Cadet Cup 2020

Felpham Sailing Club

Cadet Cup 2020

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Class SailNo HelmName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
Gold 1st Laser 185220 Owen Rowland 1100 (7.0) 2.0 2.0 1.0 2.5 (11.0) 1.0 4.0 30.5 12.5
Gold 2nd Topper 31695 Finn Geri 1365 (15.0) 4.0 1.0 (12.0) 1.0 7.0 4.0 6.0 50.0 23.0
Gold 3rd Laser radial 68635 Jim Butler 1147 5.0 1.0 7.0 (25.0 DNF) 2.5 (8.0) 7.0 1.0 56.5 23.5
Gold 4th Laser 4.7 195244 Josie Kelly 1208 (9.0) 3.0 3.0 (15.0) 7.0 6.0 2.0 5.0 50.0 26.0
Gold 5th Topper 47779 Ethan Sparks 1365 (12.0) 6.0 5.0 (14.0) 5.0 1.0 3.0 7.0 53.0 27.0
Gold 6th Tera Sport 3963 Mia Gray 1445 2.0 (12.0) 9.0 3.0 (10.0) 2.0 9.0 2.0 49.0 27.0
Gold 7th Tera Pro 3600 Ruby Richards 1359 4.0 (11.0) (13.0) 5.0 4.0 5.0 10.0 9.0 61.0 37.0
Gold 8th Topper 45250 Luke Roberts 1365 8.0 8.0 6.0 (13.0) 6.0 9.0 5.0 (11.0) 66.0 42.0
Silver 9th Tera Pro 3574 Amelie Nicholson 1359 (18.0) (15.0) 8.0 4.0 13.0 12.0 12.0 3.0 85.0 52.0
Gold 10th RS 600 980 Tom Twist 920 1.0 10.0 21.0 (25.0 DNS) 9.0 4.0 8.0 (25.0 DNS) 103.0 53.0
Gold 11th Laser 4.7 MT28 Millie Towse 1208 10.0 9.0 10.0 (18.0) 11.0 10.0 6.0 (12.0) 86.0 56.0
Gold 12th Tera Sport 1269 John Stokes 1445 13.0 (19.0) 11.0 2.0 15.0 3.0 (17.0) 16.0 96.0 60.0
Gold 13th Tera Pro 0001 Josh Cooper 1359 6.0 14.0 14.0 8.0 8.0 (16.0) (25.0 DNS) 10.0 101.0 60.0
Silver 14th Topper 30796 Annaliese Towse 1365 11.0 7.0 12.0 7.0 (18.0) (15.0) 11.0 14.0 95.0 62.0
Gold 15th Topper 44477 Josh James 1365 3.0 5.0 4.0 11.0 (25.0 DNS) (25.0 DNC) 25.0 DNS 25.0 DNS 123.0 73.0
Silver 16th Tera Sport 5024 Henry Long 1445 (17.0) (17.0) 16.0 6.0 16.0 14.0 13.0 13.0 112.0 78.0
Silver 17th Tera Sport 5036 George Long 1445 14.0 (18.0) 15.0 9.0 12.0 13.0 15.0 (17.0) 113.0 78.0
Silver 18th Topper 33190 Emily Climpson 1365 (20.0) 13.0 17.0 17.0 14.0 17.0 14.0 (18.0) 130.0 92.0
Silver 19th Tera Sport 5032 Archie Moore 1445 (21.0) 16.0 (20.0) 16.0 17.0 19.0 16.0 15.0 140.0 99.0
Silver 20th Tera sport 5038 Hannah Clark 1445 16.0 (23.0) 19.0 10.0 (20.0) 18.0 18.0 20.0 144.0 101.0
Silver 21st Tera Sport 5034 Molly Evans 1445 19.0 (22.0) (22.0) 19.0 21.0 22.0 19.0 8.0 152.0 108.0
Silver 22nd Topper 20264 Connie Lloyd 1365 23.0 20.0 18.0 (25.0 DNF) 19.0 20.0 (25.0 DNS) 25.0 DNS 175.0 125.0
Silver 23rd RS Quba 537 Stephen Collins 1260 22.0 21.0 (24.0) (25.0 DNF) 23.0 21.0 20.0 19.0 175.0 126.0
Silver 24th Topper 37464 Arron Wilson 1365 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 23.0 25.0 DNF 22.0 23.0 25.0 DNS 25.0 DNS 193.0 143.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
