Calendar / Programme

The full programme for 2017 is shown below.  Please keep an eye on the club noticeboard and mailing list for any changes.  All times are given in local time (GMT or BST as appropriate).

Key: SOC(social), TC(training), Y(youth), AVLT(average lap racing), INF(informal), P(pursuit), O(open meeting)

DateTimeEventTypeHighwaterHeight (m)
Sat 4 MartbcHorse Race NightSOC15:105.3
Sun 5 Mar09:30Working Party16:104.9
Thu 9 Mar19:00Powerboat training-Theory sessionTC08:504.8
Thu 16 Mar19:00Powerboat training-Theory sessionTC13:305.4
Sat 18 Mar18:00Racing Rules Clinic at Chichester YC14:305.0
Thu 23 Mar19:00Powerboat training-Theory sessionTC19:504.4
Sat 1 AprtbcMeg and Pete's Quiz NightSOC15:105.7
Thu 6 Apr19:00Powerboat training-Theory sessionTC08:204.5
Fri 7 Apr17:00Youth Sailing - Sign on eveningY09:304.7
Sun 9 AprtbcBig BreakfastSOC11:105.3
Sun 9 Apr13:00; 14:00Aries Series; Spring Series; Top Hat 1, 2AVLT11:105.3
Sat 15 Apr09:00-15:00Safety Boat Course (Practical)TC14:305.3
Sat 15 Apr10:00Skill Saturday & Race TrainingINF14:305.3
Sun 16 Apr11:00Clubhouse TrophyAVLT15:005.1
Sun 16 Apr12:00RNLI PennantAVLT15:005.1
Mon 17 Apr11:00; 12:00King George V Trophy 1, 2AVLT15:404.8
Wed 19 Apr09:30 - 16:30Dinghy Instructor Course Pre-Entry AssessmentTC17:304.3
Thu 20 Apr09:30 - 16:30Dinghy Assistant Instructor Course Day 1TC19:004.2
Fri 21 Apr09:30 - 16:30Dinghy Assistant Instructor Course Day 2TC20:104.4
Fri 21 Apr16:45Youth Sailing - first sailing eveningY20:104.4
Sat 22 Apr13:00Skill Saturday & Race TrainingINF08:404.5
Sun 23 Apr11:00; 12:00Aries Series; Spring Series; Top Hat 3, 4AVLT09:304.9
Sun 23 Apr13:00Viking; Looking Glass 1AVLT09:304.9
Thu 27 AprtbcWomen on Water - Welcome receptionINF12:405.9
Fri 28 Apr16:45Youth SailingY13:206.0
Sat 29 Apr10:00Skill Saturday & Race TrainingINF14:105.9
Sun 30 Apr11:00; 12:00Golden Jubilee Cup 1, 2AVLT15:005.7
Sun 30 Apr13:00Wannop & FalconerP15:005.7
Mon 1 May11:00; 12:00Coxswains Cannon 1, 2AVLT15:505.4
Mon 1 May13:00North MarkAVLT15:505.4
Wed 3 May19:00Capstan Series 1AVLT18:004.7
Wed 3 MayNew Members EveningSOC18:004.7
Thu 4 May18:00Women on Water - first sailing eveningINF19:204.6
Fri 5 May16:45Youth SailingY08:004.4
Sat 6 May09:30 - 16:30Adult Start Sailing Course Day 1TC09:104.6
Sat 6 May09:30Powerboat Level 2 PracticalTC09:104.6
Sat 6 May13:00Skill Saturday & Race TrainingINF09:104.6
Sun 7 May09:30 - 16:30Adult Start Sailing Course Day 2TC10:004.9
Sun 7 May12:00; 13:00Aries Series; Spring Series; Top Hat 5, 6AVLT10:004.9
Sun 7 May14:00Viking; Looking Glass 2AVLT10:004.9
Wed 10 May19:00Capstan Series 2AVLT12:005.4
Thu 11 May18:00Women on WaterINF12:405.4
Fri 12 May16:45Youth SailingY13:105.4
Sat 13 May10:00Push the Boat Out13:405.3
