Menagerie Shield

Felpham Sailing Club

Menagerie Shield

Overall

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 48, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st FAST Blaze 808 Martin Gillam   1033 (4.0) 4.0 1.0 1.0 2.0 2.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 112.0 10.0
2nd FAST Aero 7 2415 Jack Miller   1065 2.0 (5.0) (7.0) (4.0) 1.0 1.0 3.0 3.0 26.0 10.0
3rd FAST Aero 7 2839 Richard Bentley   1065 1.0 2.0 2.0 (7.0) (5.0) 5.0 (6.0) 5.0 33.0 15.0
4th FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077 5.0 (6.0) 4.0 2.0 (6.0) (7.5) 2.0 2.0 34.5 15.0
5th FAST SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077 3.0 7.0 3.0 3.0 4.0 (10.0) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 128.0 20.0
6th FAST SOLO 5691 Guy Mayger   1142 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 5.0 7.0 7.5 1.0 1.0 168.5 21.5
7th FAST Blaze 783 Mark Phillips   1033 7.0 1.0 5.0 (10.0) 3.0 6.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 130.0 22.0
8th FAST RS AERO 9 1675 Chris Whitney   1014 6.0 (9.0) 6.0 9.0 9.0 3.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 140.0 33.0
9th FAST Blaze 773 Ross Fisher   1033 14.0 (34.0 DNF) 9.0 6.0 10.0 4.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 175.0 43.0
10th FAST Blaze 786 Richard Ganley   1033 11.0 10.0 8.0 8.0 8.0 (13.0) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 156.0 45.0
11th FAST LASER 212661 Ollie Lewis   1100 10.0 (14.0) 10.0 12.0 (13.0) (15.0) 7.0 7.0 88.0 46.0
12th FAST PHANTOM 1320 Paul Miller   1004 16.0 17.0 13.0 11.0 11.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 215.0 68.0
13th SLOW Topper 44477 Josh James   1365 (23.0) (24.0) (22.0) 17.5 22.0 14.0 9.0 6.0 137.5 68.5
14th SLOW LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208 (18.0) (19.0) 18.0 17.5 (20.0) 18.0 8.0 8.0 126.5 69.5
15th FAST LASER 152812 Dylan Collier   1100 8.0 15.0 (17.0) 16.0 16.0 16.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 186.0 71.0
16th SLOW BYTE CII 3587 Paula Bentley   1135 9.0 13.0 16.0 22.0 17.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 224.0 77.0
17th FAST LASER 12059 Richard Towse   1100 (27.0) 16.0 19.0 21.0 19.0 17.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 217.0 92.0
18th FAST Aero 7 3180 Roger Belton   1065 (49.0 DNC) 12.0 (49.0 DNC) 15.0 12.0 12.0 (49.0 DNC) 49.0 DNC 247.0 100.0
19th FAST Laser Radial 172782 Sebastian Wattam   1147 (26.0) 21.0 21.0 20.0 21.0 21.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 228.0 104.0
20th FAST SOLO 4320 Andrew Riley   1142 21.0 20.0 (24.0) 23.0 23.0 20.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 229.0 107.0
21st FAST DEVOTI D-ZERO 201 Mark Aldous   1029 15.0 3.0 14.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 277.0 130.0
22nd SLOW RS TERA SPORT 3574 John Stokes   1445 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 14.0 15.0 9.0 49.0 DNC 49.0 DNC 283.0 136.0
23rd FAST SOLO 4812 David Maltby   1142 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 13.0 14.0 11.0 49.0 DNC 49.0 DNC 283.0 136.0
24th FAST Aero 7 1675 Chris Whitney   1065 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 4.0 4.0 302.0 155.0
