Hago Cup

Felpham Sailing Club

Results are provisional as of 14:33 on October 15, 2017

Overall

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 48, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st     SUPERNOVA 1080 FSC James Gerwat (Jimbo)   1075 2.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) (6.0) (3.0) 18.0 5.0
2nd     BLAZE 782 FSC Peter Jones   1023 1.0 3.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 3.0 (7.0) 4.0 116.0 11.0
3rd     RS AERO 7 1672   Richard Bentley   1071 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 2.0 2.0 (6.0) 3.0 6.0 117.0 13.0
4th     BLAZE 773 FSC Ross Fisher   1023 3.0 2.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNF) 9.0 2.0 163.0 16.0
5th     LARK 2265   Martin Gillan C Gillan 1070 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 1.0 1.0 7.0 205.0 58.0
6th     RS 100 8.4 360   Tim Cutsforth   1008 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 5.0 8.0 1.0 210.0 63.0
7th     BYTE CI 2623   Jo Andrews   1180 4.0 4.0 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 11.0 215.0 68.0
8th     RS AERO 5 1181   Roger Belton   1120 (49.0 DNC) (49.0 DNC) 3.0 3.0 (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 251.0 104.0
9th     BLAZE 783   Mark Phillips   1023 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 2.0 5.0 49.0 DNC 252.0 105.0
10th     solution 457 FSC Andy Farrer   1087 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 8.0 2.0 49.0 DNC 255.0 108.0
11th     RS AERO 7 1777 FSC Catherine Helmsley   1071 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 7.0 4.0 49.0 DNC 256.0 109.0
12th     RS AERO 7 1413   Roshan Verghese   1071 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 5.0 299.0 152.0
13th     RS AERO 5 1181   Toby Scofield   1120 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 8.0 302.0 155.0
14th     RS AERO 7 1675 FSC Chris Whitney   1071 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 9.0 303.0 156.0
15th     RS TERA SPORT 3496   Adelicia Lavender   1432 (49.0 DNC) (49.0 DNC) (49.0 DNC) 49.0 DNC 49.0 DNC 49.0 DNC 10.0 304.0 157.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     BLAZE 782 FSC Peter Jones   1023 43:22 3 0:42:23 0:00:00 1023 1.0
2     SUPERNOVA 1080 FSC James Gerwat (Jimbo)   1075 46:42 3 0:43:27 0:01:08 1101.632 2.0
3     BLAZE 773 FSC Ross Fisher   1023 46:23 3 0:45:20 0:03:01 1094.162 3.0
4     BYTE CI 2623   Jo Andrews   1180 46:43 2 0:59:23 0:13:22 1653.037 4.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     SUPERNOVA 1080 FSC James Gerwat (Jimbo)   1075 21:31 1 0:20:01 0:00:00 1075 1.0
2     BLAZE 773 FSC Ross Fisher   1023 21:10 1 0:20:41 0:00:41 1057.514 2.0
3     BLAZE 782 FSC Peter Jones   1023 21:22 1 0:20:53 0:00:53 1067.506 3.0
4     BYTE CI 2623   Jo Andrews   1180 27:34 1 0:23:22 0:03:57 1377.266 4.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     SUPERNOVA 1080 FSC James Gerwat (Jimbo)   1075 21:42 2 0:20:11 0:00:00 1075 1.0
2     RS AERO 7 1672   Richard Bentley   1071 22:41 2 0:21:11 0:01:04 1123.714 2.0
3     RS AERO 5 1181   Roger Belton   1120 28:10 2 0:25:09 0:05:33 1395.353 3.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     SUPERNOVA 1080 FSC James Gerwat (Jimbo)   1075 21.42 2 0.20.11 0.00.00 1075 1.0
2     RS AERO 7 1672   Richard Bentley   1071 22.41 2 0.21.11 0.01.04 1123.714 2.0
3     RS AERO 5 1181   Roger Belton   1120 28.1 2 0.25.01 0.05.24 1387.922 3.0

