Porte Shield

Porte Shield

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 43, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R9 R10 R11 Total Nett
1st SOLO 5691 Guy Mayger   1142 1.0 4.0 5.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 190.0 14.0
2nd RS AERO 7 2839 Richard Bentley   1065 (5.0) (6.0) (6.0) 1.0 2.0 3.0 3.0 4.0 3.0 (7.0) 40.0 16.0
3rd Blaze 808 Martin Gillam   1033 3.0 2.0 3.0 2.0 1.0 10.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 197.0 21.0
4th SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077 (17.0) (9.0) (17.0 OCS) 5.0 4.0 2.0 (44.0 DNC) 3.0 8.0 4.5 113.5 26.5
5th BLAZE 786 Richard Ganley   1033 (7.0) 3.0 (8.0) 7.0 5.0 4.0 (44.0 DNC) (9.0) 7.0 6.0 100.0 32.0
6th LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208 (14.0) (17.0) 9.0 4.0 6.0 5.0 (44.0 DNC) (13.0) 6.0 3.0 121.0 33.0
7th TOPPER 44477 Josh James   1365 (18.0) (15.0) 1.0 10.0 7.0 6.0 (44.0 DNC) (15.0) 9.0 1.0 126.0 34.0
8th SOLO 4812 David Maltby   1142 9.0 8.0 7.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 2.0 4.0 11.0 217.0 41.0
9th Supernova 1080 James Gerwat   1077 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 6.0 3.0 8.0 (44.0 DNC) 21.0 RET 2.0 4.5 220.5 44.5
10th BLAZE 773 Ross Fisher   1033 6.0 7.0 10.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 21.0 RET 5.0 9.0 234.0 58.0
11th TOPPER 45250 Luke Roberts   1365 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 9.0 10.0 9.0 (44.0 DNC) 11.0 11.0 8.0 234.0 58.0
12th RS AERO 7 3390 Mark Aldous   1065 8.0 14.0 (44.0 DNC) (17.0 DNF) 9.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 8.0 14.0 10.0 212.0 63.0
13th LASER 140077 Andy Wilkinson   1100 15.0 11.5 12.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 6.0 12.0 12.0 244.5 68.5
14th RS 200 1558 Lauren Bentley Sophie Bentley 1046 4.0 1.0 11.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 7.0 20.0 RET 44.0 DNC 263.0 87.0
15th Laser Pico 5192 Sean Hull   1330 20.0 16.0 (44.0 DNC) 13.0 11.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) 16.0 17.0 (44.0 DNC) 269.0 93.0
16th LASER 12059 Richard Towse   1100 16.0 19.0 14.0 15.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (21.0 RET) 18.0 13.0 248.0 95.0
17th RS AERO 7 1675 Chris Whitney   1065 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 3.0 29.9 RDGa 1.0 1.0 (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 298.9 122.9
18th FUSION 14 James Stanbridge   1300 27.0 23.0 15.0 17.0 DNF 12.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 314.0 138.0
19th RS AERO 7 2415 Jack Miller   1065 2.0 5.0 2.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 317.0 141.0
20th LASER 212661 Ollie Lewis   1100 12.0 10.0 4.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 334.0 158.0
21st LASER RADIAL 204766 Joyce Ford   1147 26.0 20.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 12.0 20.0 RET 44.0 DNC 342.0 166.0
22nd SUPERNOVA 495 Andrew Rillington   1077 10.0 11.5 13.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 342.5 166.5
23rd LASER 177520 Russell Penfold   1100 22.0 18.0 17.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 365.0 189.0
24th RS 600 800 Tim Cutsforth   920 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 10.0 10.0 44.0 DNC 372.0 196.0
25th RS AERO 7 3180 Roger Belton   1065 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 5.0 16.0 44.0 DNC 373.0 197.0
26th PHANTOM 1320 Paul Miller   1004 11.0 13.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 376.0 200.0
27th SOLO 4420 Andrew Riley   1142 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 12.0 13.0 (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 377.0 201.0
28th TOPPER 31695 Finn Geri   1365 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 11.0 15.0 DNF (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 378.0 202.0
29th SOLUTION 431 Tony Lord   1092 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 13.0 14.0 RET 379.0 203.0
30th LASER 14877 Dillon Collier   1100 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 14.0 15.0 44.0 DNC 381.0 205.0
31st BYTE CII 3587 Paula Bentley   1135 13.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 17.0 44.0 DNC 44.0 DNC 382.0 206.0
32nd LASER 4.7 52396 Amanda Anderson   1208 21.0 21.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 394.0 218.0
33rd LASER RADIAL 183236 Tim Cutsforth   1147 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 2.0 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 398.0 222.0
34th TOPPER 33190 Emily Climpson   1365 24.0 22.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 398.0 222.0
35th TOPPER 4.2 37478 Michelle Wakefield   1409 25.0 24.0 DNF (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 401.0 225.0
36th RS TERA SPORT 1269 John Stokes   1445 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 7.0 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 403.0 227.0
37th LASER 157683     1100 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 8.0 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 404.0 228.0
38th RS AERO 7 1302 Toby Lloyd   1065 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 8.0 (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 404.0 228.0
39th SOLO 3908 Simon Howell   1142 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 14.0 (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 410.0 234.0
40th LASER 4.7 146419 Sarah Long   1208 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 18.0 44.0 DNC 44.0 DNC 414.0 238.0
41st LASER 160919 Simon Stokes   1100 19.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 415.0 239.0
42nd BYTE CI 3710 Marie Aldous   1215 23.0 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 419.0 243.0
43rd LASER RADIAL 136041 John Stokes   1147 (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) (44.0 DNC) 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 44.0 DNC 440.0 264.0