Gold 1 RS 600 980 Tom Twist 920 47:22 3 0:51:29 0:00:00 920 1.0
Gold 2 Tera Sport 3963 Mia Gray 1445 50:44 2 0:52:40 0:01:08 1478.086 2.0
Gold 3 Topper 44477 Josh James 1365 48:47 2 0:53:36 0:01:56 1421.274 3.0
Gold 4 Tera Pro 3600 Ruby Richards 1359 49:09 2 0:54:15 0:02:30 1431.956 4.0
Gold 5 Laser radial 68635 Jim Butler 1147 42:00 2 0:54:56 0:02:38 1223.645 5.0
Gold 6 Tera Pro 0001 Josh Cooper 1359 50:03 2 0:55:15 0:03:24 1458.177 6.0
Gold 7 Laser 185220 Owen Rowland 1100 41:45 2 0:56:56 0:04:00 1216.362 7.0
Gold 8 Topper 45250 Luke Roberts 1365 52:20 2 0:57:31 0:05:29 1524.701 8.0
Gold 9 Laser 4.7 195244 Josie Kelly 1208 46:45 2 0:58:03 0:05:17 1362.034 9.0
Gold 10 Laser 4.7 MT28 Millie Towse 1208 47:00 2 0:58:22 0:05:32 1369.317 10.0
Silver 11 Topper 30796 Annaliese Towse 1365 53:30 2 0:58:47 0:06:39 1558.691 11.0
Gold 12 Topper 47779 Ethan Sparks 1365 57:24 2 1:03:05 0:10:33 1672.315 12.0
Gold 13 Tera Sport 1269 John Stokes 1445 63:59 2 1:06:25 0:14:23 1864.117 13.0
Silver 14 Tera Sport 5036 George Long 1445 65:10 2 1:07:39 0:15:34 1898.593 14.0
Gold 15 Topper 31695 Finn Geri 1365 66:04 2 1:12:36 0:19:13 1924.814 15.0
Silver 16 Tera sport 5038 Hannah Clark 1445 39:09 1 1:21:17 0:14:21 2281.224 16.0
Silver 17 Tera Sport 5024 Henry Long 1445 45:26 1 1:34:20 0:20:38 2647.347 17.0
Silver 18 Tera Pro 3574 Amelie Nicholson 1359 42:50 1 1:34:33 0:19:31 2495.848 18.0
Silver 19 Tera Sport 5034 Molly Evans 1445 46:12 1 1:35:55 0:21:24 2692.02 19.0
Silver 20 Topper 33190 Emily Climpson 1365 43:51 1 1:36:22 0:20:25 2555.088 20.0
Silver 21 Tera Sport 5032 Archie Moore 1445 47:00 1 1:37:35 0:22:12 2738.635 21.0
Silver 22 RS Quba 537 Stephen Collins 1260 42:55 1 1:42:11 0:21:18 2500.704 22.0
Silver 23 Topper 20264 Connie Lloyd 1365 46:44 1 1:42:43 0:23:18 2723.096 23.0
Silver 24 Topper 37464 Arron Wilson 1365 DNC         25.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
Gold 1 Laser radial 68635 Jim Butler 1147 39:21 4 0:42:53 0:00:00 1147 1.0
Gold 2 Laser 185220 Owen Rowland 1100 47:28 5 0:43:09 0:00:18 1106.872 2.0
Gold 3 Laser 4.7 195244 Josie Kelly 1208 42:37 4 0:44:06 0:01:10 1242.219 3.0
Gold 4 Topper 31695 Finn Geri 1365 50:07 4 0:45:54 0:03:17 1460.834 4.0
Gold 5 Topper 44477 Josh James 1365 51:15 4 0:46:56 0:04:25 1493.869 5.0
Gold 6 Topper 47779 Ethan Sparks 1365 51:45 4 0:47:23 0:04:55 1508.443 6.0
Silver 7 Topper 30796 Annaliese Towse 1365 39:08 3 0:47:47 0:04:01 1520.913 7.0
