WSSYSA Regatta Fast Fleet 2019

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Fast   RS Aero 7 2415 FeSC Jack Miller   1065 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 (4.0) 10.0 4.0
2nd Fast   RS Aero 7 1181 FeSC Fin Swanton   1065 (2.0) 2.0 2.0 (3.0) 2.0 1.0 12.0 7.0
3rd Fast   Laser Radial 141201 CMYC Miles Vidler   1145 (3.0) (3.0) 3.0 1.0 3.0 2.0 15.0 9.0
4th Fast   Laser Radial 187491 FeSC Alfie Lester   1145 (5.0) 5.0 4.0 4.0 5.0 (6.0) 29.0 18.0
5th Fast   Laser Radial 212783 SeaC Ollie Randall-May   1145 4.0 (7.0) 6.0 (9.0) 7.0 3.0 36.0 20.0
6th Fast   Laser Radial 215317 SeaC Tom Lawson   1145 (24.0) 8.0 5.0 10.0 6.0 (21.0) 74.0 29.0
7th Fast   Laser Radial 153838 PgLS Sam Atherton   1145 8.0 4.0 15.0 6.0 (22.0) (16.0) 71.0 33.0
8th Fast   Laser Radial 185220 FeSC Owen Rowlands   1145 9.0 9.0 9.0 (19.0) (16.0) 11.0 73.0 38.0
9th Fast   Laser Radial 179680 SeaC Francis Gee   1145 7.0 15.0 7.0 (17.0) 10.0 (19.0) 75.0 39.0
10th Fast   Laser Full 121947 DQSC Lizzie Kies   1099 (16.0) 12.5 (23.0) 8.0 12.0 8.0 79.5 40.5
11th Fast   Laser 4.7 199073 SeaC Oscar Pitman   1207 10.0 12.5 10.5 (13.0) 11.0 (33.0 DSQ) 90.0 44.0
12th Fast   Laser 4.7 208970 FeSC Lilli Kracke   1207 15.0 (22.0) 8.0 (24.0) 13.0 10.0 92.0 46.0
13th Fast   Laser Full 198433 SeaC Tom Twist   1099 (33.0 DNS) (33.0 DNS) 33.0 DNS 5.0 4.0 5.0 113.0 47.0
14th Fast   Laser 4.7 168875 PgLS Zak Smith   1207 13.0 (20.0) 13.0 (15.5) 15.0 7.0 83.5 48.0
15th Fast   Laser Radial 0 AYAC William Dadswell   1145 6.0 16.0 14.0 (33.0 DNC) 17.0 (18.0) 104.0 53.0
16th Fast   Laser Full 172576 PgLS Jack Goodland   1099 14.0 17.0 (19.0) 14.0 9.0 (24.0) 97.0 54.0
17th Fast   Laser Radial 180254 FeSC Charlie Howell   1145 (33.0 DNF) (27.0) 16.0 12.0 18.0 9.0 115.0 55.0
18th Fast   RS200 486 AYAC Jamie Dadswell Amy Berry 1046 19.0 14.0 (24.0) 7.0 19.0 (28.0) 111.0 59.0
19th Fast   Laser Radial 152812 FeSC Dylan Collier   1145 (21.0) 11.0 (22.0) 15.5 20.0 13.0 102.5 59.5
20th Fast   Laser Radial 91221 FeSC Alice Serna   1145 11.0 6.0 10.5 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 126.5 60.5
21st Fast   Laser Full 172578 PgLS Will Stephens   1099 12.0 18.0 (33.0 DNF) 11.0 21.0 (27.0) 122.0 62.0
22nd Fast   Laser 4.7 190695 PgLS Cerys Dickinson   1207 20.0 (23.0) 18.0 (23.0) 14.0 12.0 110.0 64.0
23rd Fast   Laser Radial 172782 FeSC Oliver Wattam   1145 (25.0) (24.0) 20.5 20.0 8.0 17.0 114.5 65.5
24th Fast   Laser 4.7 80808 FeSC Hayden Kracke   1207 18.0 21.0 17.0 (26.0) (25.0) 20.0 127.0 76.0
