Porte Shield 2018

Felpham Sailing Club

Results are provisional as of 18:02 on October 14, 2018

Overall

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 53, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1st FAST   RS AERO 5 1562   Toby Schofield   1129 (1.0) 1.0 1.0 1.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (3.0) 1.0 1.0 117.0 5.0
2nd     DEVOTI D-ZERO 283   James Gerwat   1029 (11.0) 5.0 3.0 3.0 (9.0) (11.0) (8.0) 4.0 6.0 60.0 21.0
3rd FAST   RS AERO 7 1672 FSC Richard Bentley   1068 (54.0 DNC) (54.0 DNC) 2.0 2.0 6.0 7.0 6.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) 239.0 23.0
4th FAST   BLAZE 786   Richard Ganley   1027 (8.0) 4.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) 8.0 (10.0) 5.0 6.0 4.0 153.0 27.0
5th FAST   SOLUTION 431   Tony Lord   1087 (12.0) 8.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) 11.0 (12.0) 11.0 5.0 5.0 172.0 40.0
6th FAST   LASER 107331   Ian Makgill   1098 15.0 10.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (16.0) (17.0) 14.0 9.0 7.0 196.0 55.0
7th FAST   SOLO 5058 FSC Glenn Powell   1143 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 18.0 15.0 13.0 8.0 8.0 DNF 278.0 62.0
8th FAST   LARK 2265   Martin Gillam Conner Gillam 1070 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 2.0 3.5 54.0 DNC 3.0 2.0 280.5 64.5
9th     DEVOTI D-ZERO 201   Callum Aldous   1029 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 10.0 8.0 54.0 DNC 7.0 3.0 298.0 82.0
10th FAST   BLAZE 773   Ross Fisher   1027 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 1.0 2.0 8.0 DNF 335.0 119.0
11th FAST   BLAZE 782   Pete Jones   1027 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 7.0 6.0 2.0 54.0 DNC 54.0 DNC 339.0 123.0
12th     RS AERO 5 1777   Catherine Hemsley   1129 6.0 2.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 9.0 54.0 DNC 54.0 DNC 341.0 125.0
13th     2000 Club   Emily McKinnon Andy McKinnon 1109 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 16.0 10.0 8.0 DNF 358.0 142.0
14th FAST   PHANTOM 1154   Paul Miller   999 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 13.0 13.0 10.0 54.0 DNC 54.0 DNC 360.0 144.0
15th FAST   LASER SJC FSC Richard Towse   1098 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 17.0 14.0 12.0 54.0 DNC 54.0 DNC 367.0 151.0
16th SLOW   LASER 4.7 52396   Amanda Anderson   1207 14.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 15.0 16.0 (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 369.0 153.0
17th FAST   SOLO 5026 FSC Mike Pelling   1143 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 19.0 18.0 DNF 15.0 54.0 DNC 54.0 DNC 376.0 160.0
18th FAST   RS AERO 9 2621 FSC Liam Vass   1019 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 4.0 1.0 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 383.0 167.0
19th FAST   RS AERO 7 2415 FSC Jack Miller   1068 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 3.0 2.0 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 383.0 167.0
20th FAST   RS AERO 7 1562   Toby Schofield   1068 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 1.0 5.0 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 384.0 168.0
21st FAST   LASER RADIAL 145902   Chris Bull   1142 3.0 3.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 384.0 168.0
22nd FAST   RS AERO 7 1413   Roshan Verghese   1068 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 5.0 3.5 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 386.5 170.5