25th SLOW Topper 45250 Luke Roberts   1365 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 19.0 25.0 19.0 49.0 DNC 49.0 DNC 308.0 161.0
26th FAST RS AERO 5 2952 Catherine Hemsley   1136 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 5.0 11.0 DNF 310.0 163.0
27th SLOW Topper 46076 Oliver Wattam   1365 19.0 22.0 25.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 311.0 164.0
28th FAST DEVOTI D-ZERO 115 Callum Aldous   1029 13.0 8.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 315.0 168.0
29th FAST Aero 7 1302 Toby Lloyd   1065 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 10.0 11.0 DNF 315.0 168.0
30th SLOW TOPPER 4.2 48709 Fin Geri   1409 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 11.0 11.0 DNF 316.0 169.0
31st FAST LASER 160919 Simon Strokes   1100 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 25.0 24.0 22.0 49.0 DNC 49.0 DNC 316.0 169.0
32nd FAST RS 600 800 Tim Cutsforth   920 12.0 (49.0 DNC) 11.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 317.0 170.0
33rd FAST SOLO 5568 Paul Hemsley   1142 (49.0 DNC) 11.0 15.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 320.0 173.0
34th FAST LASER 8318 Richard Littleproud   1100 28.0 26.0 23.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 322.0 175.0
35th FAST LASER 177520 Richard Penfold   1100 29.0 23.0 26.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 323.0 176.0
36th SLOW FUSION 14 Henry Long   1300 22.0 30.0 27.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 324.0 177.0
37th SLOW Topper 33190 Emily Climpson   1365 (49.0 DNC) 31.0 28.0 24.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 328.0 181.0
38th SLOW Topper 31695 Fin Geri   1365 20.0 18.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 332.0 185.0
39th SLOW Pico 5192 Sean Hull   1330 17.0 25.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 336.0 189.0
40th FAST SOLO 3908 Simon Howell   1142 (49.0 DNC) 27.0 20.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 341.0 194.0
41st FAST LASER 35 Toby Pelling   1100 25.0 32.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 351.0 204.0
42nd FAST SOLO 5026 Mike Pelling   1142 30.0 28.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 352.0 205.0
43rd SLOW LASER 4.7 52396 Amanda Anderson   1208 31.0 29.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 354.0 207.0
44th FAST Aero 7 3180 Tom Twist   1065 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 12.0 (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 355.0 208.0
45th SLOW FUSION 11 Sarah Long   1300 (49.0 DNC) 33.0 29.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 356.0 209.0
46th FAST SOLUTION 431 Tony Lord   1092 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 18.0 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 361.0 214.0
47th SLOW Byte C1 3710 Marie Aldous   1207 24.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 367.0 220.0
48th SLOW FUSION 11 Dawn Morgan   1300 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 392.0 245.0

R1 - 12-07-20

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST Aero 7 2839 Richard Bentley   1065   43:24 3 0:40:45 0:00:00 1065 1.0