Sat 13 Maytbc80's DiscoSOC13:405.3
Sun 14 May11:00; 12:00Aries Series; Spring Series; Top Hat 7, 8AVLT14:105.3
Sun 14 May14:00; 15:00Viking; Looking Glass 3, 4AVLT14:105.3
Wed 17 May19:00Capstan Series 3AVLT16:004.8
Thu 18 May18:00Women on WaterINF17:004.5
Fri 19 May16:45Youth SailingY18:104.4
Sat 20 MaytbcSolo Southern Area ChampionshipsO19:304.6
Sun 21 MaytbcSolo Southern Area ChampionshipsO08:004.5
Wed 24 May19:00Capstan Series 4AVLT10:405.5
Thu 25 May18:00Women on WaterINF11:305.7
Fri 26 May16:45Youth SailingY12:205.9
Sat 27 May10:00Skill Saturday & Race TrainingINF13:105.9
Sun 28 May11:00Presidents PrizeAVLT14:005.9
Sun 28 May14:00Tyger TrophyP14:005.9
Mon 29 May11:00; 12:00Commodores Cup incl. Laser Challenge CupAVLT14:505.8
Mon 29 May14:00Asymmetric Plate; Feva Red Sails TrophyAVLT14:505.8
Tue 30 May09:30-16:30Start Sailing Course & Improvers course Day 1TC15:405.5
Wed 31 May09:30-16:30Start Sailing Course & Improvers course Day 2TC16:405.2
Wed 31 May19:00Capstan Series 5AVLT16:405.2
Thu 1 Jun09:30-16:30Start Sailing Course & Improvers course Day 1TC17:405.0
Thu 1 Jun13:30Silver SailorsINF17:405.0
Thu 1 Jun18:00Women on WaterINF17:405.0
Fri 2 Jun09:30-16:30Start Sailing Course & Improvers course Day 2TC18:504.8
Fri 2 Jun16:45Youth SailingY18:504.8
Sat 3 Jun09:30 - 16:30Laser Coaching with RYA Coach Andy KerrTC19:504.7
Sat 3 Jun09:30 - 16:30Adult Start Sailing Course Day 1TC19:504.7
Sat 3 Jun13:00Skill Saturday & Race TrainingINF19:504.7
Sun 4 Jun09:30 - 16:30Adult Start Sailing Course Day 2TC08:204.5
Sun 4 Jun11:00; 12:00Aries Series; Spring Series; Top Hat 9, 10AVLT08:204.5
Sun 4 Jun14:00; 15:00Viking; Looking Glass 5, 6AVLT08:204.5
Wed 7 Jun19:00Capstan Series 6AVLT10:505.0
Thu 8 Jun13:30Silver SailorsINF11:305.2
Thu 8 Jun18:00Women on WaterINF11:305.2
Fri 9 Jun16:45Youth SailingY12:105.5
Sat 10 Jun13:00Skill Saturday & Race TrainingINF12:405.3
Sun 11 Jun11:00; 12:00Aries Series; Spring Series; Top Hat 11, 12AVLT13:205.3
Sun 11 Jun14:00; 15:00Viking; Looking Glass 7, 8AVLT13:205.3
Wed 14 Jun19:00Capstan Series 7AVLT15:005.1
Thu 15 Jun11:00Silver SailorsINF15:405.0
Thu 15 Jun18:00Women on WaterINF15:405.0
Fri 16 Jun16:45Youth SailingY16:304.9
Sat 17 Jun09:30 - 16:30Team Felpham Youth Squad & FSC Regatta Day trainingTC17:304.7
Sat 17 Jun14:00; 15:00Felpham Open Regatta 1, 2AVLT17:304.7
Sun 18 Jun11:00; 12:00Felpham Open Regatta 3, 4AVLT18:404.7
Sun 18 Jun14:00; 15:00Felpham Open Regatta 5, 6AVLT18:404.7
Wed 21 Jun19:00Capstan Series 8; Portfield Peugeot Challenge CupAVLT09:205.1
Thu 22 Jun13:30Silver SailorsINF10:205.4
Thu 22 Jun18:00Women on WaterINF10:205.4
Fri 23 Jun16:45Youth SailingY11:105.6
Sat 24 Jun13:00Skill Saturday & Race TrainingINF12:005.8