R1 - 06-09-20 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SOLO 5691 Guy Mayger   1142   42:40 4 0:37:22 0:00:00 1142 1.0
2 RS AERO 7 2415 Jack Miller   1065   39:55 4 0:37:29 0:00:08 1068.395 2.0
3 Blaze 808 Martin Gillam   1033   38:49 4 0:37:35 0:00:13 1038.952 3.0
4 RS 200 1558 Lauren Bentley Sophie Bentley 1046   39:28 4 0:37:44 0:00:23 1056.35 4.0
5 RS AERO 7 2839 Richard Bentley   1065   40:39 4 0:38:10 0:00:52 1088.023 5.0
6 BLAZE 773 Ross Fisher   1033   40:08 4 0:38:51 0:01:32 1074.194 6.0
7 BLAZE 786 Richard Ganley   1033   40:44 4 0:39:26 0:02:08 1090.253 7.0
8 RS AERO 7 3390 Mark Aldous   1065   43:06 4 0:40:28 0:03:19 1153.598 8.0
9 SOLO 4812 David Maltby   1142   34:58 3 0:40:50 0:02:58 1247.873 9.0
10 SUPERNOVA 495 Andrew Rillington   1077   44:07 4 0:40:58 0:03:53 1180.81 10.0
11 PHANTOM 1320 Paul Miller   1004   42:34 4 0:42:24 0:05:03 1139.323 11.0
12 LASER 212661 Ollie Lewis   1100   35:09 3 0:42:36 0:04:20 1254.416 12.0
13 BYTE CII 3587 Paula Bentley   1135   36:34 3 0:42:57 0:04:46 1304.973 13.0
14 LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   39:00 3 0:43:03 0:05:09 1391.813 14.0
15 LASER 140077 Andy Wilkinson   1100   35:34 3 0:43:07 0:04:45 1269.285 15.0
16 LASER 12059 Richard Towse   1100   36:04 3 0:43:43 0:05:15 1287.129 16.0
17 SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077   35:26 3 0:43:52 0:05:15 1264.527 17.0
18 TOPPER 44477 Josh James   1365   45:09 3 0:44:06 0:06:54 1611.291 18.0
19 LASER 160919 Simon Stokes   1100   36:29 3 0:44:13 0:05:40 1301.999 19.0
20 Laser Pico 5192 Sean Hull   1330   44:36 3 0:44:43 0:07:20 1591.663 20.0
21 LASER 4.7 52396 Amanda Anderson   1208   43:30 3 0:48:01 0:09:39 1552.406 21.0
22 LASER 177520 Russell Penfold   1100   40:15 3 0:48:47 0:09:26 1436.422 22.0
23 BYTE CI 3710 Marie Aldous   1215   44:52 3 0:49:14 0:10:49 1601.179 23.0
24 TOPPER 33190 Emily Climpson   1365   34:47 2 0:50:58 0:09:17 1861.995 24.0
25 TOPPER 4.2 37478 Michelle Wakefield   1409   36:41 2 0:52:04 0:10:22 1963.705 25.0
26 LASER RADIAL 204766 Joyce Ford   1147   46:30 3 0:54:03 0:14:22 1659.469 26.0
27 FUSION 14 James Stanbridge   1300   37:55 2 0:58:20 0:13:38 2029.727 27.0