2 FAST Aero 7 2415 Jack Miller   1065   44:09 3 0:41:27 0:00:45 1083.404 2.0
3 FAST SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077   46:20 3 0:43:01 0:02:27 1136.982 3.0
4 FAST Blaze 808 Martin Gillam   1033   44:39 3 0:43:13 0:02:33 1095.674 4.0
5 FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077   47:10 3 0:43:48 0:03:17 1157.431 5.0
6 FAST RS AERO 9 1675 Chris Whitney   1014   44:29 3 0:43:52 0:03:10 1091.584 6.0
7 FAST Blaze 783 Mark Phillips   1033   45:45 3 0:44:17 0:03:39 1122.667 7.0
8 FAST LASER 152812 Dylan Collier   1100   48:59 3 0:44:32 0:04:09 1202.01 8.0
9 SLOW BYTE CII 3587 Paula Bentley   1135   50:40 3 0:44:38 0:04:25 1243.318 9.0
10 FAST LASER 212661 Ollie Lewis   1100   49:09 3 0:44:41 0:04:19 1206.1 10.0
11 FAST Blaze 786 Richard Ganley   1033   46:17 3 0:44:48 0:04:11 1135.755 11.0
12 FAST RS 600 800 Tim Cutsforth   920   41:15 3 0:44:50 0:03:46 1012.241 12.0
13 FAST DEVOTI D-ZERO 115 Callum Aldous   1029   46:09 3 0:44:51 0:04:13 1132.483 13.0
14 FAST Blaze 773 Ross Fisher   1033   46:26 3 0:44:57 0:04:20 1139.435 14.0
15 FAST DEVOTI D-ZERO 201 Mark Aldous   1029   46:42 3 0:45:23 0:04:46 1145.979 15.0
16 FAST PHANTOM 1320 Paul Miller   1004   47:25 3 0:47:14 0:06:30 1163.566 16.0
17 SLOW Pico 5192 Sean Hull   1330   42:33 2 0:47:59 0:06:25 1566.213 17.0
18 SLOW LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   40:01 2 0:49:41 0:07:12 1472.964 18.0
19 SLOW Topper 46076 Oliver Wattam   1365   45:35 2 0:50:05 0:08:30 1677.866 19.0
20 SLOW Topper 31695 Fin Geri   1365   45:50 2 0:50:22 0:08:45 1687.068 20.0
21 FAST SOLO 4320 Andrew Riley   1142   39:49 2 0:52:18 0:08:47 1465.602 21.0
22 SLOW FUSION 14 Henry Long   1300   45:31 2 0:52:31 0:10:12 1675.412 22.0
23 SLOW Topper 44477 Josh James   1365   48:20 2 0:53:07 0:11:15 1779.09 23.0
24 SLOW Byte C1 3710 Marie Aldous   1207   43:11 2 0:53:40 0:10:24 1589.525 24.0
25 FAST LASER 35 Toby Pelling   1100   39:25 2 0:53:45 0:09:32 1450.878 25.0
26 FAST Laser Radial 172782 Sebastian Wattam   1147   41:15 2 0:53:57 0:10:05 1518.361 26.0
27 FAST LASER 12059 Richard Towse   1100   39:52 2 0:54:22 0:09:59 1467.442 27.0
28 FAST LASER 8318 Richard Littleproud   1100   40:12 2 0:54:49 0:10:19 1479.712 28.0
29 FAST LASER 177520 Richard Penfold   1100   40:31 2 0:55:15 0:10:38 1491.368 29.0
30 FAST SOLO 5026 Mike Pelling   1142   43:30 2 0:57:08 0:12:28 1601.181 30.0
31 SLOW LASER 4.7 52396 Amanda Anderson   1208   48:11 2 0:59:50 0:15:22 1773.569 31.0

R2 - 12-07-20

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST Blaze 783 Mark Phillips   1033   39:55 4 0:38:38 0:00:00 1033 1.0
2 FAST Aero 7 2839 Richard Bentley   1065   41:25 4 0:38:53 0:00:16 1071.818 2.0
3 FAST DEVOTI D-ZERO 201 Mark Aldous   1029   40:53 4 0:39:44 0:01:07 1058.016 3.0
4 FAST Blaze 808 Martin Gillam   1033   41:10 4 0:39:51 0:01:15 1065.349 4.0
5 FAST Aero 7 2415 Jack Miller   1065   42:44 4 0:40:08 0:01:35 1105.892 5.0
6 FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077   43:33 4 0:40:26 0:01:56 1127.027 6.0
7 FAST SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077   43:34 4 0:40:27 0:01:57 1127.458 7.0
