley 1046 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 2.5 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 197.5 119.5
36th   SOLO 3908 Simon Howell   1143 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 39.0 DNC 39.0 DNC 7.0 202.0 124.0
37th FAST Aero 5 1413 Suzie LLoyd   1136 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 9.0 39.0 DNC 39.0 DNC 204.0 126.0
38th FAST Aero 7 1181 Roger Belton   1065 (39.0 DNC) (39.0 DNC) 39.0 DNC 15.0 39.0 DNC 39.0 DNC 210.0 132.0

R1 - 23-06-19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST RS 600 800 Tim Cutsforth   916   47:07 7 0:51:26 0:00:00 916 1.0
2 FAST Blaze 786 Richard Ganley   1027   45:54 6 0:52:09 0:00:37 1041.071 2.0
3 FAST Solo 5691 Guy Mayger   1143   43:33 5 0:53:21 0:01:33 1185.324 3.0
4 FAST Blaze 783 Mark Phillips   1027   47:12 6 0:53:37 0:01:55 1070.557 4.0
5 FAST Aero 5 1413 Roshan Verghese   1136   43:51 5 0:54:02 0:02:07 1193.489 5.0
6 FAST Blaze 773 Ross Fisher   1027   47:45 6 0:54:15 0:02:28 1083.031 6.5
6 FAST Laser Radial 145902 Chris Bull   1145   44:22 5 0:54:15 0:02:18 1207.552 6.5
8 FAST Lark 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073   42:04 5 0:54:53 0:02:39 1144.951 8.0
9 FAST Aero 7 1302 Toby Lloyd   1065   43:27 5 0:57:07 0:04:19 1182.602 9.0
10 SLOW Topper 46076 Oliver Wattam   1363   46:07 4 0:59:13 0:06:03 1568.978 10.0
11 SLOW Topper 44477 Josh James   1363   46:20 4 0:59:29 0:06:16 1576.349 11.0
12 SLOW Pico 5192 Sean Hull   1330   47:01 4 1:01:52 0:07:55 1599.598 12.0
13 FAST Laser Radial 172782 Sebastian Wattam   1145   41:47 4 1:03:52 0:08:08 1421.55 13.0
14 SLOW Byte C1 2623 Jo Andrews   1207   44:56 4 1:05:09 0:09:27 1528.719 14.0
15 SLOW Topper 12820 ??   1363   51:17 4 1:05:51 0:11:13 1744.758 15.0
16 SLOW RS Tera Sport 9 Josie Kelly   1438   40:50 3 1:06:15 0:09:08 1852.305 16.0
17 SLOW RS Tera Sport 5029 Mia Gray   1438   41:00 3 1:06:32 0:09:18 1859.866 17.0
18 FAST SOLO 5058 Glenn Powell   1143   45:22 4 1:09:28 0:11:46 1543.462 18.0
19 SLOW RS Tera Sport 5032 Archie Moore   1438   45:21 3 1:13:35 0:13:39 2057.193 19.0
20 FAST RS 2000   Andy Mckinnnon   1090   49:14 4 1:19:03 0:17:12 1675.013 20.0
21 FAST Solo 5026 Mike Pelling   1143   DNS         21.0

R2 - 23-06-19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST Blaze 773 Ross Fisher   1027   35:20 4 0:43:00 0:00:00 1027 1.0
2 FAST Lark 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073   37:05 4 0:43:12 0:00:10 1077.866 2.0
3 FAST Solo 5691 Guy Mayger   1143   39:43 4 0:43:26 0:00:24 1154.406 3.5
3 FAST Blaze 783 Mark Phillips   1027   35:41 4 0:43:26 0:00:21 1037.173 3.5
5 FAST Blaze 786 Richard Ganley   1027   35:57 4 0:43:45 0:00:37 1044.924 5.0
6 FAST RS 600 800 Tim Cutsforth   916   41:41 5 0:45:30 0:02:17 969.255 6.0
7 FAST Aero 5 1413 Roshan Verghese   1136   42:48 4 0:47:06 0:03:43 1244.026 7.0
8 FAST Laser Radial 145902 Chris Bull   1145   43:53 4 0:47:54 0:04:29 1275.515 8.0
9 FAST Aero 7 1302 Toby Lloyd   1065   42:31 4 0:49:54 0:05:53 1235.791 9.0
10 SLOW Topper 44477 Josh James   1363   41:59 3 0:51:20 0:06:49 1627.052 10.0
11 SLOW Byte C1 2623 Jo Andrews   1207   37:28 3 0:51:44 0:06:19 1452.01 11.0
12 SLOW Topper 46076 Oliver Wattam   1363   42:45 3 0:52:16 0:07:35 1656.764 12.0
13 FAST SOLO 5058 Glenn Powell   1143   36:10 3 0:52:44 0:06:40 1401.629 13.0
14 SLOW Pico 5192 Sean Hull   1330   42:37 3 0:53:24 0:08:18 1651.597 14.0
15 FAST Laser Radial 172782 Sebastian Wattam   1145   37:26 3 0:54:29 0:07:53 1450.718 15.0
16 SLOW RS Tera Sport 9 Josie Kelly   1438   48:25 3 0:56:07 0:11:19 1876.374 16.0
17 SLOW Topper 12820 ??   1363   31:19 2 0:57:26 0:07:52 1820.503 17.0
18 SLOW RS Tera Sport 5029 Mia Gray   1438   49:58 3 0:57:55 0:12:52 1936.444 18.0
19 FAST RS 2000   Andy Mckinnnon   1090   45:05 3 1:08:56 0:16:57 1747.192 19.0
20 FAST Solo 5026 Mike Pelling   1143   DNS         21.0
20 SLOW RS Tera Sport 5032 Archie Moore   1438   DNS         21.0