25th Fast   Laser Radial 77583 DQSC Gregory Kies   1145 22.0 10.0 12.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 143.0 77.0
26th Fast   Laser Radial 68635 FeSC Jim Butler   1145 23.0 (26.0) (27.0) 18.0 23.0 15.0 132.0 79.0
27th Fast   Laser 4.7 22000 FeSC Katie Mayger   1207 17.0 (25.0) 20.5 21.0 (26.0) 22.0 131.5 80.5
28th Fast   Laser 4.7 A AYAC Phoebe Bowley   1207 (29.0) (30.0) 26.0 27.0 28.0 14.0 154.0 95.0
29th Fast   Laser Radial O8 SeaC Ben Cotton   1145 (28.0) 28.0 (29.0) 22.0 27.0 23.0 157.0 100.0
30th Fast   Laser 4.7 K AYAC Nathan Golding-Fowler   1207 (27.0) (29.0) 25.0 25.0 24.0 26.0 156.0 100.0
31st Fast   Laser Radial 143693 SeaC Molly Ayling   1145 26.0 19.0 28.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 172.0 106.0
32nd Fast   Laser Radial 141035 FeSC Cameron Kearns   1145 30.0 (31.0) (33.0 DNF) 28.0 29.0 25.0 176.0 112.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fast   RS Aero 7 2415 FeSC Jack Miller   1065 44:56 1.0
2 Fast   RS Aero 7 1181 FeSC Fin Swanton   1065 45:09 2.0
3 Fast   Laser Radial 141201 CMYC Miles Vidler   1145 49:41 3.0
4 Fast   Laser Radial 212783 SeaC Ollie Randall-May   1145 50:30 4.0
5 Fast   Laser Radial 187491 FeSC Alfie Lester   1145 51:12 5.0
6 Fast   Laser Radial 0 AYAC William Dadswell   1145 51:35 6.0
7 Fast   Laser Radial 179680 SeaC Francis Gee   1145 51:38 7.0
8 Fast   Laser Radial 153838 PgLS Sam Atherton   1145 51:44 8.0
9 Fast   Laser Radial 185220 FeSC Owen Rowlands   1145 52:04 9.0
10 Fast   Laser 4.7 199073 SeaC Oscar Pitman   1207 55:07 10.0
11 Fast   Laser Radial 91221 FeSC Alice Serna   1145 52:44 11.0
12 Fast   Laser Full 172578 PgLS Will Stephens   1099 50:55 12.0
13 Fast   Laser 4.7 168875 PgLS Zak Smith   1207 55:57 13.0
14 Fast   Laser Full 172576 PgLS Jack Goodland   1099 51:00 14.0
15 Fast   Laser 4.7 208970 FeSC Lilli Kracke   1207 56:30 15.0
16 Fast   Laser Full 121947 DQSC Lizzie Kies   1099 51:40 16.0
17 Fast   Laser 4.7 22000 FeSC Katie Mayger   1207 56:59 17.0
18 Fast   Laser 4.7 80808 FeSC Hayden Kracke   1207 57:04 18.0
19 Fast   RS200 486 AYAC Jamie Dadswell Amy Berry 1046 49:41 19.0
20 Fast   Laser 4.7 190695 PgLS Cerys Dickinson   1207 58:09 20.0
21 Fast   Laser Radial 152812 FeSC Dylan Collier   1145 55:18 21.0
22 Fast   Laser Radial 77583 DQSC Gregory Kies   1145 55:21 22.0
23 Fast   Laser Radial 68635 FeSC Jim Butler   1145 55:35 23.0
24 Fast   Laser Radial 215317 SeaC Tom Lawson   1145 55:42 24.0
25 Fast   Laser Radial 172782 FeSC Oliver Wattam   1145 56:08 25.0
26 Fast   Laser Radial 143693 SeaC Molly Ayling   1145 56:38 26.0
