FRY 2018 - Gold

Felpham Youth Regatta 2018 - Gold Fleet

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Gold   RS AERO 5 1181   Fin Swanton   1129 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 11.0 6.0
2nd Gold   LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142 3.0 (4.0) 3.0 (5.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 22.0 13.0
3rd Gold   LASER RADIAL 208970   Tom Twist   1142 2.0 (3.0) (4.0) 2.5 3.0 3.0 3.0 3.0 23.5 16.5
4th Gold   TOPPER 46076   Oliver Wattam   1358 (5.0) 2.0 2.0 2.5 (5.0) 2.0 4.0 5.0 27.5 17.5
5th Gold   LASER RADIAL 185220   Owen Rowlands   1142 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 6.0 7.0 4.0 5.5 5.0 4.0 55.5 31.5
6th Gold   RS FEVA XL 6496   Lilli Kracke Molly Ayling 1240 7.0 5.0 5.0 4.0 (11.0) (10.0) 7.0 6.0 55.0 34.0
7th Gold   TOPPER 47786   Lily Wheeler   1358 (12.0 DNF) (9.0) 8.0 6.0 9.0 5.5 6.0 8.0 63.5 42.5
8th Gold   LASER 4.7 80808   Hayden Kracke   1207 (8.0) 7.0 7.0 (8.0) 7.0 7.0 8.0 7.0 59.0 43.0
9th Gold   RS TERA SPORT 1269   John Stokes   1432 4.0 8.0 (9.0) 9.0 6.0 9.0 (10.0) 9.0 64.0 45.0
10th Gold   LASER RADIAL 1   Charlie Howell   1142 6.0 6.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 8.0 8.0 9.0 12.0 DNC 73.0 49.0
11th Gold   TOPPER 4.2 45250   Luke Roberts   1416 9.0 (12.0 DNC) 10.0 10.0 10.0 11.0 11.0 (12.0 DNC) 85.0 61.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold   RS AERO 5 1181   Fin Swanton   1129   40:10 7 0:35:35 1.0
2 Gold   LASER RADIAL 208970   Tom Twist   1142   41:06 7 0:35:59 2.0
3 Gold   LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142   37:26 6 0:38:15 3.0
4 Gold   RS TERA SPORT 1269   John Stokes   1432   31:48 4 0:38:52 4.0
5 Gold   TOPPER 46076   Oliver Wattam   1358   37:54 5 0:39:04 5.0
6 Gold   LASER RADIAL 1   Charlie Howell   1142   37:52 5 0:46:25 6.0
7 Gold   RS FEVA XL 6496   Lilli Kracke Molly Ayling 1240   34:58 4 0:49:21 7.0
8 Gold   LASER 4.7 80808   Hayden Kracke   1207   37:30 4 0:54:22 8.0
9 Gold   TOPPER 4.2 45250   Luke Roberts   1416   33:00 3 0:54:23 9.0
10 Gold   TOPPER 47786   Lily Wheeler   1358   DNF 5   12.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold   RS AERO 5 1181   Fin Swanton   1129   39:42 5 0:35:10 1.0
2 Gold   TOPPER 46076   Oliver Wattam   1358   40:28 4 0:37:15 2.0
3 Gold   LASER RADIAL 208970   Tom Twist   1142   35:30 4 0:38:51 3.0
4 Gold   LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142   35:40 4 0:39:02 4.0
5 Gold   RS FEVA XL 6496   Lilli Kracke Molly Ayling 1240   40:40 4 0:41:00 5.0
6 Gold   LASER RADIAL 1   Charlie Howell   1142   40:00 4 0:43:47 6.0
7 Gold   LASER 4.7 80808   Hayden Kracke   1207   43:47 4 0:45:21 7.0
8 Gold   RS TERA SPORT 1269   John Stokes   1432   43:15 3 0:50:20 8.0
9 Gold   TOPPER 47786   Lily Wheeler   1358   45:37 3 0:55:59 9.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold   RS AERO 5 1181   Fin Swanton   1129   33:45 4 0:29:54 1.0
2 Gold   TOPPER 46076   Oliver Wattam   1358   31:41 3 0:31:06 2.0
3 Gold   LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142   35:40 4 0:31:14 3.0
4 Gold   LASER RADIAL 208970   Tom Twist   1142   35:54 4 0:31:26 4.0
5 Gold   RS FEVA XL 6496   Lilli Kracke Molly Ayling 1240   31:08 3 0:33:29 5.0
6 Gold   LASER RADIAL 185220   Owen Rowlands   1142   38:25 4 0:33:38 6.0
7 Gold   LASER 4.7 80808   Hayden Kracke   1207   30:32 3 0:33:44 7.0
8 Gold   TOPPER 47786   Lily Wheeler   1358   36:00 3 0:35:21 8.0
9 Gold   RS TERA SPORT 1269   John Stokes   1432   39:37 3 0:36:53 9.0
10 Gold   TOPPER 4.2 45250   Luke Roberts   1416   40:20 3 0:37:59 10.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold   RS AERO 5 1181   Fin Swanton   1129   31:45 4 0:28:07 1.0
2 Gold   LASER RADIAL 208970   Tom Twist   1142   34:40 4 0:30:21 2.5
2 Gold   TOPPER 46076   Oliver Wattam   1358   30:55 3 0:30:21 2.5