Sun 25 Jun10:00Founders Series; Norseman; Tip Top 1AVLT13:005.9
Sun 25 Jun11:00Menagerie Shield; Princes Pot 1AVLT13:005.9
Sun 25 Jun13:00Tythe Barn (at BRYC)13:005.9
Wed 28 Jun19:00Capstan Series 9AVLT15:305.7
Thu 29 Jun11:00Silver SailorsINF16:205.4
Thu 29 Jun18:00Women on WaterINF16:205.4
Fri 30 Jun16:45Youth SailingY17:105.1
Sat 1 JultbcSouth East Topper TravellerO18:004.9
Sat 1 JultbcWSSYSA Topper Open (at Felpham SC)O18:004.9
Sun 2 Jul11:00; 12:00Founders Series; Norseman; Tip Top 2, 3AVLT19:004.7
Sun 2 Jul14:00; 15:00Menagerie Shield; Princes Pot 2, 3AVLT19:004.7
Wed 5 Jul19:00Capstan Series 10AVLT09:304.5
Thu 6 Jul13:30Silver SailorsINF10:204.8
Thu 6 Jul18:00Women on WaterINF10:204.8
Fri 7 Jul16:45Youth SailingY11:105.0
Fri 7 JultbcJazz and Real Ale NightSOC11:105.0
Sat 8 Jul13:00Skill Saturday & Race TrainingINF11:405.2
Sat 8 JultbcSummer BallSOC11:405.2
Sun 9 Jul11:00; 12:00Founders Series; Norseman; Tip Top 4, 5AVLT12:205.3
Sun 9 Jul14:00; 15:00Menagerie Shield; Princes Pot 4, 5AVLT12:205.3
Wed 12 Jul19:00Capstan Series 11AVLT14:005.4
Thu 13 Jul11:00Silver SailorsINF14:405.3
Thu 13 Jul18:00Women on WaterINF14:405.3
Fri 14 Jul16:45Youth SailingY15:205.3
Sat 15 Jul09:30 - 16:30Team Felpham Youth SquadTC16:105.2
Sat 15 Jul10:00Skill Saturday & Race TrainingINF16:105.2
Sun 16 Jul11:00; 12:00Founders Series; Norseman; Tip Top 6. 7AVLT17:005.0
Sun 16 Jul14:00; 15:00Menagerie Shield; Princes Pot 6, 7AVLT17:005.0
Wed 19 Jul19:00Capstan Series 12AVLT20:305.0
Thu 20 Jul13:30Silver SailorsINF09:004.9
Thu 20 Jul18:00Women on WaterINF09:004.9
Fri 21 Jul16:45Youth SailingY10:005.2
Sat 22 Jul13:00Skill Saturday & Race TrainingINF11:005.5
Sun 23 Jul11:00; 12:00Founders Series; Norseman; Tip Top 8, 9AVLT12:005.7
Sun 23 Jul14:00; 15:00Menagerie Shield; Princes Pot 8, 9AVLT12:005.7
Wed 26 Jul19:00Capstan Series 13AVLT14:305.9
Thu 27 Jul09:30 - 16:30Youth Powerboat Level 1/2 Day 1TC15:105.8
Thu 27 Jul09:30 - 16:30Start Sailing Course/Sailing Improvers Day 1TC15:105.8
Thu 27 Jul11:00Silver SailorsINF15:105.8
Thu 27 Jul18:00Women on WaterINF15:105.8
Fri 28 Jul09:30 - 16:30Youth Powerboat Level 1/2 Day 2TC15:505.6
Fri 28 Jul09:30 - 16:30Start Sailing Course/Sailing Improvers Day 2TC15:505.6
Fri 28 Jul16:45Youth SailingY15:505.6
Sat 29 Jul09:30 - 16:30Powerboat Level 2 PracticalTC16:305.3
Sat 29 Jul09:30 - 16:30Laser Coaching with RYA Coach Andy KerrTC16:305.3
Sat 29 Jul10:00Skill Saturday & Race TrainingINF16:305.3
Sun 30 Jul11:00; 12:00Founders Series; Norseman; Tip Top 10, 11AVLT17:204.9
Sun 30 Jul14:00; 15:00Menagerie Shield; Princes Pot 10, 11AVLT17:204.9
Mon 31 Jul09:30Dinghy Instructor Course Day 1TC18:104.6
Mon 31 Jul09:30 - 16:30Start Racing Course/Racing Improvers Day 1TC18:104.6