27 Fast   Laser 4.7 K AYAC Nathan Golding-Fowler   1207 43:57 27.0
28 Fast   Laser Radial O8 SeaC Ben Cotton   1145 63:36 28.0
29 Fast   Laser 4.7 A AYAC Phoebe Bowley   1207 44:52 29.0
30 Fast   Laser Radial 141035 FeSC Cameron Kearns   1145 57:41 30.0
31 Fast   Laser Full 198433 SeaC Tom Twist   1099 DNS 33.0
31 Fast   Laser Radial 180254 FeSC Charlie Howell   1145 DNF 33.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fast   RS Aero 7 2415 FeSC Jack Miller   1065 45:07 1.0
2 Fast   RS Aero 7 1181 FeSC Fin Swanton   1065 45:14 2.0
3 Fast   Laser Radial 141201 CMYC Miles Vidler   1145 49:25 3.0
4 Fast   Laser Radial 153838 PgLS Sam Atherton   1145 50:02 4.0
5 Fast   Laser Radial 187491 FeSC Alfie Lester   1145 50:33 5.0
6 Fast   Laser Radial 91221 FeSC Alice Serna   1145 50:35 6.0
7 Fast   Laser Radial 212783 SeaC Ollie Randall-May   1145 51:15 7.0
8 Fast   Laser Radial 215317 SeaC Tom Lawson   1145 51:49 8.0
9 Fast   Laser Radial 185220 FeSC Owen Rowlands   1145 51:52 9.0
10 Fast   Laser Radial 77583 DQSC Gregory Kies   1145 52:05 10.0
11 Fast   Laser Radial 152812 FeSC Dylan Collier   1145 52:49 11.0
12 Fast   Laser Full 121947 DQSC Lizzie Kies   1099 50:48 12.5
12 Fast   Laser 4.7 199073 SeaC Oscar Pitman   1207 55:47 12.5
14 Fast   RS200 486 AYAC Jamie Dadswell Amy Berry 1046 48:23 14.0
15 Fast   Laser Radial 179680 SeaC Francis Gee   1145 52:59 15.0
16 Fast   Laser Radial 0 AYAC William Dadswell   1145 53:09 16.0
17 Fast   Laser Full 172576 PgLS Jack Goodland   1099 51:02 17.0
18 Fast   Laser Full 172578 PgLS Will Stephens   1099 51:16 18.0
19 Fast   Laser Radial 143693 SeaC Molly Ayling   1145 53:50 19.0
20 Fast   Laser 4.7 168875 PgLS Zak Smith   1207 58:30 20.0
21 Fast   Laser 4.7 80808 FeSC Hayden Kracke   1207 39:44 21.0
22 Fast   Laser 4.7 208970 FeSC Lilli Kracke   1207 39:49 22.0
23 Fast   Laser 4.7 190695 PgLS Cerys Dickinson   1207 40:01 23.0
24 Fast   Laser Radial 172782 FeSC Oliver Wattam   1145 57:50 24.0
25 Fast   Laser 4.7 22000 FeSC Katie Mayger   1207 41:12 25.0
26 Fast   Laser Radial 68635 FeSC Jim Butler   1145 39:16 26.0
27 Fast   Laser Radial 180254 FeSC Charlie Howell   1145 39:25 27.0
28 Fast   Laser Radial O8 SeaC Ben Cotton   1145 43:58 28.0
29 Fast   Laser 4.7 K AYAC Nathan Golding-Fowler   1207 48:00 29.0
30 Fast   Laser 4.7 A AYAC Phoebe Bowley   1207 48:37 30.0
31 Fast   Laser Radial 141035 FeSC Cameron Kearns   1145 50:09 31.0
32 Fast   Laser Full 198433 SeaC Tom Twist   1099 DNS 33.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fast   RS Aero 7 2415 FeSC Jack Miller   1065 39:19 1.0