Gold 8 Topper 45250 Luke Roberts 1365 53:14 4 0:48:45 0:06:24 1551.681 8.0
Gold 9 Laser 4.7 MT28 Millie Towse 1208 49:21 4 0:51:04 0:07:54 1438.487 9.0
Gold 10 RS 600 980 Tom Twist 920 47:15 5 0:51:22 0:07:48 1101.82 10.0
Gold 11 Tera Pro 3600 Ruby Richards 1359 42:16 3 0:51:50 0:07:18 1642.689 11.0
Gold 12 Tera Sport 3963 Mia Gray 1445 45:00 3 0:51:54 0:07:49 1748.92 12.0
Silver 13 Topper 33190 Emily Climpson 1365 45:55 3 0:56:04 0:10:48 1784.546 13.0
Gold 14 Tera Pro 0001 Josh Cooper 1359 46:24 3 0:56:54 0:11:26 1803.331 14.0
Silver 15 Tera Pro 3574 Amelie Nicholson 1359 48:21 3 0:59:18 0:13:23 1879.117 15.0
Silver 16 Tera Sport 5032 Archie Moore 1445 53:50 3 1:02:05 0:16:39 2092.226 16.0
Silver 17 Tera Sport 5024 Henry Long 1445 54:00 3 1:02:17 0:16:49 2098.704 17.0
Silver 18 Tera Sport 5036 George Long 1445 55:33 3 1:04:04 0:18:22 2158.945 18.0
Gold 19 Tera Sport 1269 John Stokes 1445 56:04 3 1:04:40 0:18:53 2179.025 19.0
Silver 20 Topper 20264 Connie Lloyd 1365 54:49 3 1:06:56 0:19:42 2130.444 20.0
Silver 21 RS Quba 537 Stephen Collins 1260 51:07 3 1:07:37 0:18:42 1986.644 21.0
Silver 22 Tera Sport 5034 Molly Evans 1445 1:10:30 3 1:21:19 0:33:19 2739.975 22.0
Silver 23 Tera sport 5038 Hannah Clark 1445 1:15:30 3 1:27:05 0:38:19 2934.299 23.0
Silver 24 Topper 37464 Arron Wilson 1365 DNC         25.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
Gold 1 Topper 31695 Finn Geri 1365 39:24 3 0:28:52 0:00:00 1365 1.0
Gold 2 Laser 185220 Owen Rowland 1100 33:27 3 0:30:25 0:01:42 1158.864 2.0
Gold 3 Laser 4.7 195244 Josie Kelly 1208 36:49 3 0:30:29 0:01:57 1275.501 3.0
Gold 4 Topper 44477 Josh James 1365 41:51 3 0:30:40 0:02:27 1449.879 4.0
Gold 5 Topper 47779 Ethan Sparks 1365 42:15 3 0:30:57 0:02:51 1463.737 5.0
Gold 6 Topper 45250 Luke Roberts 1365 42:49 3 0:31:22 0:03:25 1483.369 6.0
Gold 7 Laser radial 68635 Jim Butler 1147 37:19 3 0:32:32 0:04:13 1292.824 7.0
Silver 8 Tera Pro 3574 Amelie Nicholson 1359 45:18 3 0:33:20 0:06:04 1569.404 8.0
Gold 9 Tera Sport 3963 Mia Gray 1445 48:19 3 0:33:26 0:06:36 1673.915 9.0
Gold 10 Laser 4.7 MT28 Millie Towse 1208 40:30 3 0:33:32 0:05:38 1403.109 10.0
Gold 11 Tera Sport 1269 John Stokes 1445 48:29 3 0:33:33 0:06:46 1679.689 11.0
Silver 12 Topper 30796 Annaliese Towse 1365 46:00 3 0:33:42 0:06:36 1593.655 12.0
Gold 13 Tera Pro 3600 Ruby Richards 1359 47:22 3 0:34:51 0:08:08 1641.003 13.0
Gold 14 Tera Pro 0001 Josh Cooper 1359 47:27 3 0:34:55 0:08:13 1643.89 14.0
Silver 15 Tera Sport 5036 George Long 1445 51:00 3 0:35:18 0:09:17 1766.878 15.0