R2 - 06-09-20 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS 200 1558 Lauren Bentley Sophie Bentley 1046   45:32 4 0:43:32 0:00:00 1046 1.0
2 Blaze 808 Martin Gillam   1033   45:17 4 0:43:50 0:00:19 1040.257 2.0
3 BLAZE 786 Richard Ganley   1033   46:13 4 0:44:44 0:01:15 1061.698 3.0
4 SOLO 5691 Guy Mayger   1142   38:23 3 0:44:49 0:01:06 1175.665 4.0
5 RS AERO 7 2415 Jack Miller   1065   48:15 4 0:45:18 0:01:53 1108.408 5.0
6 RS AERO 7 2839 Richard Bentley   1065   48:38 4 0:45:40 0:02:16 1117.214 6.0
7 BLAZE 773 Ross Fisher   1033   47:55 4 0:46:23 0:02:57 1100.75 7.0
8 SOLO 4812 David Maltby   1142   40:04 3 0:46:47 0:02:47 1227.225 8.0
9 SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077   37:56 3 0:46:58 0:02:46 1161.882 9.0
10 LASER 212661 Ollie Lewis   1100   39:16 3 0:47:36 0:03:21 1202.721 10.0
11 LASER 140077 Andy Wilkinson   1100   39:59 3 0:48:28 0:04:04 1224.673 11.5
11 SUPERNOVA 495 Andrew Rillington   1077   39:09 3 0:48:28 0:03:59 1199.148 11.5
13 PHANTOM 1320 Paul Miller   1004   49:48 4 0:49:36 0:06:06 1144.015 13.0
14 RS AERO 7 3390 Mark Aldous   1065   39:41 3 0:49:41 0:04:55 1215.484 14.0
15 TOPPER 44477 Josh James   1365   51:56 3 0:50:44 0:07:22 1590.696 15.0
16 Laser Pico 5192 Sean Hull   1330   52:24 3 0:52:32 0:08:59 1604.99 16.0
17 LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   48:10 3 0:53:10 0:08:44 1475.325 17.0
18 LASER 177520 Russell Penfold   1100   45:59 3 0:55:44 0:10:04 1408.45 18.0
19 LASER 12059 Richard Towse   1100   46:20 3 0:56:10 0:10:25 1419.17 19.0
20 LASER RADIAL 204766 Joyce Ford   1147   48:50 3 0:56:46 0:11:23 1495.744 20.0
21 LASER 4.7 52396 Amanda Anderson   1208   51:35 3 0:56:56 0:12:09 1579.976 21.0
22 TOPPER 33190 Emily Climpson   1365   39:25 2 0:57:45 0:09:42 1810.974 22.0
23 FUSION 14 James Stanbridge   1300   43:39 2 1:07:09 0:15:21 2005.471 23.0
24 TOPPER 4.2 37478 Michelle Wakefield   1409   DNF         24.0

