Friday Night 2018

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 36, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Wet One Spring May Day R3 R4 Remember The Course R7 R8 R9 R10 R11 Total Nett
1st     TOPPER 20035   Finley Geri   1358 (37.0 DNC) 9.0 6.0 3.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 7.0 6.0 (37.0 DNC) 5.0 184.0 36.0
2nd     LASER RADIAL 185220   Owen Rowlands   1142 3.0 (37.0 DNC) 8.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNF) 37.0 DNC 3.0 4.0 3.0 206.0 58.0
3rd     TOPPER 44477   Joshua James   1358 (37.0 DNC) 10.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 6.0 9.0 5.0 4.0 219.0 71.0
4th     RS AERO 7 2415   Jack Miller   1068 1.0 1.0 1.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 1.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNF 226.0 78.0
5th     LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142 (37.0 DNC) 2.0 3.0 1.0 (37.0 DSQ) (37.0 DNC) (37.0 DNF) 37.0 DNC 1.0 37.0 DNC 229.0 81.0
6th     TOPPER 41388   Connor Gillam   1358 2.0 (37.0 DNC) 4.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNF) 1.0 37.0 DNC 37.0 DNC 1.0 230.0 82.0
7th     TOPPER 46076   Oliver Wattam   1358 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 2.0 1.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 5.0 6.0 37.0 DNC 236.0 88.0
8th     LASER 4.7 80808   Hayden Kracke   1207 (37.0 DNC) 7.0 10.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 5.0 8.0 37.0 DNC 37.0 DNC 252.0 104.0
9th     RS FEVA XL 6496   Molly Lilly 1240 (37.0 DNF) 8.0 7.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 7.0 37.0 DNC 37.0 DNC 281.0 133.0
10th     Laser radial 172527   Sam Brackley   1142 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 2.0 2.0 37.0 DNC 300.0 152.0
11th     LASER RADIAL 208970   Tom Twist   1142 (37.0 DNC) 3.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DSQ) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 3.0 37.0 DNC 302.0 154.0
12th     LASER RADIAL 1   Charlie Howell   1142 (37.0 DNC) 6.0 (37.0 DNC) 4.0 (37.0 DSQ) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 306.0 158.0
13th     LASER RADIAL 141035   Alana Corbett   1142 (37.0 DNC) 5.0 5.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 306.0 158.0
14th     LASER 167771   Tom Simpson   1098 (37.0 DNF) 4.0 12.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 312.0 164.0
15th     LASER 160427   Finn Swanton   1098 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 1.0 37.0 DNC 37.0 DNC 334.0 186.0
16th     RS TERA SPORT 3496   Adelicia   1432 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 2.0 335.0 187.0
17th     RS FEVA XL 6496   FinnSwanton Lilly 1240 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 2.0 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 335.0 187.0
18th     TOPPER 47779   Robert Stein   1358 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 2.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 335.0 187.0
19th     LASER 4.7     Erin   1207 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 3.0 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 336.0 188.0
20th     Laser radial 141035   Robin Stein   1142 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 4.0 37.0 DNC 37.0 DNC 337.0 189.0
21st     LASER 4.7 16771   Tom   1207 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 4.0 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 337.0 189.0
22nd     LASER 4.7 8080   Lilly Kracke   1207 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 5.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 338.0 190.0
23rd   The love boat 2000 tbc   Tom Twist Alice Surner 1109 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 6.0 339.0 191.0
24th     RS FEVA XL 1   Freya Gracie 1240 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 6.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 339.0 191.0
25th     RS FEVA XL 11   Alice Katie 1240 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 7.0 37.0 DNC 340.0 192.0
26th     LASER Red Stripe   Toby Pelling   1098 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 9.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 342.0 194.0
27th     TOPPER 45250   Luke Roberts   1358 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 11.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 344.0 196.0
28th     PICO 4   Josie   1330 (37.0 DNC) 11.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 344.0 196.0
29th     PICO 1   Ruby Richards Freya Fenton 1330 (37.0 DNC) 12.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 345.0 197.0
30th     TOPPER 45565   Jorja Riley   1358 (37.0 DNC) 13.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 346.0 198.0
31st     PICO 3   Izzy Ellie 1330 (37.0 DNC) 14.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 347.0 199.0
32nd     PICO 2   Gracie   1330 (37.0 DNC) (37.0 DNF) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 370.0 222.0
32nd     LASER RADIAL 160427   Fin Swanton   1142 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNF) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 370.0 222.0
32nd       208970         (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 370.0 222.0
32nd     LASER RADIAL 91221   Alice Serna   1142 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DSQ 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 370.0 222.0
32nd                 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 370.0 222.0