2 Fast   RS Aero 7 1181 FeSC Fin Swanton   1065 39:24 2.0
3 Fast   Laser Radial 141201 CMYC Miles Vidler   1145 42:31 3.0
4 Fast   Laser Radial 187491 FeSC Alfie Lester   1145 43:49 4.0
5 Fast   Laser Radial 215317 SeaC Tom Lawson   1145 43:55 5.0
6 Fast   Laser Radial 212783 SeaC Ollie Randall-May   1145 44:28 6.0
7 Fast   Laser Radial 179680 SeaC Francis Gee   1145 45:33 7.0
8 Fast   Laser 4.7 208970 FeSC Lilli Kracke   1207 32:07 8.0
9 Fast   Laser Radial 185220 FeSC Owen Rowlands   1145 45:52 9.0
10 Fast   Laser 4.7 199073 SeaC Oscar Pitman   1207 32:16 10.5
10 Fast   Laser Radial 91221 FeSC Alice Serna   1145 45:55 10.5
12 Fast   Laser Radial 77583 DQSC Gregory Kies   1145 45:59 12.0
13 Fast   Laser 4.7 168875 PgLS Zak Smith   1207 32:32 13.0
14 Fast   Laser Radial 0 AYAC William Dadswell   1145 46:20 14.0
15 Fast   Laser Radial 153838 PgLS Sam Atherton   1145 46:27 15.0
16 Fast   Laser Radial 180254 FeSC Charlie Howell   1145 46:34 16.0
17 Fast   Laser 4.7 80808 FeSC Hayden Kracke   1207 33:22 17.0
18 Fast   Laser 4.7 190695 PgLS Cerys Dickinson   1207 33:43 18.0
19 Fast   Laser Full 172576 PgLS Jack Goodland   1099 46:19 19.0
20 Fast   Laser Radial 172782 FeSC Oliver Wattam   1145 32:12 20.5
20 Fast   Laser 4.7 22000 FeSC Katie Mayger   1207 33:57 20.5
22 Fast   Laser Radial 152812 FeSC Dylan Collier   1145 32:21 22.0
23 Fast   Laser Full 121947 DQSC Lizzie Kies   1099 46:47 23.0
24 Fast   RS200 486 AYAC Jamie Dadswell Amy Berry 1046 44:48 24.0
25 Fast   Laser 4.7 K AYAC Nathan Golding-Fowler   1207 35:26 25.0
26 Fast   Laser 4.7 A AYAC Phoebe Bowley   1207 35:40 26.0
27 Fast   Laser Radial 68635 FeSC Jim Butler   1145 34:13 27.0
28 Fast   Laser Radial 143693 SeaC Molly Ayling   1145 35:05 28.0
29 Fast   Laser Radial O8 SeaC Ben Cotton   1145 36:46 29.0
30 Fast   Laser Full 198433 SeaC Tom Twist   1099 DNS 33.0
30 Fast   Laser Full 172578 PgLS Will Stephens   1099 DNF 33.0
30 Fast   Laser Radial 141035 FeSC Cameron Kearns   1145 DNF 33.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fast   Laser Radial 141201 CMYC Miles Vidler   1145 44:10 1.0
2 Fast   RS Aero 7 2415 FeSC Jack Miller   1065 41:12 2.0
3 Fast   RS Aero 7 1181 FeSC Fin Swanton   1065 41:20 3.0
4 Fast   Laser Radial 187491 FeSC Alfie Lester   1145 45:38 4.0
5 Fast   Laser Full 198433 SeaC Tom Twist   1099 43:51 5.0
6 Fast   Laser Radial 153838 PgLS Sam Atherton   1145 46:03 6.0
7 Fast   RS200 486 AYAC Jamie Dadswell Amy Berry 1046 42:23 7.0
8 Fast   Laser Full 121947 DQSC Lizzie Kies   1099 45:42 8.0