R3 - 06-09-20 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 TOPPER 44477 Josh James   1365   36:18 3 0:35:27 0:00:00 1365 1.0
2 RS AERO 7 2415 Jack Miller   1065   37:57 4 0:35:38 0:00:11 1070.284 2.0
3 Blaze 808 Martin Gillam   1033   37:20 4 0:36:08 0:00:42 1052.893 3.0
4 LASER 212661 Ollie Lewis   1100   40:04 4 0:36:25 0:01:04 1129.979 4.0
5 SOLO 5691 Guy Mayger   1142   41:53 4 0:36:41 0:01:23 1181.214 5.0
6 RS AERO 7 2839 Richard Bentley   1065   39:12 4 0:36:48 0:01:26 1105.537 6.0
7 SOLO 4812 David Maltby   1142   42:27 4 0:37:10 0:01:57 1197.195 7.0
8 BLAZE 786 Richard Ganley   1033   38:32 4 0:37:18 0:01:54 1086.736 8.0
9 LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   34:22 3 0:37:56 0:02:15 1292.3 9.0
10 BLAZE 773 Ross Fisher   1033   40:06 4 0:38:49 0:03:28 1130.919 10.0
11 RS 200 1558 Lauren Bentley Sophie Bentley 1046   40:49 4 0:39:01 0:03:44 1151.131 11.0
12 LASER 140077 Andy Wilkinson   1100   33:40 3 0:40:48 0:04:25 1265.978 12.0
13 SUPERNOVA 495 Andrew Rillington   1077   32:59 3 0:40:50 0:04:21 1240.282 13.0
14 LASER 12059 Richard Towse   1100   34:20 3 0:41:37 0:05:05 1291.047 14.0
15 FUSION 14 James Stanbridge   1300   32:11 2 0:49:31 0:09:08 1815.3 15.0
16 SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077   OCS         17.0
16 LASER 177520 Russell Penfold   1100   DNF         17.0

R4 - 20-09-20 at 09:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 7 2839 Richard Bentley   1065   33.31 3 0.31.28 0.00.00 1065 1.0
2 Blaze 808 Martin Gillam   1033   32.38 3 0.31.35 0.00.07 1036.932 2.0
3 RS AERO 7 1675 Chris Whitney   1065   33:50 3 0:31:46 0:00:19 1075.062 3.0
4 LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   38:26 3 0:31:49 0:00:25 1221.228 4.0
5 SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077   34:33 3 0:32:05 0:00:39 1097.834 5.0
6 Supernova 1080 James Gerwat   1077   34:57 3 0:32:27 0:01:03 1110.545 6.0
7 BLAZE 786 Richard Ganley   1033   33.53 3 0.32.48 0.01.22 1076.651 7.0
8 RS AERO 7 1302 Toby Lloyd   1065   36:09 3 0:33:57 0:02:38 1148.675 8.0
9 TOPPER 45250 Luke Roberts   1365   33:03 2 0:36:19 0:04:25 1575.257 9.0
10 TOPPER 44477 Josh James   1365   34:49 2 0:38:16 0:06:11 1659.462 10.0
11 TOPPER 31695 Finn Geri   1365   39:16 2 0:43:09 0:10:38 1871.561 11.0
12 SOLO 4420 Andrew Riley   1142   33:56 2 0:44:34 0:09:58 1617.36 12.0
13 Laser Pico 5192 Sean Hull   1330   39:34 2 0:44:37 0:11:40 1885.86 13.0
14 SOLO 3908 Simon Howell   1142   34:15 2 0:44:59 0:10:17 1632.453 14.0
15 LASER 12059 Richard Towse   1100   34:41 2 0:47:18 0:11:36 1653.107 15.0
16 RS AERO 7 3390 Mark Aldous   1065   DNF         17.0
16 FUSION 14 James Stanbridge   1300   DNF         17.0

R5 - 20-09-20 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 Blaze 808 Martin Gillam   1033   43:26 4 0:42:03 0:43:26 0 1.0
2 RS AERO 7 2839 Richard Bentley   1065   44:49 4 0:42:05 0:44:49 0 2.0
3 Supernova 1080 James Gerwat   1077   45:55 4 0:42:38 0:45:55 0 3.0
4 SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077   46:27 4 0:43:08 0:46:27 0 4.0
5 BLAZE 786 Richard Ganley   1033   45:29 4 0:44:02 0:45:29 0 5.0
6 LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   40:07 3 0:44:17 0:40:07 0 6.0
7 TOPPER 44477 Josh James   1365   45:27 3 0:44:24 0:45:27 0 7.0
8 LASER 157683     1100   25:36 2 0:46:33 0:25:36 0 8.0
9 RS AERO 7 3390 Mark Aldous   1065   51:33 4 0:48:24 0:51:33 0 9.0
10 TOPPER 45250 Luke Roberts   1365   50:47 3 0:49:36 0:50:47 0 10.0
11 Laser Pico 5192 Sean Hull   1330   51:40 3 0:51:48 0:51:40 0 11.0
12 FUSION 14 James Stanbridge   1300   34:15 2 0:52:42 0:34:15 0 12.0
13 SOLO 4420 Andrew Riley   1142   52:10 3 1:00:54 0:52:10 0 13.0
14 TOPPER 31695 Finn Geri   1365   DNF         15.0
15 RS AERO 7 1675 Chris Whitney   1065   RDGa   0:00:00 0:00:00 0 29.9