23rd FAST   RS 100 8.4 360   Tim Cutsforth   1008 4.0 11.0 DNF (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 393.0 177.0
24th     LASER 96636   Toby Lloyd   1098 10.0 6.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 394.0 178.0
25th     DEVOTI D-ZERO 201   Mark Aldous   1029 9.0 7.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 394.0 178.0
26th FAST   BLAZE 783   Mark Phillips   1027 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 12.0 9.0 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 399.0 183.0
27th SLOW   TOPPER 46076   Oliver Whattam   1358 13.0 9.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 400.0 184.0
28th FAST   SOLO 5691   Guy Mayger   1143 2.0 (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 434.0 218.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST   RS AERO 5 1562   Toby Schofield   1129 36:47 2 0:32:35 0:00:00 1129 1.0
2 FAST   SOLO 5691   Guy Mayger   1143 37:29 2 0:32:48 0:00:15 1150.485 2.0
3 FAST   LASER RADIAL 145902   Chris Bull   1142 38:57 2 0:34:06 0:01:45 1195.502 3.0
4 FAST   RS 100 8.4 360   Tim Cutsforth   1008 35:18 2 0:35:01 0:02:28 1083.472 4.0
5 FAST   RS AERO 7 2621 FSC Liam Vass   1068 37:48 2 0:35:24 0:03:00 1160.205 5.0
6     RS AERO 5 1777   Catherine Hemsley   1129 40:05 2 0:35:30 0:03:18 1230.288 6.0
7 FAST   RS AERO 5 1181 FSC Roger Belton   1129 41:24 2 0:36:40 0:04:37 1270.7 7.0
8 FAST   BLAZE 786   Richard Ganley   1027 38:00 2 0:37:00 0:04:32 1166.343 8.0
9     DEVOTI D-ZERO 201   Mark Aldous   1029 38:14 2 0:37:09 0:04:42 1173.505 9.0
10     LASER 96636   Toby Lloyd   1098 41:28 2 0:37:46 0:05:42 1272.747 10.0
11     DEVOTI D-ZERO 283   James Gerwat   1029 39:35 2 0:38:28 0:06:03 1214.941 11.0
12 FAST   SOLUTION 431   Tony Lord   1087 42:54 2 0:39:28 0:07:29 1316.74 12.0
13 SLOW   TOPPER 46076   Oliver Whattam   1358 27:47 1 0:40:55 0:05:40 1705.522 13.0
14 SLOW   LASER 4.7 52396   Amanda Anderson   1207 32:20 1 0:53:35 0:12:40 1984.83 14.0
15 FAST   LASER 107331   Ian Makgill   1098 33:41 1 1:01:21 0:15:48 2067.702 15.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST   RS AERO 5 1562   Toby Schofield   1129 36:02 2 0:31:55 0:00:00 1129 1.0
2     RS AERO 5 1777   Catherine Hemsley   1129 38:09 2 0:33:47 0:02:07 1195.32 2.0
3 FAST   LASER RADIAL 145902   Chris Bull   1142 39:17 2 0:34:24 0:02:50 1230.829 3.0
4 FAST   BLAZE 786   Richard Ganley   1027 36:05 2 0:35:08 0:03:18 1130.567 4.0
5     DEVOTI D-ZERO 283   James Gerwat   1029 38:26 2 0:37:21 0:05:35 1204.197 5.0
6     LASER 96636   Toby Lloyd   1098 41:08 2 0:37:28 0:06:05 1288.794 6.0
7     DEVOTI D-ZERO 201   Mark Aldous   1029 38:47 2 0:37:41 0:05:56 1215.163 7.0
8 FAST   SOLUTION 431   Tony Lord   1087 41:04 2 0:37:47 0:06:22 1286.705 8.0
9 SLOW   TOPPER 46076   Oliver Whattam   1358 30:02 1 0:44:14 0:08:22 1882.015 9.0
10 FAST   LASER 107331   Ian Makgill   1098 40:26 1 1:13:39 0:22:55 2533.722 10.0
11 FAST   RS 100 8.4 360   Tim Cutsforth   1008 DNF 2       11.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST   RS AERO 5 1562   Toby Schofield   1129 49:30 5 0:43:51 0:00:00 1129 1.0
2 FAST   RS AERO 7 1672 FSC Richard Bentley   1068 50:16 5 0:47:04 0:03:26 1146.486 2.0
3     DEVOTI D-ZERO 283   James Gerwat   1029 48:29 4 0:58:54 0:12:23 1382.265 3.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST   RS AERO 5 1562   Toby Schofield   1129 48:52 5 0:43:17 0:00:00 1129 1.0
2 FAST   RS AERO 7 1672 FSC Richard Bentley   1068 52:37 5 0:49:16 0:06:23 1215.639 2.0
3     DEVOTI D-ZERO 283   James Gerwat   1029 53:08 5 0:51:38 0:08:36 1227.576 3.0

