venue burgee

Golden Jubilee Trophy 2016

Felpham Sailing Club

Results are provisional as of 18:09 on August 2, 2017

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1
1/05/16 11:00
R2
1/05/16 12:00
Total Nett
1st RS AERO 7 1672 Richard Bentley   1071 5.0 1.0 6.0 6.0
2nd BLAZE 782 Pete Jones   1023 2.0 4.0 DNF 6.0 6.0
3rd SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1075 6.0 2.0 8.0 8.0
4th SOLO 5691 Guy Mayger   1143 1.0 15.0 DNC 16.0 16.0
5th RS AERO 7 1675 Chris Whitney   1071 3.0 15.0 DNC 18.0 18.0
6th LASER RADIAL 195115 Alex Mayger   1139 4.0 15.0 DNC 19.0 19.0
7th RS AERO 7 1413 Roshan Verghese   1071 7.0 15.0 DNC 22.0 22.0
8th LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1070 8.0 15.0 DNC 23.0 23.0
9th LASER RADIAL 152812 Mark Aldous   1139 9.0 15.0 DNC 24.0 24.0
10th LASER RADIAL 166393 Owen Aldous   1139 10.0 15.0 DNC 25.0 25.0
11th RS TERA SPORT 943 Adelicia Lavender   1432 11.0 15.0 DNC 26.0 26.0
12th SOLUTION 457 Andy Farrer   1087 12.0 15.0 DNC 27.0 27.0
13th RS FEVA XL 11 Emily McKinnon Andy McKinnon 1240 13.0 15.0 DNC 28.0 28.0
14th BYTE CII 2387 Lauren Bentley   1147 15.0 DNF 15.0 DNC 30.0 30.0

R1 - 1/05/16 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 SOLO 5691 Guy Mayger   1143   42:59 3 0:37:36 0:00:00 1143 1.0
2 BLAZE 782 Pete Jones   1023   38:39 3 0:37:47 0:00:11 1027.769 2.0
3 RS AERO 7 1675 Chris Whitney   1071   40:40 3 0:37:58 0:00:23 1081.396 3.0
4 LASER RADIAL 195115 Alex Mayger   1139   44:31 3 0:39:05 0:01:41 1183.774 4.0
5 RS AERO 7 1672 Richard Bentley   1071   41:56 3 0:39:09 0:01:39 1115.079 5.0
6 SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1075   42:06 3 0:39:10 0:01:40 1119.511 6.0
7 RS AERO 7 1413 Roshan Verghese   1071   42:00 3 0:39:13 0:01:43 1116.851 7.0
8 LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam 1070   42:43 3 0:39:55 0:02:29 1135.909 8.0
9 LASER RADIAL 152812 Mark Aldous   1139   45:30 3 0:39:57 0:02:40 1209.922 9.0
10 LASER RADIAL 166393 Owen Aldous   1139   45:45 3 0:40:10 0:02:55 1216.57 10.0
11 RS TERA SPORT 943 Adelicia Lavender   1432   40:04 2 0:41:58 0:04:10 1598.161 11.0
12 SOLUTION 457 Andy Farrer   1087   46:45 3 0:43:00 0:05:52 1243.162 12.0
13 RS FEVA XL 11 Emily McKinnon Andy McKinnon 1240   42:54 2 0:51:54 0:11:49 1711.176 13.0
14 BYTE CII 2387 Lauren Bentley   1147   DNF         15.0

R2 - 1/05/16 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1 RS AERO 7 1672 Richard Bentley   1071   28:33 4 0:26:39 0:00:00 1071 1.0
2 SUPERNOVA 1080 James Gerwat   1075   29:59 4 0:27:53 0:01:20 1124.769 2.0
3 BLAZE 782 Pete Jones   1023   DNF         4.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com