R6 - 16/7/17 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     LARK 2265   Martin Gillan C Gillan 1070 38.2 2 0.35.33 0.00.00 1070 1.0
2     BLAZE 783   Mark Phillips   1023 41.38 2 0.40.42 0.05.16 1171.28 2.0
3     BLAZE 782 FSC Peter Jones   1023 42.25 2 0.41.28 0.06.03 1193.317 3.0
4     SUPERNOVA 1080 FSC James Gerwat (Jimbo)   1075 44.48 2 0.41.40 0.06.35 1260.368 4.0
5     RS 100 8.4 360   Tim Cutsforth   1008 42.51 2 0.42.31 0.07.01 1205.508 5.0
6     RS AERO 7 1672   Richard Bentley   1071 46.5 2 0.43.02 0.08.01 1296.472 6.0
7     RS AERO 7 1777 FSC Catherine Helmsley   1071 46.48 2 0.43.42 0.08.44 1316.635 7.0
8     solution 457 FSC Andy Farrer   1087 47.31 2 0.43.43 0.08.53 1336.797 8.0
9     BLAZE 773 FSC Ross Fisher   1023 DNF 2       49.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     LARK 2265   Martin Gillan C Gillan 1070 37.43 2 0.35.15 0.00.00 1070 1.0
2     solution 457 FSC Andy Farrer   1087 40.03 2 0.36.51 0.01.44 1136.195 2.0
3     RS AERO 7 1672   Richard Bentley   1071 40.40 2 0.37.58 0.02.55 1153.69 3.0
4     RS AERO 7 1777 FSC Catherine Helmsley   1071 41.20 2 0.38.36 0.03.35 1172.603 4.0
5     BLAZE 783   Mark Phillips   1023 40.12 2 0.39.18 0.04.08 1140.451 5.0
6     SUPERNOVA 1080 FSC James Gerwat (Jimbo)   1075 42.55 2 0.39.55 0.05.01 1217.521 6.0
7     BLAZE 782 FSC Peter Jones   1023 40.56 2 0.40.01 0.04.52 1161.255 7.0
8     RS 100 8.4 360   Tim Cutsforth   1008 41.27 2 0.41.07 0.05.55 1175.913 8.0
9     BLAZE 773 FSC Ross Fisher   1023 42.47 2 0.41.49 0.06.43 1213.738 9.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     RS 100 8.4 360   Tim Cutsforth   1008 33:30 3 0:33:14 0:00:00 1008 1.0
2     BLAZE 773 FSC Ross Fisher   1023 34:03 3 0:33:17 0:00:03 1024.549 2.0
3     SUPERNOVA 1080 FSC James Gerwat (Jimbo)   1075 36:09 3 0:33:38 0:00:25 1087.737 3.0
4     BLAZE 782 FSC Peter Jones   1023 34:31 3 0:33:44 0:00:31 1038.591 4.0
5     RS AERO 7 1413   Roshan Verghese   1071 36:18 3 0:33:54 0:00:42 1092.251 5.0
6     RS AERO 7 1672   Richard Bentley   1071 36:22 3 0:33:57 0:00:46 1094.257 6.0
7     LARK 2265   Martin Gillan C Gillan 1070 36:24 3 0:34:01 0:00:50 1095.26 7.0
8     RS AERO 5 1181   Toby Scofield   1120 38:38 3 0:34:30 0:01:25 1162.46 8.0
9     RS AERO 7 1675 FSC Chris Whitney   1071 37:53 3 0:35:22 0:02:17 1139.893 9.0
10     RS TERA SPORT 3496   Adelicia Lavender   1432 35:23 2 0:37:04 0:03:39 1597.003 10.0
11     BYTE CI 2623   Jo Andrews   1180 31:37 2 0:40:11 0:05:28 1426.997 11.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com