R6 - 11-10-20 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 7 1675 Chris Whitney   1065   34:21 3 0:32:15 0:00:00 1065 1.0
2 SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077   35:33 3 0:33:01 0:00:49 1102.205 2.0
3 RS AERO 7 2839 Richard Bentley   1065   35:45 3 0:33:34 0:01:24 1108.406 3.0
4 BLAZE 786 Richard Ganley   1033   34:59 3 0:33:52 0:01:40 1084.636 4.0
5 LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   41:10 3 0:34:05 0:02:12 1276.346 5.0
6 TOPPER 44477 Josh James   1365   31:11 2 0:34:16 0:01:50 1450.229 6.0
7 RS TERA SPORT 1269 John Stokes   1445   34:42 2 0:36:01 0:03:38 1613.777 7.0
8 Supernova 1080 James Gerwat   1077   38:59 3 0:36:12 0:04:15 1208.654 8.0
9 TOPPER 45250 Luke Roberts   1365   37:19 2 0:41:00 0:07:58 1735.469 9.0
10 Blaze 808 Martin Gillam   1033   DNF 2       10.0

R7 - 20-09-20 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 7 1675 Chris Whitney   1065   14:22 2 0:13:29 0:00:00 1065 1.0
2 LASER RADIAL 183236 Tim Cutsforth   1147   15:34 2 0:13:34 0:00:06 1153.956 2.0
3 RS AERO 7 2839 Richard Bentley   1065   14:58 2 0:14:03 0:00:36 1109.478 3.0

R9 - 27-09-20 at 14:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SOLO 5691 Guy Mayger   1142   50.15 3 0.44.00 0.00.00 1142 1.0
2 SOLO 4812 David Maltby   1142   51.40 3 0.45.15 0.01.25 1174.196 2.0
3 SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077   49.41 3 0.46.08 0.02.18 1129.122 3.0
4 RS AERO 7 2839 Richard Bentley   1065   51.20 3 0.48.12 0.04.28 1166.62 4.0
5 RS AERO 7 3180 Roger Belton   1065   51.36 3 0.48.27 0.04.44 1172.681 5.0
6 LASER 140077 Andy Wilkinson   1100   53.21 3 0.48.30 0.04.57 1212.452 6.0
7 RS 200 1558 Lauren Bentley Sophie Bentley 1046   51:03 3 0:48:48 0:05:01 1160.181 7.0
8 RS AERO 7 3390 Mark Aldous   1065   52.12 3 0.49.01 0.05.20 1186.316 8.0
9 BLAZE 786 Richard Ganley   1033   50.39 3 0.49.02 0.05.12 1151.091 9.0
10 RS 600 800 Tim Cutsforth   920   46:41 3 0:50:45 0:06:12 1060.943 10.0
11 TOPPER 45250 Luke Roberts   1365   45.90 2 0.51.06 0.06.28 1585.164 11.0
12 LASER RADIAL 204766 Joyce Ford   1147   39.50 2 0.52.06 0.06.11 1357.9 12.0
13 LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   43.03 2 0.53.27 0.07.37 1467.555 13.0
14 LASER 14877 Dillon Collier   1100   40.21 2 0.55.01 0.08.05 1375.513 14.0
15 TOPPER 44477 Josh James   1365   50.23 2 0.55.22 0.10.21 1717.545 15.0
16 Laser Pico 5192 Sean Hull   1330   55.10 2 1.02.13 0.16.09 1880.607 16.0
17 BYTE CII 3587 Paula Bentley   1135   48.42 2 1.04.22 0.15.24 1660.161 17.0
18 LASER 4.7 146419 Sarah Long   1208   55.29 2 1.08.54 0.20.03 1891.402 18.0
19 Supernova 1080 James Gerwat   1077   RET 3       21.0
19 BLAZE 773 Ross Fisher   1033   RET 3       21.0
19 LASER 12059 Richard Towse   1100   RET 3       21.0