Silver 16 Tera Sport 5024 Henry Long 1445 51:07 3 0:35:22 0:09:24 1770.92 16.0
Silver 17 Topper 33190 Emily Climpson 1365 48:38 3 0:35:38 0:09:14 1684.886 17.0
Silver 18 Topper 20264 Connie Lloyd 1365 50:52 3 0:37:16 0:11:28 1762.259 18.0
Silver 19 Tera sport 5038 Hannah Clark 1445 36:30 2 0:37:53 0:08:42 1896.796 19.0
Silver 20 Tera Sport 5032 Archie Moore 1445 36:58 2 0:38:22 0:09:10 1921.047 20.0
Gold 21 RS 600 980 Tom Twist 920 38:43 3 0:42:05 0:12:10 1341.326 21.0
Silver 22 Tera Sport 5034 Molly Evans 1445 40:35 2 0:42:08 0:12:47 2108.994 22.0
Silver 23 Topper 37464 Arron Wilson 1365 38:27 2 0:42:15 0:12:11 1998.131 23.0
Silver 24 RS Quba 537 Stephen Collins 1260 35:58 2 0:42:49 0:11:43 1869.08 24.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
Gold 1 Laser 185220 Owen Rowland 1100 42:57 3 0:39:03 0:00:00 1100 1.0
Gold 2 Tera Sport 1269 John Stokes 1445 44:04 2 0:45:45 0:06:27 1692.899 2.0
Gold 3 Tera Sport 3963 Mia Gray 1445 44:53 2 0:46:36 0:07:16 1724.272 3.0
Silver 4 Tera Pro 3574 Amelie Nicholson 1359 44:30 2 0:49:07 0:09:07 1709.546 4.0
Gold 5 Tera Pro 3600 Ruby Richards 1359 44:44 2 0:49:22 0:09:21 1718.51 5.0
Silver 6 Tera Sport 5024 Henry Long 1445 49:07 2 0:50:59 0:11:30 1886.903 6.0
Silver 7 Topper 30796 Annaliese Towse 1365 46:31 2 0:51:07 0:10:59 1787.02 7.0
Gold 8 Tera Pro 0001 Josh Cooper 1359 46:25 2 0:51:14 0:11:02 1783.178 8.0
Silver 9 Tera Sport 5036 George Long 1445 49:57 2 0:51:51 0:12:20 1918.917 9.0
Silver 10 Tera sport 5038 Hannah Clark 1445 51:06 2 0:53:03 0:13:29 1963.097 10.0
Gold 11 Topper 44477 Josh James 1365 1:13:33 3 0:53:53 0:20:15 1883.702 11.0
Gold 12 Topper 31695 Finn Geri 1365 1:14:30 3 0:54:35 0:21:12 1908.033 12.0
Gold 13 Topper 45250 Luke Roberts 1365 1:14:47 3 0:54:47 0:21:29 1915.289 13.0
Gold 14 Topper 47779 Ethan Sparks 1365 1:16:13 3 0:55:50 0:22:55 1951.998 14.0
Gold 15 Laser 4.7 195244 Josie Kelly 1208 1:10:41 3 0:58:31 0:23:31 1810.283 15.0
Silver 16 Tera Sport 5032 Archie Moore 1445 57:53 2 1:00:05 0:20:16 2223.69 16.0
Silver 17 Topper 33190 Emily Climpson 1365 1:27:53 3 1:04:23 0:34:35 2250.795 17.0
Gold 18 Laser 4.7 MT28 Millie Towse 1208 1:23:18 3 1:08:57 0:36:08 2133.411 18.0
Silver 19 Tera Sport 5034 Molly Evans 1445 1:26:05 2 1:29:22 0:48:28 3307.043 19.0
Gold 20 Laser radial 68635 Jim Butler 1147 DNF         25.0
Gold 20 RS 600 980 Tom Twist 920 DNS         25.0
Silver 20 Topper 20264 Connie Lloyd 1365 DNF         25.0
Silver 20 RS Quba 537 Stephen Collins 1260 DNF         25.0
Silver 20 Topper 37464 Arron Wilson 1365 DNF         25.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