Tue 1 Aug09:30Dinghy Instructor Course Day 2TC19:104.4
Tue 1 Aug09:30 - 16:30Start Racing Course/Racing Improvers Day 2TC19:104.4
Wed 2 Aug19:00Dinghy Instructor Course Day 3TC20:104.4
Wed 2 Aug09:30 - 16:30Racing Improvers Day 3TC20:104.4
Wed 2 Aug19:00Capstan Series 14AVLT20:104.4
Thu 3 Aug09:30Dinghy Instructor Course Day 4TC08:504.3
Thu 3 Aug09:30 - 16:30Racing Improvers Day 4TC08:504.3
Thu 3 Aug13:30Silver SailorsINF08:504.3
Thu 3 Aug18:00Women on WaterINF08:504.3
Fri 4 Aug09:30Dinghy Instructor Course Day 5TC09:504.6
Fri 4 Aug09:30 - 16:30Regatta Day/Racing Improvers Day 5TC09:504.6
Fri 4 Aug16:45Youth SailingY09:504.6
Sat 5 Aug13:00Skill Saturday & Race TrainingINF10:404.9
Sun 6 Aug11:00; 12:00Fishers Flipper; Rainbow Trophy 1, 2AVLT11:205.1
Sun 6 Aug14:00; 15:00Sidmouth Shield; Bruce McLaren Trophy 1, 2AVLT11:205.1
Wed 9 Aug19:00Capstan Series 15AVLT13:105.5
Thu 10 Aug11:00Silver SailorsINF13:405.6
Thu 10 Aug18:00Women on WaterINF13:405.6
Fri 11 Aug16:45Youth SailingY14:205.6
Sat 12 Aug10:00Skill Saturday & Race TrainingINF15:005.5
Sun 13 Aug11:00; 12:00Fishers Flipper; Rainbow Trophy 3, 4AVLT15:405.4
Sun 13 Aug14:00; 15:00Sidmouth Shield; Bruce McLaren Trophy 3, 4AVLT15:405.4
Mon 14 Aug09:30 - 16:30Youth Powerboat Level 1/2 Day 1TC16:305.2
Mon 14 Aug09:30 - 16:30Start Sailing Course Day 1TC16:305.2
Tue 15 Aug09:30 - 16:30Youth Powerboat Level 1/2 Day 2TC17:304.9
Tue 15 Aug09:30 - 16:30Start Sailing Course Day 2TC17:304.9
Wed 16 Aug09:30 - 16:30Felpham Youth RegattaY18:504.7
Wed 16 Aug19:00Capstan Series 16AVLT18:504.7
Thu 17 Aug09:30 - 16:30Felpham Youth RegattaY20:104.8
Thu 17 Aug18:00Women on WaterINF20:104.8
Fri 18 Aug09:30 - 16:30Felpham Youth RegattaY08:504.8
Sat 19 Aug09:30 - 16:30Felpham Youth RegattaY10:005.1
Sun 20 Aug11:00; 12:00Fishers Flipper; Rainbow Trophy 5, 6AVLT10:505.5
Sun 20 Aug14:00; 15:00Sidmouth Shield; Bruce McLaren Trophy 5, 6AVLT10:505.5
Wed 23 Aug19:00Capstan Series 17AVLT13:206.0
Thu 24 Aug11:00Silver SailorsINF14:006.0
Thu 24 Aug18:00Women on Water - Cindy Bloor TrophyINF14:006.0
Fri 25 Aug16:45Youth SailingY14:405.8
Sat 26 Aug10:00Skill Saturday & Race TrainingINF15:205.6
Sat 26 AugtbcFun on the PromSOC15:205.6
Sun 27 Aug11:00Long Distance CupAVLT15:505.3
Mon 28 Aug11:00Evelyn Mary Hand Trophy; Cadet Shield;AVLT16:305.0
Mon 28 AugVeterans Shield; Ladies Shield;16:305.0
Mon 28 AugPrincipals Challenge Trophy16:305.0
Mon 28 Aug14:00; 15:00Felpham Challenge Cup; Kismet Cup 1, 2AVLT16:305.0
Tue 29 Aug09:30 - 16:30Start Racing Course/Racing Improvers Day 1TC17:104.6
Wed 30 Aug09:30 - 16:30Start Racing Course/Racing Improvers Day 2TC17:104.6
Wed 30 Aug19:00Capstan Series 18AVLT18:104.3
Thu 31 Aug09:30 - 16:30Racing Improvers Day 3TC19:304.2