R10 - 11-10-20 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SOLO 5691 Guy Mayger   1142   44.47 3 0.39.13 0.00.00 1142 1.0
2 Supernova 1080 James Gerwat   1077   42.33 3 0.39.30 0.00.19 1085.049 2.0
3 RS AERO 7 2839 Richard Bentley   1065   42.45 3 0.40.08 0.00.59 1090.149 3.0
4 SOLO 4812 David Maltby   1142   46.30 3 0.40.43 0.01.43 1185.776 4.0
5 BLAZE 773 Ross Fisher   1033   42.07 3 0.40.46 0.01.36 1073.999 5.0
6 LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   49.20 3 0.40.50 0.01.58 1258.028 6.0
7 BLAZE 786 Richard Ganley   1033   42.28 3 0.41.07 0.01.57 1082.924 7.0
8 SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077   44.37 3 0.41.26 0.02.23 1137.75 8.0
9 TOPPER 44477 Josh James   1365   38.15 2 0.42.02 0.02.34 1463.095 9.0
10 RS 600 800 Tim Cutsforth   920   38.44 3 0.42.06 0.02.39 987.722 10.0
11 TOPPER 45250 Luke Roberts   1365   40.32 2 0.44.33 0.04.51 1550.434 11.0
12 LASER 140077 Andy Wilkinson   1100   49.28 3 0.44.58 0.06.20 1261.428 12.0
13 SOLUTION 431 Tony Lord   1092   49.39 3 0.45.28 0.06.50 1266.103 13.0
14 RS AERO 7 3390 Mark Aldous   1065   48.39 3 0.45.41 0.06.53 1240.602 14.0
15 LASER 14877 Dillon Collier   1100   34.45 2 0.47.23 0.06.00 1329.217 15.0
16 RS AERO 7 3180 Roger Belton   1065   36.05 2 0.50.49 0.08.14 1380.218 16.0
17 Laser Pico 5192 Sean Hull   1330   45.30 2 0.51.19 0.10.44 1740.413 17.0
18 LASER 12059 Richard Towse   1100   38.25 2 0.52.23 0.09.40 1469.47 18.0
19 RS 200 1558 Lauren Bentley Sophie Bentley 1046   RET 3       20.0
19 LASER RADIAL 204766 Joyce Ford   1147   RET 3       20.0

R11 - 11-10-20 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 TOPPER 44477 Josh James   1365   32.39 2 0.35.53 0.00.00 1365 1.0
2 SOLO 5691 Guy Mayger   1142   41.13 3 0.36.05 0.00.15 1148.765 2.0
3 LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   44.34 3 0.36.54 0.01.13 1242.134 3.0
4 SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077   40.12 3 0.37.20 0.01.33 1120.429 4.5
4 Supernova 1080 James Gerwat   1077   40.13 3 0.37.20 0.01.34 1120.893 4.5
6 BLAZE 786 Richard Ganley   1033   38.46 3 0.37.32 0.01.42 1080.48 6.0
7 RS AERO 7 2839 Richard Bentley   1065   40.26 3 0.37.58 0.02.13 1126.932 7.0
8 TOPPER 45250 Luke Roberts   1365   34.51 2 0.38.18 0.02.12 1456.975 8.0
9 BLAZE 773 Ross Fisher   1033   39.45 3 0.38.29 0.02.41 1107.887 9.0
10 RS AERO 7 3390 Mark Aldous   1065   41.08 3 0.38.37 0.02.55 1146.442 10.0
11 SOLO 4812 David Maltby   1142   45.21 3 0.39.43 0.04.23 1263.966 11.0
12 LASER 140077 Andy Wilkinson   1100   44.16 3 0.40.15 0.04.48 1233.772 12.0
13 LASER 12059 Richard Towse   1100   47.40 3 0.43.20 0.08.12 1328.535 13.0
14 SOLUTION 431 Tony Lord   1092   RET 3       14.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com