8 FAST DEVOTI D-ZERO 115 Callum Aldous   1029   41:44 4 0:40:33 0:01:58 1080.013 8.0
9 FAST RS AERO 9 1675 Chris Whitney   1014   41:20 4 0:40:46 0:02:09 1069.662 9.0
10 FAST Blaze 786 Richard Ganley   1033   42:21 4 0:41:00 0:02:26 1095.972 10.0
11 FAST SOLO 5568 Paul Hemsley   1142   47:00 4 0:41:09 0:02:52 1216.309 11.0
12 FAST Aero 7 3180 Roger Belton   1065   43:57 4 0:41:16 0:02:48 1137.378 12.0
13 SLOW BYTE CII 3587 Paula Bentley   1135   47:38 4 0:41:58 0:03:47 1232.699 13.0
14 FAST LASER 212661 Ollie Lewis   1100   46:55 4 0:42:39 0:04:25 1214.152 14.0
15 FAST LASER 152812 Dylan Collier   1100   47:11 4 0:42:54 0:04:41 1221.053 15.0
16 FAST LASER 12059 Richard Towse   1100   47:55 4 0:43:34 0:05:25 1240.031 16.0
17 FAST PHANTOM 1320 Paul Miller   1004   43:45 4 0:43:35 0:04:57 1132.203 17.0
18 SLOW Topper 31695 Fin Geri   1365   44:59 3 0:43:56 0:05:25 1552.16 18.0
19 SLOW LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   40:04 3 0:44:13 0:05:03 1382.509 19.0
20 FAST SOLO 4320 Andrew Riley   1142   39:39 3 0:46:18 0:06:33 1368.132 20.0
21 FAST Laser Radial 172782 Sebastian Wattam   1147   40:22 3 0:46:55 0:07:08 1392.861 21.0
22 SLOW Topper 46076 Oliver Wattam   1365   48:47 3 0:47:39 0:09:13 1683.28 22.0
23 FAST LASER 177520 Richard Penfold   1100   39:29 3 0:47:52 0:07:36 1362.381 23.0
24 SLOW Topper 44477 Josh James   1365   49:33 3 0:48:24 0:09:59 1709.734 24.0
25 SLOW Pico 5192 Sean Hull   1330   48:21 3 0:48:28 0:09:48 1668.327 25.0
26 FAST LASER 8318 Richard Littleproud   1100   40:25 3 0:48:59 0:08:32 1394.586 26.0
27 FAST SOLO 3908 Simon Howell   1142   42:12 3 0:49:16 0:09:06 1456.12 27.0
28 FAST SOLO 5026 Mike Pelling   1142   42:31 3 0:49:38 0:09:25 1467.047 28.0
29 SLOW LASER 4.7 52396 Amanda Anderson   1208   46:10 3 0:50:57 0:11:09 1592.991 29.0
30 SLOW FUSION 14 Henry Long   1300   49:52 3 0:51:09 0:12:11 1720.66 30.0
31 SLOW Topper 33190 Emily Climpson   1365   37:30 2 0:54:57 0:11:08 1940.919 31.0
32 FAST LASER 35 Toby Pelling   1100   45:31 3 0:55:10 0:13:38 1570.563 32.0
33 SLOW FUSION 11 Sarah Long   1300   39:27 2 1:00:42 0:14:20 2041.846 33.0
34 FAST Blaze 773 Ross Fisher   1033   DNF         34.0

R3 - 12-07-20

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST Blaze 808 Martin Gillam   1033   51:18 5 0:49:40 0:00:00 1033 1.0
2 FAST Aero 7 2839 Richard Bentley   1065   54:40 5 0:51:20 0:01:47 1100.793 2.0
3 FAST SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077   55:18 5 0:51:21 0:01:49 1113.546 3.0
4 FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077   55:20 5 0:51:23 0:01:51 1114.217 4.0
5 FAST Blaze 783 Mark Phillips   1033   53:15 5 0:51:33 0:01:57 1072.266 5.0
6 FAST RS AERO 9 1675 Chris Whitney   1014   52:25 5 0:51:42 0:02:04 1055.486 6.0
7 FAST Aero 7 2415 Jack Miller   1065   55:34 5 0:52:11 0:02:41 1118.916 7.0
8 FAST Blaze 786 Richard Ganley   1033   54:27 5 0:52:43 0:03:09 1096.43 8.0
9 FAST Blaze 773 Ross Fisher   1033   55.08 5 0.53.22 0.03.50 1110.19 9.0
10 FAST LASER 212661 Ollie Lewis   1100   47:16 4 0:53:43 0:03:34 1189.729 10.0
11 FAST RS 600 800 Tim Cutsforth   920   49:30 5 0:53:48 0:03:49 996.754 11.0