4 Gold   RS FEVA XL 6496   Lilli Kracke Molly Ayling 1240   37:45 4 0:30:27 4.0
5 Gold   LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142   34:51 4 0:30:31 5.0
6 Gold   TOPPER 47786   Lily Wheeler   1358   33:30 3 0:32:53 6.0
7 Gold   LASER RADIAL 185220   Owen Rowlands   1142   37:37 4 0:32:56 7.0
8 Gold   LASER 4.7 80808   Hayden Kracke   1207   30:04 3 0:33:13 8.0
9 Gold   RS TERA SPORT 1269   John Stokes   1432   37;00 3 0;34;27 9.0
10 Gold   TOPPER 4.2 45250   Luke Roberts   1416   42:52 3 0:40:22 10.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold   RS AERO 5 1181   Fin Swanton   1129   32:30 3 0:28:47 1.0
2 Gold   LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142   33:24 3 0:29:15 2.0
3 Gold   LASER RADIAL 208970   Tom Twist   1142   34:12 3 0:29:57 3.0
4 Gold   LASER RADIAL 185220   Owen Rowlands   1142   35:55 3 0:31:27 4.0
5 Gold   TOPPER 46076   Oliver Wattam   1358   28:30 2 0:31:29 5.0
6 Gold   RS TERA SPORT 1269   John Stokes   1432   30:38 2 0:32:05 6.0
7 Gold   LASER 4.7 80808   Hayden Kracke   1207   26:12 2 0:32:34 7.0
8 Gold   LASER RADIAL 1   Charlie Howell   1142   37:13 3 0:32:35 8.0
9 Gold   TOPPER 47786   Lily Wheeler   1358   30:07 2 0:33:16 9.0
10 Gold   TOPPER 4.2 45250   Luke Roberts   1416   32:36 2 0:34:32 10.0
11 Gold   RS FEVA XL 6496   Lilli Kracke Molly Ayling 1240   28:50 2 0:34:53 11.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold   LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142   32:34 3 0:28:31 1.0
2 Gold   TOPPER 46076   Oliver Wattam   1358   39:16 3 0:28:55 2.0
3 Gold   LASER RADIAL 208970   Tom Twist   1142   33:37 3 0:29:26 3.0
4 Gold   RS AERO 5 1181   Fin Swanton   1129   33:55 3 0:30:02 4.0
5 Gold   LASER RADIAL 185220   Owen Rowlands   1142   34:46 3 0:30:27 5.5
5 Gold   TOPPER 47786   Lily Wheeler   1358   41:21 3 0:30:27 5.5
7 Gold   LASER 4.7 80808   Hayden Kracke   1207   37:02 3 0:30:41 7.0
8 Gold   LASER RADIAL 1   Charlie Howell   1142   36:08 3 0:31:38 8.0
9 Gold   RS TERA SPORT 1269   John Stokes   1432   30:15 2 0:31:41 9.0
10 Gold   RS FEVA XL 6496   Lilli Kracke Molly Ayling 1240   40:06 3 0:32:20 10.0
11 Gold   TOPPER 4.2 45250   Luke Roberts   1416   31:56 2 0:33:50 11.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold   RS AERO 5 1181   Fin Swanton   1129   31:10 4 0:27:36 1.0
2 Gold   LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142   33:14 4 0:29:06 2.0
3 Gold   LASER RADIAL 208970   Tom Twist   1142   33:43 4 0:29:31 3.0
4 Gold   TOPPER 46076   Oliver Wattam   1358   30:30 3 0:29:57 4.0
5 Gold   LASER RADIAL 185220   Owen Rowlands   1142   26:32 3 0:30:59 5.0
6 Gold   TOPPER 47786   Lily Wheeler   1358   32:00 3 0:31:25 6.0
7 Gold   RS FEVA XL 6496   Lilli Kracke Molly Ayling 1240   29:35 3 0:31:49 7.0
8 Gold   LASER 4.7 80808   Hayden Kracke   1207   28:50 3 0:31:51 8.0
9 Gold   LASER RADIAL 1   Charlie Howell   1142   29:29 3 0:34:25 9.0
10 Gold   RS TERA SPORT 1269   John Stokes   1432   38:03 3 0:35:26 10.0
11 Gold   TOPPER 4.2 45250   Luke Roberts   1416   27:02 2 0:38:11 11.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Gold   RS AERO 5 1181   Fin Swanton   1129   24:18 3 0:21:31 1.0
2 Gold   LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142   24:50 3 0:21:45 2.0
3 Gold   LASER RADIAL 208970   Tom Twist   1142   25:23 3 0:22:14 3.0
4 Gold   LASER RADIAL 185220   Owen Rowlands   1142   25:51 3 0:22:38 4.0
5 Gold   TOPPER 46076   Oliver Wattam   1358   20:32 2 0:22:41 5.0
6 Gold   RS FEVA XL 6496   Lilli Kracke Molly Ayling 1240   19:22 2 0:23:26 6.0
7 Gold   LASER 4.7 80808   Hayden Kracke   1207   18:56 2 0:23:32 7.0
8 Gold   TOPPER 47786   Lily Wheeler   1358   21:32 2 0:23:47 8.0
9 Gold   RS TERA SPORT 1269   John Stokes   1432   24:50 2 0:26:01 9.0



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com