9 Fast   Laser Radial 212783 SeaC Ollie Randall-May   1145 48:48 9.0
10 Fast   Laser Radial 215317 SeaC Tom Lawson   1145 49:22 10.0
11 Fast   Laser Full 172578 PgLS Will Stephens   1099 47:54 11.0
12 Fast   Laser Radial 180254 FeSC Charlie Howell   1145 50:55 12.0
13 Fast   Laser 4.7 199073 SeaC Oscar Pitman   1207 54:03 13.0
14 Fast   Laser Full 172576 PgLS Jack Goodland   1099 49:25 14.0
15 Fast   Laser 4.7 168875 PgLS Zak Smith   1207 54:20 15.5
15 Fast   Laser Radial 152812 FeSC Dylan Collier   1145 51:33 15.5
17 Fast   Laser Radial 179680 SeaC Francis Gee   1145 52:03 17.0
18 Fast   Laser Radial 68635 FeSC Jim Butler   1145 52:48 18.0
19 Fast   Laser Radial 185220 FeSC Owen Rowlands   1145 53:21 19.0
20 Fast   Laser Radial 172782 FeSC Oliver Wattam   1145 53:38 20.0
21 Fast   Laser 4.7 22000 FeSC Katie Mayger   1207 57:02 21.0
22 Fast   Laser Radial O8 SeaC Ben Cotton   1145 54:37 22.0
23 Fast   Laser 4.7 190695 PgLS Cerys Dickinson   1207 65:34 23.0
24 Fast   Laser 4.7 208970 FeSC Lilli Kracke   1207 65:58 24.0
25 Fast   Laser 4.7 K AYAC Nathan Golding-Fowler   1207 71:15 25.0
26 Fast   Laser 4.7 80808 FeSC Hayden Kracke   1207 72:31 26.0
27 Fast   Laser 4.7 A AYAC Phoebe Bowley   1207 72:40 27.0
28 Fast   Laser Radial 141035 FeSC Cameron Kearns   1145 73:59 28.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fast   RS Aero 7 2415 FeSC Jack Miller   1065 41:22 1.0
2 Fast   RS Aero 7 1181 FeSC Fin Swanton   1065 42:52 2.0
3 Fast   Laser Radial 141201 CMYC Miles Vidler   1145 50:07 3.0
4 Fast   Laser Full 198433 SeaC Tom Twist   1099 50:27 4.0
5 Fast   Laser Radial 187491 FeSC Alfie Lester   1145 31:51 5.0
6 Fast   Laser Radial 215317 SeaC Tom Lawson   1145 32:12 6.0
7 Fast   Laser Radial 212783 SeaC Ollie Randall-May   1145 32:50 7.0
8 Fast   Laser Radial 172782 FeSC Oliver Wattam   1145 33:56 8.0
9 Fast   Laser Full 172576 PgLS Jack Goodland   1099 32:48 9.0
10 Fast   Laser Radial 179680 SeaC Francis Gee   1145 34:38 10.0
11 Fast   Laser 4.7 199073 SeaC Oscar Pitman   1207 36:33 11.0
12 Fast   Laser Full 121947 DQSC Lizzie Kies   1099 33:35 12.0
13 Fast   Laser 4.7 208970 FeSC Lilli Kracke   1207 37:00 13.0
14 Fast   Laser 4.7 190695 PgLS Cerys Dickinson   1207 37:05 14.0
15 Fast   Laser 4.7 168875 PgLS Zak Smith   1207 37:11 15.0
16 Fast   Laser Radial 185220 FeSC Owen Rowlands   1145 35:32 16.0
17 Fast   Laser Radial 0 AYAC William Dadswell   1145 35:56 17.0
18 Fast   Laser Radial 180254 FeSC Charlie Howell   1145 36:00 18.0
19 Fast   RS200 486 AYAC Jamie Dadswell Amy Berry 1046 33:14 19.0
20 Fast   Laser Radial 152812 FeSC Dylan Collier   1145 36:26 20.0