R5 - 30/09/18 at 1100

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST   RS AERO 7 1562   Toby Schofield   1068 31.06 4 0.29.07 0.00.00 1068 1.0
2 FAST   LARK 2265   Martin Gillam Conner Gillam 1070 32.32 4 0.30.24 0.01.23 1117.222 2.0
3 FAST   RS AERO 7 2415 FSC Jack Miller   1068 32.54 4 0.30.48 0.01.48 1129.814 3.0
4 FAST   RS AERO 9 2621 FSC Liam Vass   1019 31.28 4 0.30.53 0.01.48 1080.592 4.0
5 FAST   RS AERO 7 1413   Roshan Verghese   1068 33.24 4 0.31.16 0.02.18 1146.984 5.0
6 FAST   RS AERO 7 1672 FSC Richard Bentley   1068 34.18 4 0.32.07 0.03.12 1177.891 6.0
7 FAST   BLAZE 782   Pete Jones   1027 33.01 4 0.32.09 0.03.07 1133.82 7.0
8 FAST   BLAZE 786   Richard Ganley   1027 33.02 4 0.32.10 0.03.08 1134.392 8.0
9     DEVOTI D-ZERO 283   James Gerwat   1029 33.10 4 0.32.14 0.03.12 1138.971 9.0
10     DEVOTI D-ZERO 201   Callum Aldous   1029 33.15 4 0.32.19 0.03.17 1141.833 10.0
11 FAST   SOLUTION 431   Tony Lord   1087 35.09 4 0.32.20 0.03.30 1207.08 11.0
12 FAST   BLAZE 783   Mark Phillips   1027 34.30 4 0.33.36 0.04.36 1184.759 12.0
13 FAST   PHANTOM 1154   Paul Miller   999 35.58 4 0.36.00 0.06.53 1235.125 13.0
14 SLOW   BYTE CII 3587   Paula Bentley   1144 31.07 3 0.36.16 0.06.08 1424.763 14.0
15 SLOW   LASER 4.7 52396   Amanda Anderson   1207 35.40 3 0.39.24 0.09.18 1633.098 15.0
16 FAST   LASER 107331   Ian Makgill   1098 33.30 3 0.40.41 0.09.31 1533.891 16.0
17 FAST   LASER SJC FSC Richard Towse   1098 33.40 3 0.40.53 0.09.41 1541.522 17.0
18 FAST   SOLO 5058 FSC Glenn Powell   1143 35.50 3 0.41.48 0.10.52 1640.729 18.0
19 FAST   SOLO 5026 FSC Mike Pelling   1143 36.21 3 0.42.24 0.11.23 1664.386 19.0

R6 - 30/09/18 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST   RS AERO 9 2621 FSC Liam Vass   1019 39.32 5 0.38.48 0.00.00 1019 1.0
2 FAST   RS AERO 7 2415 FSC Jack Miller   1068 41.42 5 0.39.03 0.00.16 1074.847 2.0
3 FAST   LARK 2265   Martin Gillam Conner Gillam 1070 42.28 5 0.39.41 0.00.57 1094.609 3.5
3 FAST   RS AERO 7 1413   Roshan Verghese   1068 42.23 5 0.39.41 0.00.57 1092.461 3.5
5 FAST   RS AERO 7 1562   Toby Schofield   1068 42.46 5 0.40.03 0.01.20 1102.341 5.0
6 FAST   BLAZE 782   Pete Jones   1027 41.22 5 0.40.17 0.01.31 1066.255 6.0
7 FAST   RS AERO 7 1672 FSC Richard Bentley   1068 43.05 5 0.40.20 0.01.39 1110.504 7.0
8     DEVOTI D-ZERO 201   Callum Aldous   1029 43.10 5 0.41.57 0.03.15 1112.652 8.0
9 FAST   BLAZE 783   Mark Phillips   1027 43.10 5 0.42.02 0.03.19 1112.652 9.0
10 FAST   BLAZE 786   Richard Ganley   1027 43.22 5 0.42.14 0.03.31 1117.807 10.0
11     DEVOTI D-ZERO 283   James Gerwat   1029 43.53 5 0.42.39 0.03.58 1131.124 11.0
12 FAST   SOLUTION 431   Tony Lord   1087 38.01 4 0.43.43 0.04.17 1224.884 12.0
13 FAST   PHANTOM 1154   Paul Miller   999 44.49 5 0.44.52 0.06.04 1155.182 13.0
14 FAST   LASER SJC FSC Richard Towse   1098 41.52 4 0.47.40 0.07.47 1348.929 14.0
15 FAST   SOLO 5058 FSC Glenn Powell   1143 44.49 4 0.49.01 0.09.20 1443.977 15.0
16 SLOW   LASER 4.7 52396   Amanda Anderson   1207 55.53 4 0.57.52 0.18.25 1800.541 16.0
17 FAST   LASER 107331   Ian Makgill   1098 53.00 4 1.00.20 0.18.55 1707.641 17.0
18 FAST   SOLO 5026 FSC Mike Pelling   1143 DNF         18.0