12 FAST Aero 7 3180 Tom Twist   1065   57:25 5 0:53:55 0:04:32 1156.168 12.0
13 FAST PHANTOM 1320 Paul Miller   1004   54:12 5 0:53:59 0:04:20 1091.396 13.0
14 FAST DEVOTI D-ZERO 201 Mark Aldous   1029   56:22 5 0:54:47 0:05:16 1135.025 14.0
15 FAST SOLO 5568 Paul Hemsley   1142   50:10 4 0:54:55 0:04:48 1262.723 15.0
16 SLOW BYTE CII 3587 Paula Bentley   1135   50:39 4 0:55:47 0:05:33 1274.889 16.0
17 FAST LASER 152812 Dylan Collier   1100   49:40 4 0:56:26 0:05:58 1250.138 17.0
18 SLOW LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   56:10 4 0:58:07 0:08:10 1413.747 18.0
19 FAST LASER 12059 Richard Towse   1100   51:18 4 0:58:18 0:07:36 1291.25 19.0
20 FAST SOLO 3908 Simon Howell   1142   53:34 4 0:58:38 0:08:12 1348.303 20.0
21 FAST Laser Radial 172782 Sebastian Wattam   1147   54:05 4 0:58:56 0:08:31 1361.308 21.0
22 SLOW Topper 44477 Josh James   1365   48:29 3 0:59:12 0:07:49 1627.137 22.0
23 FAST LASER 8318 Richard Littleproud   1100   52:18 4 0:59:26 0:08:36 1316.421 23.0
24 FAST SOLO 4320 Andrew Riley   1142   55:22 4 1:00:36 0:10:00 1393.61 24.0
25 SLOW Topper 46076 Oliver Wattam   1365   50:11 3 1:01:16 0:09:31 1684.19 25.0
26 FAST LASER 177520 Richard Penfold   1100   53:59 4 1:01:21 0:10:17 1358.791 26.0
27 SLOW FUSION 14 Henry Long   1300   50:53 3 1:05:14 0:12:09 1707.683 27.0
28 SLOW Topper 33190 Emily Climpson   1365   55:24 3 1:07:39 0:14:44 1859.266 28.0
29 SLOW FUSION 11 Sarah Long   1300   60:11 3 1:17:09 0:21:27 2019.798 29.0

R4 - 14-07-19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST Blaze 808 Martin Gillam   1033   38:28 4 0:37:14 0:00:00 1033 1.0
2 FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077   41:40 4 0:38:41 0:01:34 1118.934 2.0
3 FAST SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077   41:42 4 0:38:43 0:01:36 1119.829 3.0
4 FAST Aero 7 2415 Jack Miller   1065   41:18 4 0:38:47 0:01:39 1109.088 4.0
5 FAST SOLO 5691 Guy Mayger   1142   44:20 4 0:38:49 0:01:48 1190.546 5.0
6 FAST Blaze 773 Ross Fisher   1033   40:12 4 0:38:55 0:01:44 1079.548 6.0
7 FAST Aero 7 2839 Richard Bentley   1065   41:40 4 0:39:07 0:02:01 1118.934 7.0
8 FAST Blaze 786 Richard Ganley   1033   41:28 4 0:40:09 0:03:00 1113.563 8.0
9 FAST RS AERO 9 1675 Chris Whitney   1014   40:53 4 0:40:19 0:03:07 1097.898 9.0
10 FAST Blaze 783 Mark Phillips   1033   42:10 4 0:40:49 0:03:42 1132.361 10.0
11 FAST PHANTOM 1320 Paul Miller   1004   41:05 4 0:40:55 0:03:42 1103.269 11.0
12 FAST LASER 212661 Ollie Lewis   1100   45:03 4 0:40:57 0:04:05 1209.792 12.0
13 FAST SOLO 4812 David Maltby   1142   46:50 4 0:41:01 0:04:18 1257.682 13.0
14 SLOW RS TERA SPORT 3574 John Stokes   1445   45:47 3 0:42:15 0:05:26 1639.313 14.0
15 FAST Aero 7 3180 Roger Belton   1065   45:33 4 0:42:46 0:05:54 1223.219 15.0
16 FAST LASER 152812 Dylan Collier   1100   47:09 4 0:42:52 0:06:11 1266.186 16.0
17 SLOW Topper 44477 Josh James   1365   44:08 3 0:43:07 0:06:01 1580.233 17.5
17 SLOW LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   39:04 3 0:43:07 0:05:20 1398.817 17.5
19 SLOW Topper 45250 Luke Roberts   1365   44:36 3 0:43:34 0:06:29 1596.943 19.0