21 Fast   Laser Full 172578 PgLS Will Stephens   1099 34:59 21.0
22 Fast   Laser Radial 153838 PgLS Sam Atherton   1145 36:39 22.0
23 Fast   Laser Radial 68635 FeSC Jim Butler   1145 37:23 23.0
24 Fast   Laser 4.7 K AYAC Nathan Golding-Fowler   1207 39:28 24.0
25 Fast   Laser 4.7 80808 FeSC Hayden Kracke   1207 39:33 25.0
26 Fast   Laser 4.7 22000 FeSC Katie Mayger   1207 40:07 26.0
27 Fast   Laser Radial O8 SeaC Ben Cotton   1145 38:12 27.0
28 Fast   Laser 4.7 A AYAC Phoebe Bowley   1207 41:30 28.0
29 Fast   Laser Radial 141035 FeSC Cameron Kearns   1145 40:31 29.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1 Fast   RS Aero 7 1181 FeSC Fin Swanton   1065 22:36 1.0
2 Fast   Laser Radial 141201 CMYC Miles Vidler   1145 25:53 2.0
3 Fast   Laser Radial 212783 SeaC Ollie Randall-May   1145 26:45 3.0
4 Fast   RS Aero 7 2415 FeSC Jack Miller   1065 25:05 4.0
5 Fast   Laser Full 198433 SeaC Tom Twist   1099 32:18 5.0
6 Fast   Laser Radial 187491 FeSC Alfie Lester   1145 38:20 6.0
7 Fast   Laser 4.7 168875 PgLS Zak Smith   1207 42:36 7.0
8 Fast   Laser Full 121947 DQSC Lizzie Kies   1099 39:04 8.0
9 Fast   Laser Radial 180254 FeSC Charlie Howell   1145 41:22 9.0
10 Fast   Laser 4.7 208970 FeSC Lilli Kracke   1207 43:44 10.0
11 Fast   Laser Radial 185220 FeSC Owen Rowlands   1145 41:49 11.0
12 Fast   Laser 4.7 190695 PgLS Cerys Dickinson   1207 44:10 12.0
13 Fast   Laser Radial 152812 FeSC Dylan Collier   1145 42:28 13.0
14 Fast   Laser 4.7 A AYAC Phoebe Bowley   1207 44:56 14.0
15 Fast   Laser Radial 68635 FeSC Jim Butler   1145 42:59 15.0
16 Fast   Laser Radial 153838 PgLS Sam Atherton   1145 43:16 16.0
17 Fast   Laser Radial 172782 FeSC Oliver Wattam   1145 43:20 17.0
18 Fast   Laser Radial 0 AYAC William Dadswell   1145 43:50 18.0
19 Fast   Laser Radial 179680 SeaC Francis Gee   1145 43:58 19.0
20 Fast   Laser 4.7 80808 FeSC Hayden Kracke   1207 46:29 20.0
21 Fast   Laser Radial 215317 SeaC Tom Lawson   1145 44:20 21.0
22 Fast   Laser 4.7 22000 FeSC Katie Mayger   1207 46:55 22.0
23 Fast   Laser Radial O8 SeaC Ben Cotton   1145 45:09 23.0
24 Fast   Laser Full 172576 PgLS Jack Goodland   1099 44:30 24.0
25 Fast   Laser Radial 141035 FeSC Cameron Kearns   1145 47:26 25.0
26 Fast   Laser 4.7 K AYAC Nathan Golding-Fowler   1207 50:17 26.0
27 Fast   Laser Full 172578 PgLS Will Stephens   1099 47:19 27.0
28 Fast   RS200 486 AYAC Jamie Dadswell Amy Berry 1046 45:56 28.0
29 Fast   Laser 4.7 199073 SeaC Oscar Pitman   1207 DSQ 33.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com