Gold 1 Topper 31695 Finn Geri 1365 40:26 2 0:44:26 0:00:00 1365 1.0
Gold 2 Laser 185220 Owen Rowland 1100 33:53 2 0:46:12 0:01:18 1143.877 2.5
Gold 2 Laser radial 68635 Jim Butler 1147 35:20 2 0:46:12 0:01:21 1192.828 2.5
Gold 4 Tera Pro 3600 Ruby Richards 1359 42:15 2 0:46:38 0:02:00 1426.329 4.0
Gold 5 Topper 47779 Ethan Sparks 1365 42:54 2 0:47:09 0:02:28 1448.273 5.0
Gold 6 Topper 45250 Luke Roberts 1365 43:13 2 0:47:29 0:02:47 1458.963 6.0
Gold 7 Laser 4.7 195244 Josie Kelly 1208 38:25 2 0:47:42 0:02:38 1296.919 7.0
Gold 8 Tera Pro 0001 Josh Cooper 1359 43:15 2 0:47:44 0:03:00 1460.089 8.0
Gold 9 RS 600 980 Tom Twist 920 45:13 3 0:49:09 0:04:20 1017.655 9.0
Gold 10 Tera Sport 3963 Mia Gray 1445 47:23 2 0:49:11 0:04:35 1599.627 10.0
Gold 11 Laser 4.7 MT28 Millie Towse 1208 40:05 2 0:49:46 0:04:18 1353.184 11.0
Silver 12 Tera Sport 5036 George Long 1445 48:14 2 0:50:04 0:05:26 1628.322 12.0
Silver 13 Tera Pro 3574 Amelie Nicholson 1359 45:24 2 0:50:07 0:05:09 1532.671 13.0
Silver 14 Topper 33190 Emily Climpson 1365 46:26 2 0:51:02 0:06:00 1567.556 14.0
Gold 15 Tera Sport 1269 John Stokes 1445 50:44 2 0:52:40 0:07:56 1712.721 15.0
Silver 16 Tera Sport 5024 Henry Long 1445 51:57 2 0:53:56 0:09:09 1753.794 16.0
Silver 17 Tera Sport 5032 Archie Moore 1445 52:03 2 0:54:02 0:09:15 1757.17 17.0
Silver 18 Topper 30796 Annaliese Towse 1365 49:29 2 0:54:23 0:09:03 1670.521 18.0
Silver 19 Topper 20264 Connie Lloyd 1365 49:33 2 0:54:27 0:09:07 1672.772 19.0
Silver 20 Tera sport 5038 Hannah Clark 1445 53:11 2 0:55:12 0:10:23 1795.431 20.0
Silver 21 Tera Sport 5034 Molly Evans 1445 31:55 1 1:06:16 0:10:31 2154.967 21.0
Silver 22 Topper 37464 Arron Wilson 1365 33:30 1 1:13:38 0:13:17 2261.871 22.0
Silver 23 RS Quba 537 Stephen Collins 1260 32:48 1 1:18:06 0:14:08 2214.608 23.0
Gold 24 Topper 44477 Josh James 1365 DNS         25.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
Gold 1 Topper 47779 Ethan Sparks 1365 44:34 2 0:48:58 0:00:00 1365 1.0
Gold 2 Tera Sport 3963 Mia Gray 1445 47:31 2 0:49:20 0:00:20 1455.353 2.0
Gold 3 Tera Sport 1269 John Stokes 1445 47:32 2 0:49:21 0:00:21 1455.864 3.0
Gold 4 RS 600 980 Tom Twist 920 45:46 3 0:49:45 0:00:43 934.503 4.0
Gold 5 Tera Pro 3600 Ruby Richards 1359 45:13 2 0:49:54 0:00:51 1384.908 5.0
Gold 6 Laser 4.7 195244 Josie Kelly 1208 40:18 2 0:50:02 0:00:52 1234.319 6.0
Gold 7 Topper 31695 Finn Geri 1365 45:33 2 0:50:03 0:00:59 1395.118 7.0
Gold 8 Laser radial 68635 Jim Butler 1147 38:38 2 0:50:31 0:01:11 1183.272 8.0