20 FAST Laser Radial 172782 Sebastian Wattam   1147   39:03 3 0:45:24 0:07:01 1398.22 20.0
21 FAST LASER 12059 Richard Towse   1100   37:40 3 0:45:39 0:06:57 1348.689 21.0
22 SLOW BYTE CII 3587 Paula Bentley   1135   39:04 3 0:45:54 0:07:22 1398.817 22.0
23 FAST SOLO 4320 Andrew Riley   1142   39:36 3 0:46:14 0:07:42 1417.913 23.0
24 SLOW Topper 33190 Emily Climpson   1365   47:32 3 0:46:26 0:09:25 1701.973 24.0
25 FAST LASER 160919 Simon Strokes   1100   39:45 3 0:48:11 0:09:02 1423.284 25.0

R5 - 14-07-19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST Aero 7 2415 Jack Miller   1065   43:13 4 0:40:35 0:00:00 1065 1.0
2 FAST Blaze 808 Martin Gillam   1033   42:00 4 0:40:39 0:00:05 1035.017 2.0
3 FAST Blaze 783 Mark Phillips   1033   42:20 4 0:40:59 0:00:25 1043.232 3.0
4 FAST SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077   44:32 4 0:41:21 0:00:50 1097.447 4.0
5 FAST Aero 7 2839 Richard Bentley   1065   44:05 4 0:41:24 0:00:52 1086.358 5.0
6 FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077   44:53 4 0:41:40 0:01:11 1106.072 6.0
7 FAST SOLO 5691 Guy Mayger   1142   47:56 4 0:41:58 0:01:36 1181.234 7.0
8 FAST Blaze 786 Richard Ganley   1033   43:37 4 0:42:13 0:01:42 1074.857 8.0
9 FAST RS AERO 9 1675 Chris Whitney   1014   42:54 4 0:42:18 0:01:45 1057.196 9.0
10 FAST Blaze 773 Ross Fisher   1033   43:53 4 0:42:29 0:01:58 1081.429 10.0
11 FAST PHANTOM 1320 Paul Miller   1004   43:40 4 0:43:30 0:02:56 1076.089 11.0
12 FAST Aero 7 3180 Roger Belton   1065   46:32 4 0:43:42 0:03:19 1146.734 12.0
13 FAST LASER 212661 Ollie Lewis   1100   48:06 4 0:43:44 0:03:28 1185.341 13.0
14 FAST SOLO 4812 David Maltby   1142   50:28 4 0:44:11 0:04:08 1243.664 14.0
15 SLOW RS TERA SPORT 3574 John Stokes   1445   48:26 3 0:44:41 0:04:27 1591.408 15.0
16 FAST LASER 152812 Dylan Collier   1100   50:15 4 0:45:41 0:05:37 1238.324 16.0
17 SLOW BYTE CII 3587 Paula Bentley   1135   39:14 3 0:46:05 0:04:41 1289.117 17.0
18 FAST SOLUTION 431 Tony Lord   1092   50:23 4 0:46:08 0:06:04 1241.61 18.0
19 FAST LASER 12059 Richard Towse   1100   50:55 4 0:46:17 0:06:17 1254.753 19.0
20 SLOW LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   41:57 3 0:46:18 0:05:11 1378.38 20.0
21 FAST Laser Radial 172782 Sebastian Wattam   1147   40:10 3 0:46:42 0:05:16 1319.784 21.0
22 SLOW Topper 44477 Josh James   1365   49:34 3 0:48:25 0:08:01 1628.646 22.0
23 FAST SOLO 4320 Andrew Riley   1142   42:03 3 0:49:06 0:07:18 1381.666 23.0
24 FAST LASER 160919 Simon Strokes   1100   41:28 3 0:50:16 0:07:59 1362.499 24.0
25 SLOW Topper 45250 Luke Roberts   1365   57:18 3 0:55:58 0:15:45 1882.746 25.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST Aero 7 2415 Jack Miller   1065   36:50 3 0:34:35 0:00:00 1065 1.0
2 FAST Blaze 808 Martin Gillam   1033   35:46 3 0:34:37 0:00:02 1034.158 2.0
3 FAST RS AERO 9 1675 Chris Whitney   1014   35:21 3 0:34:52 0:00:17 1022.111 3.0
4 FAST Blaze 773 Ross Fisher   1033   36:28 3 0:35:18 0:00:44 1054.398 4.0
5 FAST Aero 7 2839 Richard Bentley   1065   37:40 3 0:35:22 0:00:50 1089.095 5.0
6 FAST Blaze 783 Mark Phillips   1033   37:08 3 0:35:57 0:01:24 1073.674 6.0
7 FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077   38:44 3 0:35:58 0:01:29 1119.937 7.5