Wet One - 27.04.2018 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     RS AERO 7 2415   Jack Miller   1068 26:09 3 0:24:29 0:00:00 1068 1.0
2     TOPPER 41388   Connor Gillam   1358 24:20 2 0:26:53 0:02:10 1490.707 2.0
3     LASER RADIAL 185220   Owen Rowlands   1142 31:52 3 0:27:54 0:03:54 1301.476 3.0
4     RS FEVA XL 6496   Molly Lilly 1240 DNF         37.0
4     LASER 167771   Tom Simpson   1098 DNF         37.0

Spring May Day

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     RS AERO 7 2415   Jack Miller   1068 44:12 3 0:41:23 0:00:00 1068 1.0
2     LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142 32:06 2 0:42:10 0:00:35 1163.443 2.0
3     LASER RADIAL 208970   Tom Twist   1142 32:88 2 0:43:57 0:01:57 1212.977 3.0
4     LASER 167771   Tom Simpson   1098 32:12 2 0:43:59 0:01:54 1167.068 4.0
5     LASER RADIAL 141035   Alana Corbett   1142 33:58 2 0:44:37 0:02:27 1231.1 5.0
6     LASER RADIAL 1   Charlie Howell   1142 37:44 2 0:49:34 0:06:13 1367.62 6.0
7     LASER 4.7 80808   Hayden Kracke   1207 42:05 2 0:52:18 0:08:47 1525.283 7.0
8     RS FEVA XL 6496   Molly Lilly 1240 44:56 2 0:54:21 0:10:43 1628.579 8.0
9     TOPPER 20035   Finley Geri   1358 53:39 2 0:59:16 0:16:11 1944.509 9.0
10     TOPPER 44477   Joshua James   1358 55:15 2 1:01:02 0:17:47 2002.5 10.0
11     PICO 4   Josie   1330 35:51 1 1:20:52 0:17:30 2598.719 11.0
12     PICO 1   Ruby Richards Freya Fenton 1330 38:24 1 1:26:37 0:20:03 2783.566 12.0
13     TOPPER 45565   Jorja Riley   1358 40:43 1 1:29:57 0:21:59 2951.498 13.0
14     PICO 3   Izzy Ellie 1330 50:41 1 1:54:19 0:32:20 3673.968 14.0
15     PICO 2   Gracie   1330 DNF         37.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     RS AERO 7 2415   Jack Miller   1068 34:51 3 0:32:38 0:00:00 1068 1.0
2     TOPPER 47779   Robert Stein   1358 32:18 2 0:35:41 0:02:45 1484.78 2.0
3     LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142 27:36 2 0:36:15 0:02:45 1268.729 3.0
4     TOPPER 41388   Connor Gillam   1358 35:01 2 0:38:41 0:05:28 1609.661 4.0
5     LASER RADIAL 141035   Alana Corbett   1142 30:05 2 0:39:31 0:05:14 1382.884 5.0
6     TOPPER 20035   Finley Geri   1358 36:14 2 0:40:01 0:06:41 1665.59 6.0
7     RS FEVA XL 6496   Molly Lilly 1240 35:30 2 0:42:57 0:08:31 1631.879 7.0
8     LASER RADIAL 185220   Owen Rowlands   1142 33:11 2 0:43:35 0:08:20 1525.386 8.0
9     LASER Red Stripe   Toby Pelling   1098 32:07 2 0:43:53 0:08:14 1476.353 9.0
10     LASER 4.7 80808   Hayden Kracke   1207 35:28 2 0:44:05 0:09:13 1630.347 10.0
11     TOPPER 45250   Luke Roberts   1358 42:30 2 0:46:57 0:12:57 1953.659 11.0
12     LASER 167771   Tom Simpson   1098 41:40 2 0:56:55 0:17:47 1915.352 12.0
13     LASER RADIAL 160427   Fin Swanton   1142 DNF         37.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142 26:48 2 0:23:28 0:00:00 1142 1.0
2     TOPPER 46076   Oliver Wattam   1358 20:54 1 0:30:47 0:04:58 1781.179 2.0
3     TOPPER 20035   Finley Geri   1358 23:35 1 0:34:44 0:07:39 2009.863 3.0
4     LASER RADIAL 1   Charlie Howell   1142 21:34 1 0:37:46 0:08:10 1837.995 4.0
5     LASER 4.7 8080   Lilly Kracke   1207 23:59 1 0:39:44 0:09:49 2043.953 5.0
6     RS FEVA XL 1   Freya Gracie 1240 30:11 1 0:48:41 0:15:38 2572.341 6.0