R3 - 07-07-19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST Blaze 773 Ross Fisher   1027   43:55 3 0:42:46 0:00:00 1027 1.0
2 FAST Blaze 786 Richard Ganley   1027   44:57 3 0:43:46 0:01:02 1051.165 2.5
2 FAST RS 200 1558 Lauren Bentley Luke Mapley 1046   45:47 3 0:43:46 0:01:03 1070.652 2.5
4 FAST Lark 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073   47:38 3 0:44:24 0:01:45 1113.915 4.0
5 FAST Aero 7 1672 Richard Bentley   1065   47:30 3 0:44:36 0:01:58 1110.797 5.0
6 SLOW Topper 44477 Josh James   1363   44:06 2 0:48:32 0:05:15 1546.931 6.0
7 SLOW RS Tera Sport 9 Josie Kelly   1438   52:07 2 0:54:22 0:11:07 1828.138 7.0
8 SLOW Pico 5192 Sean Hull   1330   48:15 2 0:54:25 0:10:20 1692.504 8.0
9 FAST SOLO 5058 Glenn Powell   1143   42:06 2 0:55:15 0:09:31 1476.775 9.0
10 SLOW Topper 33190 Emily Climpson   1363   53:10 2 0:58:31 0:14:19 1864.97 10.0
11 FAST SOLO 2121 Sharon Leftwich   1143   50:24 2 1:06:09 0:17:49 1767.921 11.0

R4 - 14-07-19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST Lark 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073   35.30 2 0.33.05 0.00.00 1073 1.0
2 FAST Aero 7 1672 Richard Bentley   1065   37.34 2 0.35.16 0.02.20 1135.466 2.0
3 FAST Aero 7 2952 Catherine Hemsley   1065   37.52 2 0.35.33 0.02.38 1144.533 3.0
4 FAST DEVOTI D-ZERO 283 James Gerwat   1029   36.58 2 0.35.55 0.02.55 1117.331 4.0
5 FAST Blaze 773 Ross Fisher   1027   37.39 2 0.36.40 0.03.40 1137.985 5.0
6 FAST Blaze 786 Richard Ganley   1027   37.46 2 0.36.46 0.03.47 1141.511 6.0
7 FAST DEVOTI D-ZERO 201 Mark Aldous   1029   39.49 2 0.38.42 0.05.46 1203.473 7.0
8 SLOW Byte C1 3587 Paula Bentley   1207   49.51 2 0.41.18 0.09.55 1506.734 8.0
9 FAST Aero 5 1413 Suzie LLoyd   1136   49.17 2 0.43.23 0.11.42 1489.606 9.0
10 FAST SOLO 5058 Glenn Powell   1143   49.59 2 0.43.44 0.12.10 1510.764 10.0
11 FAST SOLUTION 431 Tony Lord   1089   47.47 2 0.43.53 0.11.45 1444.268 11.0
12 SLOW Topper 31695 Fin Geri   1363   60.23 2 0.44.18 0.15.17 1825.108 12.0
13 FAST LASER 152812 Dylan Collier   1099   54.44 2 0.49.48 0.18.22 1654.334 13.0
14 FAST LASER SJC Richard Towse   1099   54.58 2 0.50.01 0.18.36 1661.387 14.0
15 FAST Aero 7 1181 Roger Belton   1065   54.26 2 0.51.07 0.19.12 1645.267 15.0
16 FAST Solo 5026 Mike Pelling   1143   58.36 2 0.51.16 0.20.47 1771.206 16.0
17 FAST SOLO 2121 Sharon Leftwich   1143   58.39 2 0.51.19 0.20.50 1772.717 17.0
18 SLOW Topper 44477 Josh James   1363   43.14 1 1.03.26 0.20.41 2613.485 18.0
19 SLOW Pico 5192 Sean Hull   1330   54.25 1 1.21.50 0.32.25 3289.526 19.0
20 SLOW Topper 25726 Michelle Wakefield   1363   56.11 1 1.22.26 0.33.38 3396.322 20.0
21 SLOW Topper 33190 Emily Climpson   1363   59.24 1 1.27.10 0.36.51 3590.772 21.0
22 FAST Laser Radial 172782 Sebastian Wattam   1145   54.58 1 1.36.01 0.36.02 3322.774 22.0