7 FAST SOLO 5691 Guy Mayger   1142   41:05 3 0:35:58 0:01:35 1187.885 7.5
9 SLOW RS TERA SPORT 3574 John Stokes   1445   35:30 2 0:36:51 0:02:11 1539.672 9.0
10 FAST SUPERNOVA 1110 Andy Conway   1077   39:50 3 0:36:59 0:02:35 1151.742 10.0
11 FAST SOLO 4812 David Maltby   1142   42:43 3 0:37:24 0:03:13 1235.111 11.0
12 FAST Aero 7 3180 Roger Belton   1065   39:55 3 0:37:29 0:03:05 1154.152 12.0
13 FAST Blaze 786 Richard Ganley   1033   39:19 3 0:38:04 0:03:35 1136.803 13.0
14 SLOW Topper 44477 Josh James   1365   35:00 2 0:38:28 0:03:32 1517.986 14.0
15 FAST LASER 212661 Ollie Lewis   1100   42:57 3 0:39:03 0:04:54 1241.857 15.0
16 FAST LASER 152812 Dylan Collier   1100   43:26 3 0:39:29 0:05:23 1255.833 16.0
17 FAST LASER 12059 Richard Towse   1100   43:33 3 0:39:35 0:05:30 1259.206 17.0
18 SLOW LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   48:55 3 0:40:30 0:07:08 1414.378 18.0
19 SLOW Topper 45250 Luke Roberts   1365   38:15 2 0:42:02 0:06:47 1658.942 19.0
20 FAST SOLO 4320 Andrew Riley   1142   48:12 3 0:42:12 0:08:42 1393.656 20.0
21 FAST Laser Radial 172782 Sebastian Wattam   1147   48:40 3 0:42:26 0:09:00 1407.149 21.0
22 FAST LASER 160919 Simon Strokes   1100   47:50 3 0:43:29 0:09:47 1383.054 22.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST SOLO 5691 Guy Mayger   1142   31:40 3 0:27:44 0:00:00 1142 1.0
2 FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077   30:22 3 0:28:12 0:00:30 1095.118 2.0
3 FAST Aero 7 2415 Jack Miller   1065   30:37 3 0:28:45 0:01:05 1104.134 3.0
4 FAST Aero 7 1675 Chris Whitney   1065   30:44 3 0:28:51 0:01:12 1108.341 4.0
5 FAST RS AERO 5 2952 Catherine Hemsley   1136   32:54 3 0:28:58 0:01:24 1186.478 5.0
6 FAST Aero 7 2839 Richard Bentley   1065   31:02 3 0:29:08 0:01:30 1119.16 6.0
7 FAST LASER 212661 Ollie Lewis   1100   32:10 3 0:29:15 0:01:40 1160.032 7.0
8 SLOW LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   35:26 3 0:29:20 0:01:56 1277.838 8.0
9 SLOW Topper 44477 Josh James   1365   40:07 3 0:29:23 0:02:16 1446.734 9.0
10 FAST Aero 7 1302 Toby Lloyd   1065   33:13 3 0:31:11 0:03:41 1197.898 10.0
11 SLOW TOPPER 4.2 48709 Fin Geri   1409   29:35 2 0:31:30 0:03:32 1600.303 11.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST SOLO 5691 Guy Mayger   1142   32:30 3 0:28:28 0:00:00 1142 1.0
2 FAST SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1077   31:55 3 0:29:38 0:01:16 1121.503 2.0
3 FAST Aero 7 2415 Jack Miller   1065   32:40 3 0:30:40 0:02:21 1147.856 3.0
4 FAST Aero 7 1675 Chris Whitney   1065   33:19 3 0:31:17 0:03:00 1170.696 4.0
5 FAST Aero 7 2839 Richard Bentley   1065   33:31 3 0:31:28 0:03:12 1177.724 5.0
6 SLOW Topper 44477 Josh James   1365   29:59 2 0:32:57 0:04:05 1580.352 6.0
7 FAST LASER 212661 Ollie Lewis   1100   36:51 3 0:33:30 0:05:33 1294.852 7.0
8 SLOW LASER 4.7 195244 Josie Kelly   1208   27:55 2 0:34:40 0:05:00 1471.423 8.0
9 FAST RS AERO 5 2952 Catherine Hemsley   1136   DNF         11.0
9 FAST Aero 7 1302 Toby Lloyd   1065   DNF         11.0
9 SLOW TOPPER 4.2 48709 Fin Geri   1409   DNF         11.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com