Gold 9 Topper 45250 Luke Roberts 1365 45:59 2 0:50:32 0:01:25 1408.39 9.0
Gold 10 Laser 4.7 MT28 Millie Towse 1208 41:31 2 0:51:33 0:02:05 1271.584 10.0
Gold 11 Laser 185220 Owen Rowland 1100 38:22 2 0:52:19 0:02:27 1175.105 11.0
Silver 12 Tera Pro 3574 Amelie Nicholson 1359 47:34 2 0:52:30 0:03:12 1456.885 12.0
Silver 13 Tera Sport 5036 George Long 1445 51:24 2 0:53:21 0:04:13 1574.293 13.0
Silver 14 Tera Sport 5024 Henry Long 1445 51:26 2 0:53:23 0:04:15 1575.314 14.0
Silver 15 Topper 30796 Annaliese Towse 1365 48:44 2 0:53:33 0:04:10 1492.618 15.0
Gold 16 Tera Pro 0001 Josh Cooper 1359 49:44 2 0:54:54 0:05:22 1523.246 16.0
Silver 17 Topper 33190 Emily Climpson 1365 51:28 2 0:56:33 0:06:54 1576.335 17.0
Silver 18 Tera sport 5038 Hannah Clark 1445 56:27 2 0:58:36 0:09:16 1728.966 18.0
Silver 19 Tera Sport 5032 Archie Moore 1445 56:36 2 0:58:45 0:09:25 1733.56 19.0
Silver 20 Topper 20264 Connie Lloyd 1365 54:53 2 1:00:19 0:10:19 1680.982 20.0
Silver 21 RS Quba 537 Stephen Collins 1260 53:44 2 1:03:58 0:12:36 1645.759 21.0
Silver 22 Tera Sport 5034 Molly Evans 1445 64:28 2 1:06:55 0:17:17 1974.503 22.0
Silver 23 Topper 37464 Arron Wilson 1365 65:31 2 1:12:00 0:20:57 2006.662 23.0
Gold 24 Topper 44477 Josh James 1365 DNC         25.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
Gold 1 Laser 185220 Owen Rowland 1100 39:34 2 0:35:58 0:00:00 1100 1.0
Gold 2 Laser 4.7 195244 Josie Kelly 1208 43:42 2 0:36:11 0:00:15 1214.912 2.0
Gold 3 Topper 47779 Ethan Sparks 1365 49:56 2 0:36:35 0:00:50 1388.206 3.0
Gold 4 Topper 31695 Finn Geri 1365 50:47 2 0:37:12 0:01:41 1411.837 4.0
Gold 5 Topper 45250 Luke Roberts 1365 51:34 2 0:37:47 0:02:28 1433.614 5.0
Gold 6 Laser 4.7 MT28 Millie Towse 1208 46:16 2 0:38:18 0:02:49 1286.268 6.0
Gold 7 Laser radial 68635 Jim Butler 1147 44:04 2 0:38:25 0:02:49 1225.105 7.0
Gold 8 RS 600 980 Tom Twist 920 38:23 2 0:41:43 0:05:17 1067.102 8.0
Gold 9 Tera Sport 3963 Mia Gray 1445 33:35 1 0:46:29 0:07:36 1867.313 9.0
Gold 10 Tera Pro 3600 Ruby Richards 1359 32:43 1 0:48:09 0:08:17 1819.124 10.0
Silver 11 Topper 30796 Annaliese Towse 1365 33:08 1 0:48:33 0:08:35 1842.291 11.0
Silver 12 Tera Pro 3574 Amelie Nicholson 1359 33:09 1 0:48:47 0:08:43 1843.218 12.0
Silver 13 Tera Sport 5024 Henry Long 1445 35:52 1 0:49:39 0:09:53 1994.271 13.0
Silver 14 Topper 33190 Emily Climpson 1365 34:13 1 0:50:08 0:09:40 1902.527 14.0
Silver 15 Tera Sport 5036 George Long 1445 41:57 1 0:58:04 0:15:58 2332.519 15.0
Silver 16 Tera Sport 5032 Archie Moore 1445 42:42 1 0:59:06 0:16:43 2374.221 16.0