Thu 31 Aug13:30Silver SailorsINF19:304.2
Thu 31 Aug18:00Women on WaterINF19:304.2
Fri 1 Sep09:30 - 16:30Interclub Regatta DayTC08:104.2
Fri 1 Sep16:45Youth SailingY08:104.2
Sat 2 Sep09:30 - 16:30Adult Start Sailing Course Day 1TC09:204.5
Sat 2 Sep09:30 - 16:30Team Felpham Youth Squad & WSSYSA Regatta trainingTC09:204.5
Sat 2 Sep13:00Skill Saturday & Race TrainingINF09:204.5
Sun 3 Sep09:30 - 16:30Adult Start Sailing Course Day 2TC10:104.8
Sun 3 Sep09:30Safety Boat Course (Practical)TC10:104.8
Sun 3 Sep11:00; 12:00Fishers Flipper; Rainbow Trophy 7, 8AVLT10:104.8
Sun 3 Sep14:00; 15:00Sidmouth Shield; Bruce McLaren Trophy 7, 8AVLT10:104.8
Thu 7 SeptbcWomen on Water - Celebration eveningINF12:405.7
Sat 9 Sep10:00Skill Saturday & Race TrainingINF14:005.8
Sat 9 SeptbcWSSYSA regatta @DQSC14:005.8
Sun 10 Sep11:00; 12:00Fishers Flipper; Rainbow Trophy 9, 10AVLT14:405.7
Sun 10 Sep14:00; 15:00Sidmouth Shield; Bruce McLaren Trophy 9, 10AVLT14:405.7
Sun 10 SeptbcWSSYSA regatta @DQSC14:405.7
Thu 14 Sep18:30Silver Sailors SupperSOC18:304.6
Sat 16 Sep09:30 - 16:30Powerboat Level 2 PracticalTC08:504.7
Sat 16 Sep09:30 - 16:30Adult Race Coaching with RYA Coach Andy KerrTC08:504.7
Sat 16 SeptbcBart's Bash family fun day08:504.7
Sat 16 Sep13:00Skill Saturday & Race TrainingINF08:504.7
Sun 17 Sep11:00; 12:00Porte Shield 1, 2AVLT09:505.1
Sun 17 Sep14:00; 15:00Hago Cup 1, 2AVLT09:505.1
Sat 23 Sep10:00Skill Saturday & Race TrainingINF14:105.8
Sat 23 Sep12:00Laser Open (South Coast Grand Prix Series)O14:105.8
Sat 23 Sep17:00Bath Tub RaceSOC14:105.8
Sun 24 Sep11:00; 12:00Porte Shield 3, 4AVLT14:405.5
Sun 24 Sep14:00; 15:00Hago Cup 3, 4AVLT14:405.5
Sat 30 Sep13:00Skill Saturday & Race TrainingINF20:004.2
Sun 1 Oct11:00; 12:00Porte Shield 5, 6AVLT08:404.4
Sun 1 Oct13:00Hago Cup 5AVLT08:404.4
Sat 7 Oct13:00Skill Saturday & Race TrainingINF12:506.0
Sun 8 Oct11:00; 12:00Hago Cup 6, 7AVLT13:306.0
Sun 8 Oct13:00Porte Shield 7AVLT13:306.0
Fri 13 OcttbcYouth Prize GivingY18:204.6
Sun 15 Oct11:00; 12:00Porte Shield 8, 9AVLT08:304.8
Sun 15 Oct13:00Hago Cup 8AVLT08:304.8
Sun 22 Oct11:00; 12:00Hago Cup 9,10AVLT13:405.7
Sun 22 Oct13:00Porte Shield 10AVLT13:405.7
Mon 23 Oct09:30-13:00October Youth Race Training WeekTC14:005.5
Tue 24 Oct09:30-13:00October Youth Race Training WeekTC14:305.3
Wed 25 Oct09:30-13:00October Youth Race Training WeekTC15:005.0
Thu 26 Oct09:30-14:00October Youth Race Training WeekTC15:404.7
Fri 27 Oct09:30-14:00October Youth Regatta DayTC16:304.4
Fri 27 OcttbcHalloween PartySOC16:304.4
Sun 29 Oct11:00; 12:00Shelley Cup 1, 2; Endeavour Cup18:204.2
Sat 4 NovtbcBonfire NightSOC
Sat 18 NovtbcDinner and DanceSOC
Sun 10 DectbcFestive LunchSOC
Sat 20 JantbcPrizegivingSOC