Remember The Course

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     TOPPER 46076   Oliver Wattam   1358 34:43 3 0:25:34 0:00:00 1358 1.0
2     LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142 DSQ 4       37.0
2     LASER RADIAL 208970   Tom Twist   1142 DSQ 4       37.0
2     LASER RADIAL 1   Charlie Howell   1142 DSQ 3       37.0
2     LASER RADIAL 91221   Alice Serna   1142 DSQ 4       37.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R7 - 15/08/18 at 18:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     RS AERO 7 2415   Jack Miller   1068 23:15 4 0:21:46 0:00:00 1068 1.0
2     LASER RADIAL 185220   Owen Rowlands   1142 DNF         37.0
2     TOPPER 41388   Connor Gillam   1358 DNF         37.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     TOPPER 41388   Connor Gillam   1358 39:53 3 0:29:22 0:00:00 1358 1.0
2     RS FEVA XL 6496   FinnSwanton Lilly 1240 36:51 3 0:29:43 0:00:26 1254.717 2.0
3     LASER 4.7     Erin   1207 36:55 3 0:30:35 0:01:28 1256.987 3.0
4     LASER 4.7 16771   Tom   1207 37:47 3 0:31:18 0:02:20 1286.496 4.0
5     LASER 4.7 80808   Hayden Kracke   1207 38:19 3 0:31:45 0:02:52 1304.656 5.0
6     TOPPER 44477   Joshua James   1358 28:57 1 1:03:57 0:15:39 2957.183 6.0
7     TOPPER 20035   Finley Geri   1358 29:01 1 1:04:06 0:15:43 2963.992 7.0
8     LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142 DNF         37.0

R9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     LASER 160427   Finn Swanton   1098 37:34 4 0:34:13 0:00:00 1098 1.0
2     Laser radial 172527   Sam Brackley   1142 41:33 4 0:36:23 0:02:29 1214.425 2.0
3     LASER RADIAL 185220   Owen Rowlands   1142 42:42 4 0:37:23 0:03:38 1248.037 3.0
4     Laser radial 141035   Robin Stein   1142 43:28 4 0:38:04 0:04:24 1270.445 4.0
5     TOPPER 46076   Oliver Wattam   1358 40:12 3 0:39:28 0:05:21 1566.623 5.0
6     TOPPER 20035   Finley Geri   1358 41:16 3 0:40:31 0:06:25 1608.192 6.0
7     RS FEVA XL 6496   Molly Lilly 1240 40:22 3 0:43:24 0:08:33 1573.118 7.0
8     LASER 4.7 80808   Hayden Kracke   1207 39:48 3 0:43:58 0:08:50 1551.035 8.0
9     TOPPER 44477   Joshua James   1358 45:31 3 0:44:41 0:10:40 1773.817 9.0

R10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     LASER RADIAL 187491   Alfie Lester   1142 34:47 2 0:30:27 0:00:00 1142 1.0
2     Laser radial 172527   Sam Brackley   1142 34:55 2 0:30:35 0:00:08 1146.378 2.0
3     LASER RADIAL 208970   Tom Twist   1142 35:07 2 0:30:45 0:00:20 1152.944 3.0
4     LASER RADIAL 185220   Owen Rowlands   1142 36:37 2 0:32:04 0:01:50 1202.192 4.0
5     TOPPER 44477   Joshua James   1358 47:02 2 0:34:38 0:05:40 1544.19 5.0
6     TOPPER 46076   Oliver Wattam   1358 47:51 2 0:35:14 0:06:29 1571.002 6.0
7     RS FEVA XL 11   Alice Katie 1240 45:03 2 0:36:20 0:07:17 1479.073 7.0

R11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected BCE BCR Points
1     TOPPER 41388   Connor Gillam   1358 24:18 2 0:17:54 0:00:00 1358 1.0
2     RS TERA SPORT 3496   Adelicia   1432 26:16 2 0:18:21 0:00:39 1467.907 2.0
3     LASER RADIAL 185220   Owen Rowlands   1142 21:05 2 0:18:28 0:00:39 1178.237 3.0
4     TOPPER 44477   Joshua James   1358 25:48 2 0:19:00 0:01:30 1441.827 4.0
5     TOPPER 20035   Finley Geri   1358 25:57 2 0:19:07 0:01:39 1450.21 5.0
6   The love boat 2000 tbc   Tom Twist Alice Surner 1109 21:41 2 0:19:33 0:01:50 1211.768 6.0
7     RS AERO 7 2415   Jack Miller   1068 DNF         37.0

R12

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R13

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R14

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R16

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com