R5 - 14-07-19

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST Lark 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073   40.27 4 0.37.42 0.00.00 1073 1.0
2 FAST Aero 7 1672 Richard Bentley   1065   40:45 4 0:38:16 0:00:36 1080.958 2.0
3 FAST Blaze 773 Ross Fisher   1027   39.45 4 0.38.42 0.01.02 1054.431 3.0
4 FAST DEVOTI D-ZERO 283 James Gerwat   1029   40.02 4 0.38.54 0.01.15 1061.947 4.0
5 FAST DEVOTI D-ZERO 201 Mark Aldous   1029   40.05 4 0.38.57 0.01.18 1063.274 5.0
6 FAST Aero 7 2952 Catherine Hemsley   1065   41.31 4 0.38.59 0.01.22 1101.295 6.0
7 FAST Blaze 786 Richard Ganley   1027   40.53 4 0.39.49 0.02.10 1084.495 7.0
8 SLOW Byte C1 3587 Paula Bentley   1207   37.53 3 0.41.51 0.03.45 1339.887 8.0
9 FAST SOLUTION 431 Tony Lord   1089   45.47 4 0.42.02 0.04.44 1214.475 9.0
10 SLOW Topper 44477 Josh James   1363   43.13 3 0.42.17 0.04.41 1528.52 10.0
11 SLOW Topper 31695 Fin Geri   1363   43.54 3 0.42.57 0.05.22 1552.689 11.0
12 FAST Laser Radial 172782 Sebastian Wattam   1145   38.10 3 0.44.27 0.05.48 1349.908 12.0
13 SLOW Pico 5192 Sean Hull   1330   44.31 3 0.44.38 0.06.55 1574.5 13.0
14 FAST LASER 152812 Dylan Collier   1099   37.48 3 0.45.52 0.06.44 1336.939 14.0
15 FAST Solo 5026 Mike Pelling   1143   39.51 3 0.46.29 0.07.32 1409.445 15.0
16 FAST LASER SJC Richard Towse   1099   38.24 3 0.46.35 0.07.20 1358.161 16.0
17 FAST SOLO 5058 Glenn Powell   1143   40.20 3 0.47.03 0.08.01 1426.54 17.0
18 FAST SOLO 2121 Sharon Leftwich   1143   43.50 3 0.51.08 0.11.31 1550.331 18.0
19 SLOW Topper 25726 Michelle Wakefield   1363   38.32 2 0.56.33 0.12.51 2044.315 19.0
20 SLOW Topper 33190 Emily Climpson   1363   38.36 2 0.56.38 0.12.55 2047.852 20.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1   RS 600 800 Tim Cutsforth   916   31:37 3 0:34:31 0:00:00 916 1.0
2 FAST Aero 7 1672 Richard Bentley   1065   25:20 2 0:35:41 0:00:50 1100.938 2.0
3 FAST Lark 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1073   26:26 2 0:36:57 0:01:45 1148.742 3.0
4 FAST DEVOTI D-ZERO 283 James Gerwat   1029   25:57 2 0:37:50 0:02:16 1127.737 4.0
5 SLOW RS Tera Sport 9 Josie Kelly   1438   36:23 2 0:37:57 0:03:18 1581.15 5.0
6 SLOW Topper 44477 Josh James   1363   35:37 2 0:39:12 0:04:15 1547.832 6.0
7   SOLO 3908 Simon Howell   1143   33:12 2 0:43:34 0:06:54 1442.809 7.0
8 FAST SOLO 5058 Glenn Powell   1143   34:22 2 0:45:06 0:08:04 1493.51 8.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com