R7 - 07/10/18 at 1100

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST   BLAZE 773   Ross Fisher   1027 33:35 3 0:32:42 0:00:00 1027 1.0
2 FAST   BLAZE 782   Pete Jones   1027 33:44 3 0:32:51 0:00:09 1031.587 2.0
3 FAST   RS AERO 5 1562   Toby Schofield   1129 37:12 3 0:32:57 0:00:17 1137.6 3.0
4 FAST   BLAZE 757   Matt Burnett   1027 34:13 3 0:33:19 0:00:38 1046.368 4.0
5 FAST   BLAZE 786   Richard Ganley   1027 35:22 3 0:34:26 0:01:47 1081.535 5.0
6 FAST   RS AERO 7 1672 FSC Richard Bentley   1068 37:18 3 0:34:56 0:02:23 1140.658 6.0
7 FAST   RS 100 8.4 294   Andy Conway   1008 35:37 3 0:35:20 0:02:39 1089.181 7.0
8     DEVOTI D-ZERO 283   James Gerwat   1029 36:42 3 0:35:40 0:03:03 1122.31 8.0
9     RS AERO 5 1777   Catherine Hemsley   1129 41:08 3 0:36:26 0:04:13 1257.884 9.0
10 FAST   PHANTOM 1154   Paul Miller   999 37:22 3 0:37:24 0:04:42 1142.697 10.0
11 FAST   SOLUTION 431   Tony Lord   1087 31:09 2 0:42:59 0:07:27 1428.881 11.0
12 FAST   LASER SJC FSC Richard Towse   1098 32:14 2 0:44:02 0:08:18 1478.574 12.0
13 FAST   SOLO 5058 FSC Glenn Powell   1143 34:05 2 0:44:44 0:09:10 1563.435 13.0
14 FAST   LASER 107331   Ian Makgill   1098 34:27 2 0:47:04 0:10:31 1580.255 14.0
15 FAST   SOLO 5026 FSC Mike Pelling   1143 42:05 2 0:55:14 0:17:10 1930.403 15.0
16     2000 Club   Emily McKinnon Andy McKinnon 1109 43:15 2 0:58:30 0:19:04 1983.919 16.0

R8 - 07/10/18 at 1200

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST   RS AERO 5 1562   Toby Schofield   1129 31:44 4 0:28:06 0:00:00 1129 1.0
2 FAST   BLAZE 773   Ross Fisher   1027 30:54 4 0:30:05 0:02:02 1099.352 2.0
3 FAST   LARK 2265   Martin Gillam Conner Gillam 1070 32:29 4 0:30:21 0:02:25 1155.683 3.0
4     DEVOTI D-ZERO 283   James Gerwat   1029 32:18 4 0:31:23 0:03:23 1149.161 4.0
5 FAST   SOLUTION 431   Tony Lord   1087 35:46 4 0:32:54 0:05:13 1272.497 5.0
6 FAST   BLAZE 786   Richard Ganley   1027 33:53 4 0:33:00 0:05:01 1205.492 6.0
7     DEVOTI D-ZERO 201   Callum Aldous   1029 34:11 4 0:33:13 0:05:16 1216.165 7.0
8 FAST   SOLO 5058 FSC Glenn Powell   1143 38:16 3 0:44:38 0:14:10 1815.255 8.0
9 FAST   LASER 107331   Ian Makgill   1098 43:18 3 0:52:35 0:20:09 2054.021 9.0
10     2000 Club   Emily McKinnon Andy McKinnon 1109 34:09 2 1:01:35 0:18:34 2429.959 10.0

R9 - 07/10/18 at 1300

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 FAST   RS AERO 5 1562   Toby Schofield   1129 30:22 4 0:26:54 0:00:00 1129 1.0
2 FAST   LARK 2265   Martin Gillam Conner Gillam 1070 31:17 4 0:29:14 0:02:30 1163.081 2.0
3     DEVOTI D-ZERO 201   Callum Aldous   1029 31:22 4 0:30:29 0:03:41 1166.179 3.0
4 FAST   BLAZE 786   Richard Ganley   1027 31:55 4 0:31:05 0:04:18 1186.627 4.0
5 FAST   SOLUTION 431   Tony Lord   1087 35:08 4 0:32:19 0:05:54 1306.22 5.0
6     DEVOTI D-ZERO 283   James Gerwat   1029 34:27 4 0:33:29 0:06:46 1280.814 6.0
7 FAST   LASER 107331   Ian Makgill   1098 37:29 2 1:08:17 0:22:43 2787.18 7.0
8 FAST   SOLO 5058 FSC Glenn Powell   1143 DNF 4       8.0
8 FAST   BLAZE 773   Ross Fisher   1027 DNF 4       8.0
8     2000 Club   Emily McKinnon Andy McKinnon 1109 DNF 4       8.0



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com