Gold 17 Tera Sport 1269 John Stokes 1445 42:58 1 0:59:28 0:16:59 2389.048 17.0
Silver 18 Tera sport 5038 Hannah Clark 1445 43:36 1 1:00:21 0:17:37 2424.263 18.0
Silver 19 Tera Sport 5034 Molly Evans 1445 :46:46 1 1:04:44 0:20:47 2600.337 19.0
Silver 20 RS Quba 537 Stephen Collins 1260 44:34 1 1:10:44 0:21:54 2478.012 20.0
Gold 21 Tera Pro 0001 Josh Cooper 1359 DNS         25.0
Gold 21 Topper 44477 Josh James 1365 DNS         25.0
Silver 21 Topper 20264 Connie Lloyd 1365 DNS         25.0
Silver 21 Topper 37464 Arron Wilson 1365 DNS         25.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Fleet Rank Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
Gold 1 Laser radial 68635 Jim Butler 1147 31:53 2 0:27:48 0:00:00 1147 1.0
Gold 2 Tera Sport 3963 Mia Gray 1445 40:17 2 0:27:53 0:00:07 1449.189 2.0
Silver 3 Tera Pro 3574 Amelie Nicholson 1359 38:08 2 0:28:04 0:00:21 1371.843 3.0
Gold 4 Laser 185220 Owen Rowland 1100 30:56 2 0:28:07 0:00:21 1112.824 4.0
Gold 5 Laser 4.7 195244 Josie Kelly 1208 34:06 2 0:28:14 0:00:31 1226.744 5.0
Gold 6 Topper 31695 Finn Geri 1365 39:08 2 0:28:40 0:01:11 1407.818 6.0
Gold 7 Topper 47779 Ethan Sparks 1365 39:24 2 0:28:52 0:01:27 1417.411 7.0
Silver 8 Tera Sport 5034 Molly Evans 1445 42:00 2 0:29:04 0:01:50 1510.946 8.0
Gold 9 Tera Pro 3600 Ruby Richards 1359 39:54 2 0:29:22 0:02:07 1435.399 9.0
Gold 10 Tera Pro 0001 Josh Cooper 1359 40:51 2 0:30:04 0:03:04 1469.575 10.0
Gold 11 Topper 45250 Luke Roberts 1365 41:31 2 0:30:25 0:03:34 1493.558 11.0
Gold 12 Laser 4.7 MT28 Millie Towse 1208 36:47 2 0:30:27 0:03:12 1323.277 12.0
Silver 13 Tera Sport 5024 Henry Long 1445 44:39 2 0:30:54 0:04:29 1606.28 13.0
Silver 14 Topper 30796 Annaliese Towse 1365 43:32 2 0:31:54 0:05:35 1566.108 14.0
Silver 15 Tera Sport 5032 Archie Moore 1445 27:47 1 0:38:27 0:07:42 1999.006 15.0
Gold 16 Tera Sport 1269 John Stokes 1445 27:50 1 0:38:31 0:07:45 2002.603 16.0
Silver 17 Tera Sport 5036 George Long 1445 27:55 1 0:38:38 0:07:50 2008.599 17.0
Silver 18 Topper 33190 Emily Climpson 1365 27:50 1 0:40:47 0:08:52 2002.603 18.0
Silver 19 RS Quba 537 Stephen Collins 1260 27:20 1 0:43:23 0:09:49 1966.628 19.0
Silver 20 Tera sport 5038 Hannah Clark 1445 31;53 1 0;44;08 0;11;48 2294 20.0
Gold 21 RS 600 980 Tom Twist 920 DNS         25.0
Gold 21 Topper 44477 Josh James 1365 DNS         25.0
Silver 21 Topper 20264 Connie Lloyd 1365 DNS         25.0
Silver 21 Topper 37464 Arron Wilson 1365 DNS         25.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com